6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Trump védelmiköltség-emeléseket és kemény megközelítést követelhet Tajvannal kapcsolatban, ami megterhelné Szöul kapcsolatait Washingtonnal és Pekinggel. A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége lehetőséget jelent. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államok szövetségeseinek világszerte ki kell találniuk, hogyan reagáljanak ismét Donald Trump „Amerika Mindenekelőtt” nevű kül- és biztonságpolitikai megközelítésére. Ez alól az indo-csendes-óceáni térség sem kivétel. 

Az elmúlt négy évben a Biden-kormányzat gondosan összefogta az amerikai szövetségesek koalícióját szerte a világon. Különösen az olyan erőfeszítések révén, mint az AUKUS és a QUAD, a Biden-kormányzat lépéseket tett az amerikai szövetségesek közötti régióközi partnerségek kiépítésére. 

Ezen túlmenően Biden összehangolt erőfeszítései az Indo-csendes-óceáni térség számos minilaterális kapcsolatának megerősítésére – beleértve az USA-Japán-Ausztrália, az USA-Japán-Dél-Korea, az USA-Japán-India és legutóbb az USA-Japán-Fülöp-szigetek kapcsolatokat – az ilyen kapcsolatok kvázi szövetség szintjére való intézményesítését eredményezték.

Szöul dilemmái

Trump visszatérésével Dél-Korea komoly változásokra készül az Egyesült Államokkal kötött biztonsági szövetségében.

Mire jut majd egymással Jun Szogjol dél-koreai elnök és Donald Trump?
Mire jut majd egymással Jun Szogjol dél-koreai elnök és Donald Trump?
Fotó: MTI / EPA / Will Oliver

Trump megválasztása után néhány nappal Jun Szogjol elnök elrendelte konzultációs testületek létrehozását a várható kihívások kezelésére, beleértve a védelmi kiadások növelésére vonatkozó igényeket, valamint a Tajvannal és Kínával kapcsolatos fokozott nyomást.

Nem lesz azonban könnyű eligazodni a Szöul legnagyobb biztonsági partnere, az Egyesült Államok és legnagyobb gazdasági partnere, Kína közötti növekvő feszültségek között, ami azt a kockázatot hordozza, hogy Dél-Korea beszorul a két civakodó óriás közé.

Trump árnya

A két hete aláírt új, öt évre szóló különleges intézkedésekről szóló megállapodás (SMA) ellenére egyre nagyobb az aggodalom, hogy Trump arra kényszerítheti Dél-Koreát, hogy tovább növelje az amerikai katonai jelenléthez való pénzügyi hozzájárulását.

Az SMA, amelyet a szövetségesek az amerikai választások előtt kötöttek meg, előírja, hogy Szöul 2026-ban 1,19 milliárd dollárt fizet, ami 8,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

Trump már korábban is kihívást intézett a szövetségesekhez a védelmi kiadásokkal kapcsolatban. Első hivatali ideje alatt azt követelte, hogy Dél-Korea évente 5 milliárd dollárt fizessen – ami ötszörös növekedés a korábbi hozzájárulásokhoz képest. Visszatérése felveti annak lehetőségét, hogy az SMA-t újratárgyalják, ami további terhet ró Dél-Korea védelmi költségvetésére, és potenciálisan belpolitikai ellenállást szíthat.

Dél-Koreában mintegy 28 500 amerikai katona állomásozik, akik az észak-koreai agresszióval szembeni elrettentő erőt jelentik. A csapatok csökkentésére, vagy a költségek aránytalan megosztására vonatkozó bármilyen javaslat megingathatja a szövetség stabilitását.

A tajvani kérdés

Bár Trump elkötelezettsége Tajvan védelme mellett korántsem egyértelmű, elképzelhető, hogy a Kínával való konfrontáció szélesebb körű előmozdításának részeként arra ösztönzi szövetségeseit, hogy határozottabb álláspontot képviseljenek Tajvannal kapcsolatban. Dél-Korea hagyományosan óvatos megközelítést tart fenn, hangsúlyozva a Tajvani-szorosban a béke és a stabilitás fontosságát anélkül, hogy közvetlenül szembefordulna Pekinggel.

Például egy november 1-jei közös nyilatkozatban az USA és Dél-Korea aggodalmát fejezte ki „a Tajvan körüli közelmúltbeli katonai gyakorlatok miatt, amelyek fokozzák a feszültséget”, és egyetértettek abban, hogy „nem szabad további olyan lépéseket tenni, amelyek alááshatják a Tajvani-szoroson átívelő békét és stabilitást”. A nyilatkozat azonban diplomáciai érzékenység miatt nem nevezte meg kifejezetten Kínát.

Kereskedelmi sérülékenység

Kína Dél-Korea legnagyobb kereskedelmi partnere, exportjának mintegy negyede oda irányul. Tavaly a Koreai Köztársaság Kínába irányuló exportja megközelítőleg 102,6 milliárd dollárt tett ki, és a kulcsfontosságú iparágak, például a félvezetők, az elektronika és az autóipar nagymértékben függenek a kínai piactól.

A kapcsolatok bármilyen romlása jelentős gazdasági következményekkel járhat, és a történelmi előzmények azt mutatják, hogy Szöul aggodalmai nem alaptalanok.

Tajvanon túl Dél-Korea más nyomásnak is ki van téve, ahogy az USA és Kína közötti rivalizálás további kiéleződése várható. Például az AUKUS II. pillérében való részvétel negatív reakciókat válthat ki Kína részéről, amely ezeket a kezdeményezéseket a befolyása korlátozására irányuló kísérleteknek tekinti.

Az export mellett Dél-Korea alapvető anyagokat is importál Kínából, köztük az elektronikai és védelmi berendezések gyártásához kritikus ritkaföldfémeket. Ezen import bármilyen zavara hatással lehet Dél-Korea ipari képességeire.

A kereskedelem és a beruházások diverzifikálására irányuló erőfeszítések már javában folyamatban vannak. Dél-Korea szabadkereskedelmi megállapodásokat kötött olyan nemzetekkel, mint Ausztrália, Új-Zéland és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tagjai. Az Európával való gazdasági kapcsolatok erősítése, valamint az afrikai és latin-amerikai új piacok feltárása szintén a diverzifikációs stratégiák részét képezi.

Kína és az Egyesült Államok azonban a legnagyobb kereskedelmi partnerei. Mivel Szöulnak az előbbiekkel való kapcsolatok romlásával, az utóbbival pedig kereskedelmi akadályokkal kell szembenéznie, nem tudni, hogy Szöulnak a kereskedelem diverzifikálására tett erőfeszítései sikeresek lesznek-e.

Védelmi ipari lehetőségek

A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége új lehetőséget hozhat. A Trump és Jun közötti megbeszélések kiemelték a lehetséges együttműködést a hajóépítés, a haditengerészeti export és a karbantartás terén.

A Hanwha Ocean augusztusban kötött karbantartási, javítási és nagyjavítási (MRO) szerződése az amerikai haditengerészettel az első dél-koreai hajógyárrá tette, amely ilyen megállapodást kötött. Az amerikai haditengerészet MRO-piaca jelentős, évente körülbelül 15 milliárd dollárra becsülik. A szerződések sikeres végrehajtása a dél-koreai cégeket további projektekre pozícionálhatja, fellendítve a gazdaságot és javítva a technológiai képességeket. 2020-ban például a BAE Systems 200 millió dollár értékű szerződést kapott a USS Boxer karbantartási munkáira.

Proaktív diplomácia

Szöul valószínűleg nyílt párbeszédet folytat majd Washingtonnal és Pekinggel a kockázatok csökkentése és a regionális stabilitás előmozdítása érdekében. Jun elnök például nyolc év kihagyás után a hírek szerint újra golfozni kezdett, hogy szorosabb kapcsolatokat építsen ki Trumppal.

Trump, aki több golfpálya tulajdonosa az Egyesült Államokban és külföldön, bevallottan golf-függő, aki gyakran dicsekszik képességeivel a közösségi médiában.

Valóban, bár vannak lehetőségek a kockázatcsökkentésre, még nem tudni, hogy ezek elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy ellensúlyozzák Trump valószínűsíthető követeléseinek költségeit.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bizonytalan a decemberi amerikai kamatvágás
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:26
A chicagói és a bostoni Fed-elnök is megszólalt a monetáris lazítás esélyéről.
Makro / Külgazdaság Még hivatalba sem lépett Trump embere, máris káoszt okozott
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:08
Robert F. Kennedy amerikai egészségügy élére jelölésének hírére zuhanni kezdtek a vakcinagyártók részvényei.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:51
Ez a hír minden autóst érint.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban ennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek: Magyar Péter beszámolt róla
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:41
A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.
Makro / Külgazdaság Trükkök százait veti be Orbán Viktor, hogy teljesüljön a statisztika?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 08:36
Hogy lehet 8 százalék a GDP-deflátor, ha az infláció csak 3,7 százalék? Így akarnak megfelelni a stabilitási törvény által előírt kötelezettségnek?
Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG