Az Egyesült Államok megválasztott elnöke telefonon tett ígéretet a dél-koreai miniszternek, hogy a már meglévő biztonságpolitikai szövetség értelmében megvédi a szigetországot. – jelent meg a reuters.com honlapján.
Trump még kampánya során kifejtette, készen áll visszavonni az Dél-koreában állomásozó amerikai csapatokat, hacsak Szöul nem hajlandó nagyobb részét fedezni a katonai költségeknek. Jelenleg mintegy 28,500 amerikai katona állomásozik a területen, hogy védelmet nyújtsanak Észak-Korea ellen.
A dél-koreai elnök szerint a két ország már hat évtizede erősíti szövetségét és reméli, hogy a jövőben még szorosabbra fűzhetik kapcsolatukat. A miniszter arra kérte Trumpot, hogy segítsen minimalizálni az Észak-Korea jelentette veszélyt, amely az utóbbi években több nukleáris tesztet hajtott végre, figyelmen kívül hagyva az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait és szankcióit.
Együtt néznek szembe Északkal
Trump egyetértett a dél-koreai elnökkel és úgy nyilatkozott: Kitartóan és erőteljesen fogunk azért dolgozni, hogy védelmet nyújtsunk az észak-koreai fenyegetéssel szemben – derült ki az elnöki Kék Ház nyilatkozatából.
Észak-Korea uralkodó munkáspártjának hivatalos lapja szerint „egy letűnt kor képzelgése csupán” Amerika azon törekvése, hogy az ország feladja atomfegyver programját.
„Obama államapparátusának egyetlen eredménye, hogy a következő államvezetésnek kell megbirkóznia egy erős, nukleáris fegyverekkel bíró hatalommal” – írta az észak-koreai lap kommentárjában.
Trump és Park Geun-hye dél-koreai elnök megbeszélése nagyjából 10 percig tartott és Park reménykedik, hogy az újonnan megválasztott elnök mihamarabb meglátogatja hazáját.
Többet kell fizetni mostantól?
Dél-Korea számára kétséges, hogy a Trump elnökség miatt Szöulnak komolyabb anyagi részt kell majd vállalnia az amerikai csapatok ellátásában. „Szinte semmit nem kapunk csapataink átszállításáért” – nyilatkozta Trump a CNN-nek.
A két évvel ezelőtt elért ötéves költségmegosztási megegyezés értelmében Szöul 867 millió dollárral járul a katonai költségekhez, ami nagyjából 40 százaléka a teljes ráfordításnak. A szerződés értelmében az összeg az infláció rátájával együtt emelkedik.
Dél-Korea szerint ezek túl magas költségterhek, figyelembe véve az Egyesült Államok jelentős térfoglalását a területen. Egyes parlamenti tagok úgy érzik, hogy az amerikai erők kivonulása esetén csak a atomfegyverek jelenthetnének megoldást, tekintve Észak-Korea folyamatos fejlődő atomprogramját.
A dél-koreai védelmi miniszter szerint országa kifizette a fenntartási költségek ráeső részét és ezt az Egyesült Államok kormánya és a kongresszusa is elismerte.
A védelem az első
Egy további megállapodás értelmében az USA egy végfázisú nagy magasságú területvédelmi rendszert (THAAD) is telepít a területre, amely az észak-koreai rakéták elhárításában lehet segítség. Dél-Korea többször is nemet mondott a darabonként 800 millió dolláros védelmi rendszer megvételére, így valószínű, hogy ez csak tovább növeli az eddigi fenntartási költségeket.
Lázár: Donald Trump egy szebb, jobb világot hoz majd nekünk Rendhagyó kormányinfót tartott Lázár János, most nem a menekültválsággal kezdett, hanem Donald Trump megválasztásával. A miniszter és a kormány nagyon reménykedik az új elnökben. Theresa May állítólag garanciát ígért Orbán Viktornak arra, hogy... További részletek>>>> |