4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság ma délelőtt 10:30-tól aktiválja a törvényt (blocking statute), amely megtiltja az európai vállalatoknak, hogy figyelembe vegyék az amerikai szankciókat Irán ellen és nem ismer el semmilyen bírósági döntést, amely az amerikai büntetéseket kikényszerítené. Az EU-s vezetők számára világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Trump Washingtona vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van.
EPA/ERIC THAYER / POOL

Trump ’America First’ politikája meghozta gyümölcsét, a transzatlanti kapcsolatok több évtizedes mélypontra zuhantak, miközben Berlin és Moszkva megkezdte közeledését. Miután múlt pénteken már telefonon megvitatták Washington egyoldalú kivonulását az iráni atomalkuból, Merkel és Putyin ma személyesen egyeztet Szocsiban. Az amerikai akarattal szembemenve Berlin a napokban megkezdte a német-orosz Északi Áramlat 2 tengeri gáz-összeköttetés megépítését – meg se várva Svédország és Finnország engedélyét arról, hogy a gázvezeték áthaladhat-e felségvizeiken.

Szövetségesből ellenfél

Az EU-s vezetők számára eközben világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Washington vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Miközben az USA kereskedelme Iránnal csupán 170 millió dollárt tett ki tavaly, addig az EU és Teherán közötti forgalom 25 milliárd dollárt. Nyilvánvaló lett, hogy Washington vissza akarja állítani a hegemóniáját a Közel-Keleten akár háborúval, akár egy iráni rezsimváltás árán, amely viszont súlyosan sérti Kína, Oroszország, de még az európai szövetségesek érdekeit is.

Hallgassa meg Káncz Csaba előadását élőben!A 2008-as globális pénzügyi válság mára biztonságpolitikai krízissé alakult. A Baltikumtól a Balkánig újra éles hatalmi versengést látunk. Hogyan változik meg Európa biztonságpolitikája a Brexittel? Válságba taszítja-e Trump a transzatlanti kapcsolatokat? Erről tart előadást ingyenes befektetői szemináriumunkon Káncz Csaba május 22-én - a rendezvény ingyenes, de a férőhelyek száma korlátozott, jelentkezzen most! >>

A Financial Times szerint az USA és az EU között az iráni szankciók kérdésében a fő ütközőpont a globális banki kommunikációs rendszer, a SWIFT lehet. A szervezet csak Brüsszeltől fogadhat el utasításokat, az amerikai nyomás viszont nagyon komoly lehet, hogy kapcsolja le az iráni bankokat a globális pénzügyi rendszerről. Amennyiben ezt nem teszi meg, a SWIFT igazgatósági tagjainak szankcionálása is felmerült amerikai részről, amely viszont Európában verné ki a biztosítékot. Felmerülhet az elszámolóházak (Euroclear, Clearstream) megbüntetése is, amennyiben iráni bankoknak engedik a tranzakciókat. A jelenlegi állapot szerint az amerikai pénzügyi szankciók november elején lépnek életbe Irán ellen.

Az európai óriásvállalatok most két tűz közé kerültek. A dán tengeri szállító vállalat, a Maersk Tankers és a Torm, valamint a német Siemens, amelyek milliárdos szerződéseket írtak alá Iránnal, a napokban bejelentették, hogy befejezik a kereskedést Teheránnal. Az Airbus, amelynek szerződése van 100 repülőgép leszállításáról, még nem döntött. Ha a francia Total kiszáll az iráni üzletből, Kína azonnal fel fogja vásárolni a részét.

Új világ kezdődik

Ezt már Brüsszel nem nézhette tétlenül. A tegnapi bejelentés szerint Európa egyoldalúan figyelmen kívül hagyja az amerikai szankciókat (’Blocking Statute’) és az Európai Befektetési Bank tőkét juttat Iránnak.

Káncz Csaba

A háttérben még vitatják annak lehetőségét, hogy Európa euró fizetésre térjen át az iráni olajért folytatott kereskedelmében.

Meglepő módon az EU mind a 28 tagállama egyetért abban, hogy az iráni nukleáris megállapodást fenn kell tartani.

Azzal, hogy a napokban Washington szankció alá vonta az iráni jegybank kormányzóját, további szankciókat készít elő Irán ellen és John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó 2019-ig rezsimváltást akar látni Teheránban, az európai fővárosok közvetlen külpolitikai konfliktusba kerültek Amerikával.

Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van. Márciusban Párizs javasolta egy európai intervenciós erő felállítását, amely rögtön elnyerte az Egyesült Királyság, Németország, Hollandia és Dánia támogatását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG