Ez akkor következik be, amikor egy országban a lakossági jövedelmek már a további gazdasági növekedést fékező szintet érnek el a megemelkedett termelési költségek, illetve az emiatt romló versenyképesség miatt.
Elképesztő tempójú növekedés után
A kínai Hszinhua hírügynökség a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának hétfőn kezdődött négynapos 5. plénumán elhangzottakról azt írta: Kína az elkövetkező öt-tíz évben a jövedelem-növekedési csapda elkerülése végett innovatív strukturális reformokkal helyezi át közepes- és gyors növekedési ütemet garantáló új alapokra gazdaságát.
A kínai statisztikai hivatal adatai szerint Kína 2012-ben sorolt be a közepes jövedelmű országok közé, amikor az egy főre jutó GDP elérte az 5000 dolláros szintet. Tavaly az egy főre jutó GDP 7575 dollár volt Kínában és várhatóan 2020-ra éri el a 10 ezer dollárt.
Az egy főre eső GDP Kínában, dollárban, folyó áron 1960 óta. Forrás: Világbank |
A Világbank kimutatásai szerint 1960 óta a közepes jövedelmi szintet elérő 101 országból csak 13 tudott kiszabadulni a növekedési csapdából.
A kínai gazdasági növekedés három évtizedes "nyaktörő" ütemről az idei első két negyedévben 7 százalékra, majd a harmadik negyedévben 6,9 százalékra lassult.
A GDP éves növekedése Kínában. Forrás: Világbank |
Innováció és strukturális reformok - csak így megy
"Az elkövetkező öt év kulcsfontosságú lesz Kína számára, hogy a globális gazdasági átrendeződéssel párhuzamosan elmélyítse a szükséges reformokat" - mutatott rá Csou Mi, a Nankai egyetem közgazdász professzora, aki szerint az ország innovációval és reformokkal tud majd az elkövetkező öt-tíz évben kitörni a növekedési csapdából. Ehhez azonban még sokat kell javítani a szolgáltatóipari szektor teljesítményén - fejtette ki.
A változásnak már számos jele észlelhető, jórészt olyan fejlesztési kezdeményezéseknek köszönhetően, mint a Selyemút Övezet, vagy a Jangce Gazdasági Övezet - mutatott rá. Az idei első három negyedévben például Csungking tartomány 11 százalékos GDP-növekedést ért el, a legnagyobbat az összes többi tartomány közül. A tartomány statisztikai hivatala a növekedést a régióba települt fejlett technológiai ipar hozzájárulásának tulajdonítja. "Az új növekedési motor több mint ellentételezi a hagyományos iparágak hanyatló teljesítményét" - mutatott rá Csang Fu-min, a statisztikai hivatal igazgató helyettese.
Kína Edmund Phelps, közgazdasági Nobel-emlékdíjas amerikai közgazdász szerint sem támaszkodhat pusztán strukturális reformokra, ha el kívánja kerülni a növekedési csapdát. Ehhez saját technológiai innovációs módszert kell kifejlesztenie és elterjesztenie - fejtette ki egy üzleti fórumon kedden Sanghajban.