5p

Közép-Európa egyes keleti NATO tagállamaiban haraggal konstatálják Biden kinyújtott kezét Moszkva irányába. A baltiak és a lengyelek számára a tagság garanciát jelentett, hogy együtt szavazhatnak Európa biztonságáról. Most pedig ki akarják hagyni őket a stratégiai fontosságú megbeszélésekből. Káncz Csaba jegyzete.

Biden és Putyin elnökök december 7-i videókonferenciája után elképesztő dinamikájú politikai mozgás indult el a nemzetközi politikában. December 8-án Biden bejelentette, hogy reményei szerint négy másik NATO tagállam és Oroszország képviselőinek részvételével hamarosan meg lehet vitatni Moszkva NATO-val kapcsolatos aggodalmait, amellyel lejjebb lehet vinni az ukrajnai front hőmérsékletét.  A Fehér Ház vezetője egyben azonnal felhívta a brit, francia, német és olasz vezetőt, hogy tájékoztassa őket a videókonferencia eredményeiről.

Az orosz sajtó örvendezik

Macron francia elnök december 9-én szögezte le, hogy videóbeszélgetést fog folytatni a jövő héten Putyinnal az ukrán deeszkalációt célozva.  Egyben bejelentette, hogy Scholz német kancellárral együtt a jövő héten Brüsszelben Zelenszkij ukrán elnökkel személyesen is találkoznak.   

Az orosz külügyminisztérium december 10-én tette közzé a Kreml javaslatait, amely közé tartozik, hogy a NATO vonja vissza 2008-as ígéretét Ukrajna és Grúzia felé a jövőbeli tagságra vonatkozóan.  Moszkva azt is követeli, hogy a NATO tartózkodjon támadó rendszerek telepítésétől az Oroszországgal szomszédos országok területeire. De az orosz külügyminisztérium közleménye egyben felmelegíti az USA és a NATO elleni vádakat is, miszerint kockázatos katonai manőverekkel keltenek bizonytalanságot Oroszország nyugati határán és a Fekete-tengeren, ahogyan Kijevet is agresszív viselkedésre sarkallják a Donyec-medencében.

Az orosz sajtó viszont optimista és azon örvendezik, hogy egy, még határozottan nem tisztázott keretek között megbeszélések kezdődnek a Kreml aggodalmairól. A Kommerszant nevű napilap egyenesen példátlan lépésként értékeli a megegyezést erről. Olyan kérdésekről kezdődhetnek ugyanis megbeszélések, amelyek a Szovjetunió szétesése óta megoldatlanok. Az orosz sajtó szerint Washington végre hajlandónak mutatkozik arra, hogy komolyan vegye biztonságpolitikai aggodalmait.  

Közép-Európa egyes keleti tagállamaiban eközben aggodalmaskodva, sőt haraggal konstatálták, hogy Biden kinyújtott kezét Moszkva irányába.  A baltiak és a lengyelek számára a NATO-tagság mindig is a garanciát jelentette, hogy együtt szavazhatnak Európa biztonságáról.  Most pedig egyszerűen ki akarják hagyni őket ezekből a stratégiai fontosságú megbeszélésekből.

Az amerikai hadsereg reakcióiból ítélve egyértelmű, hogy a Pentagon nem akarja ezen stratégiai vitákat a teljes NATO bevonásával lefolytatni. Noha Mark Milley amerikai tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a NATO tagállamok védelmi minisztereivel virtuális találkozót tartott a hét elején, John Kirby, a Pentagon sajtótitkára szerdán már hangsúlyozta, hogy Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter nem óhajt több konzultációt tartani a NATO kollégákkal a témában.  

Új hangok az amerikai biztonságpolitikai körökben

Ráadásul az amerikai biztonságpolitikai sajtóban is erősödnek a hangok, hogy Ukrajnának vissza kell fognia magát. Daniel L. Davis nyugalmazott alezredes szerint Kijevnek semlegességet kellene hirdetnie.  Ez nemcsak megnyugtatná Moszkvát, hanem lehetőséget teremtene arra is, hogy az ország végre belül konszolidálja önmagát.  

Daniel DePetris, a Newsweek külpolitikai jegyzetírója leszögezi, hogy az Egyesült Államoknak alapjaiban meg kell változtatni hozzáállását Ukrajnához, amely országnak nem amerikai fegyverekre, hanem világos kommunikációra van szüksége Washington részéről.  Kijev NATO-tagságát azonnal el kell felejteni, Kelet-Ukrajnának pedig meg kell adni az autonómiát.

Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében (Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak)
Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében (Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak)

Fiona Hill, a Brooking Institution neves Oroszország-szakértője, aki részt vett a 2008-as bukaresti NATO csúcstalálkozón, most azt hangsúlyozza: az amerikai titkosszolgálati közösség határozottan ellene volt annak, hogy Ukrajnának és Grúziának tagsági ígérvényt tegyenek.  Az akkori elnök, George W. Bush ellene volt a titkosszolgálatok álláspontjának és „végül a britek közvetítésével egy olyan kompromisszum született, ami a lehető legrosszabb kimenetelt eredményezte.”

A Carnegie Foundation nevű agytröszt szerint Moszkva egyre inkább úgy tekint Ukrajnára, mint egy nyugati anyahajóra, amelyet lehorgonyoztak a dél-oroszországi Rosztov régióval szemben.   A kutatóközpont azt javasolja, hogy Putyinnak meg kell adni a lehetőséget, hogy az európai biztonsági architektúra jövőjéről vitázzon egy nagy, évekig húzódó konferencia keretében.  

De lehet, hogy a Kreml mégsem kapja be a csalit és már rövid távon konkrét lépéseket fog követelni.  Ezek között lehet az például, hogy azonnali hatállyal vonják ki Ukrajnából az a mintegy 150 amerikai katonai "tanácsadót", akiket a Floridai Nemzeti Gárdától vezényeltek Oroszország szomszédságába.  Emellett az amerikai különleges erők ismeretlen számú katonája működik együtt az ukrán „kollégákkal”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG