5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Közép-Európa egyes keleti NATO tagállamaiban haraggal konstatálják Biden kinyújtott kezét Moszkva irányába. A baltiak és a lengyelek számára a tagság garanciát jelentett, hogy együtt szavazhatnak Európa biztonságáról. Most pedig ki akarják hagyni őket a stratégiai fontosságú megbeszélésekből. Káncz Csaba jegyzete.

Biden és Putyin elnökök december 7-i videókonferenciája után elképesztő dinamikájú politikai mozgás indult el a nemzetközi politikában. December 8-án Biden bejelentette, hogy reményei szerint négy másik NATO tagállam és Oroszország képviselőinek részvételével hamarosan meg lehet vitatni Moszkva NATO-val kapcsolatos aggodalmait, amellyel lejjebb lehet vinni az ukrajnai front hőmérsékletét.  A Fehér Ház vezetője egyben azonnal felhívta a brit, francia, német és olasz vezetőt, hogy tájékoztassa őket a videókonferencia eredményeiről.

Az orosz sajtó örvendezik

Macron francia elnök december 9-én szögezte le, hogy videóbeszélgetést fog folytatni a jövő héten Putyinnal az ukrán deeszkalációt célozva.  Egyben bejelentette, hogy Scholz német kancellárral együtt a jövő héten Brüsszelben Zelenszkij ukrán elnökkel személyesen is találkoznak.   

Az orosz külügyminisztérium december 10-én tette közzé a Kreml javaslatait, amely közé tartozik, hogy a NATO vonja vissza 2008-as ígéretét Ukrajna és Grúzia felé a jövőbeli tagságra vonatkozóan.  Moszkva azt is követeli, hogy a NATO tartózkodjon támadó rendszerek telepítésétől az Oroszországgal szomszédos országok területeire. De az orosz külügyminisztérium közleménye egyben felmelegíti az USA és a NATO elleni vádakat is, miszerint kockázatos katonai manőverekkel keltenek bizonytalanságot Oroszország nyugati határán és a Fekete-tengeren, ahogyan Kijevet is agresszív viselkedésre sarkallják a Donyec-medencében.

Az orosz sajtó viszont optimista és azon örvendezik, hogy egy, még határozottan nem tisztázott keretek között megbeszélések kezdődnek a Kreml aggodalmairól. A Kommerszant nevű napilap egyenesen példátlan lépésként értékeli a megegyezést erről. Olyan kérdésekről kezdődhetnek ugyanis megbeszélések, amelyek a Szovjetunió szétesése óta megoldatlanok. Az orosz sajtó szerint Washington végre hajlandónak mutatkozik arra, hogy komolyan vegye biztonságpolitikai aggodalmait.  

Közép-Európa egyes keleti tagállamaiban eközben aggodalmaskodva, sőt haraggal konstatálták, hogy Biden kinyújtott kezét Moszkva irányába.  A baltiak és a lengyelek számára a NATO-tagság mindig is a garanciát jelentette, hogy együtt szavazhatnak Európa biztonságáról.  Most pedig egyszerűen ki akarják hagyni őket ezekből a stratégiai fontosságú megbeszélésekből.

Az amerikai hadsereg reakcióiból ítélve egyértelmű, hogy a Pentagon nem akarja ezen stratégiai vitákat a teljes NATO bevonásával lefolytatni. Noha Mark Milley amerikai tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a NATO tagállamok védelmi minisztereivel virtuális találkozót tartott a hét elején, John Kirby, a Pentagon sajtótitkára szerdán már hangsúlyozta, hogy Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter nem óhajt több konzultációt tartani a NATO kollégákkal a témában.  

Új hangok az amerikai biztonságpolitikai körökben

Ráadásul az amerikai biztonságpolitikai sajtóban is erősödnek a hangok, hogy Ukrajnának vissza kell fognia magát. Daniel L. Davis nyugalmazott alezredes szerint Kijevnek semlegességet kellene hirdetnie.  Ez nemcsak megnyugtatná Moszkvát, hanem lehetőséget teremtene arra is, hogy az ország végre belül konszolidálja önmagát.  

Daniel DePetris, a Newsweek külpolitikai jegyzetírója leszögezi, hogy az Egyesült Államoknak alapjaiban meg kell változtatni hozzáállását Ukrajnához, amely országnak nem amerikai fegyverekre, hanem világos kommunikációra van szüksége Washington részéről.  Kijev NATO-tagságát azonnal el kell felejteni, Kelet-Ukrajnának pedig meg kell adni az autonómiát.

Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében (Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak)
Ukrán katona a lövészárokban a Donyeck megyei Debalceve közelében (Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak)

Fiona Hill, a Brooking Institution neves Oroszország-szakértője, aki részt vett a 2008-as bukaresti NATO csúcstalálkozón, most azt hangsúlyozza: az amerikai titkosszolgálati közösség határozottan ellene volt annak, hogy Ukrajnának és Grúziának tagsági ígérvényt tegyenek.  Az akkori elnök, George W. Bush ellene volt a titkosszolgálatok álláspontjának és „végül a britek közvetítésével egy olyan kompromisszum született, ami a lehető legrosszabb kimenetelt eredményezte.”

A Carnegie Foundation nevű agytröszt szerint Moszkva egyre inkább úgy tekint Ukrajnára, mint egy nyugati anyahajóra, amelyet lehorgonyoztak a dél-oroszországi Rosztov régióval szemben.   A kutatóközpont azt javasolja, hogy Putyinnak meg kell adni a lehetőséget, hogy az európai biztonsági architektúra jövőjéről vitázzon egy nagy, évekig húzódó konferencia keretében.  

De lehet, hogy a Kreml mégsem kapja be a csalit és már rövid távon konkrét lépéseket fog követelni.  Ezek között lehet az például, hogy azonnali hatállyal vonják ki Ukrajnából az a mintegy 150 amerikai katonai "tanácsadót", akiket a Floridai Nemzeti Gárdától vezényeltek Oroszország szomszédságába.  Emellett az amerikai különleges erők ismeretlen számú katonája működik együtt az ukrán „kollégákkal”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG