Mintegy 3,4 millió ember, a lakosság közel hat százaléka fertőződhetett meg eddig koronavírussal Angliában, derül ki az Imperial College London több mint 100 ezer önkéntes bevonásával készült tanulmányából.
A felmérés, amelyet a Guardian idézett, otthoni teszteléseken alapszik.
Sokkal több a fertőzött
Az eredmény azt jelzi, hogy a fertőzöttek valós száma sokszorosa a hivatalos adatnak - Nagy-Britanniában eddig 316 ezer vírushordozót diagnosztizáltak -, egy jelentős részük pedig enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészeli át a fertőzést (és ezért nem kerül be az adatbázisba).
A mostani felmérés szerint például a fertőzöttek mintegy harmada nem tapasztalt magán tünetet.
A leginkább fertőzött térség London, ahol a lakosok 13 százalékának a vérében lehet ellenanyag a Covid 19-cel szemben, azaz körülbelül minden nyolcadik londoni lakos kaphatta el a vírust.
Ezzel szemben Délnyugat-Angliában a lakosság kevesebb mint három százaléka fertőződhetett meg.
Ami a foglalkozások szerinti lebontást illeti, különösen az idősotthonokban és az egészségügyben dolgozók között magas a vírushordozók aránya (16, illetve 12 százalék).
Származás alapján nézve pedig a feketék, az ázsiaiak és az egyéb kisebbséghez tartozók fertőződhettek meg a legnagyobb valószínűsséggel.
Míg a feketék 17, a fehérek csupán 5 százalékánál találtak ellenanyagot.
Jóval nagyobb valószínűséggel kapták el a vírust a nagy háztartásban élők, mint az egyedül vagy párban élők.
5-10-szeres szorzó
Korábban számos más tanulmány szintén arra a következtetésre jutott, hogy a fertőzöttek valós száma sokszorosa lehet a diagnosztizált vírushordozók számának.
Egy tavaszi felmérés szerint például Spanyolországban 2,3 millióan kaphatták el a koronavírust, ami tízszerese a diagnosztizáltak számának.
Egy német tanulmány 5-szörös, egy olasz tanulmány pedig 5-10-szeres szorzót valószínűsített.
A Johns Hopkins Egyetem adatai alapján Nagy-Britanniában 46,8 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, ami a legmagasabb érték Európában, és az ötödik legmagasabb érték a világon az Egyesült Államok (166 ezer halott), Brazília (104 ezer), Mexikó (55 ezer) és India (47 ezer) után. (A brit egészségügyi minisztérium ugyanakkor a napokban ötezerrel lefelé korrigálta a vírus miatt elhunytak számát.)
Ami a többi európai országot illeti, Olaszországban 35,2 ezren, Franciaországban 30,4 ezren, Spanyolországban 28,6 ezren hunytak el eddig a vírussal összefüggésben.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5774 áldozatot regisztráltak. A skandináv állam gazdasága jóval kisebbet zuhant az uniós átlagnál, koronavírusos haláleseteinek száma pedig nagy korlátozások nélkül is visszaesett, halálozási rátája ugyanakkor világviszonylatban is magas. (Háttéranyagunkat a svéd helyzetről itt olvashatják.)
Globálisan a diagnosztizált fertőzöttek száma 20,6 millió. 749 ezren vesztették életüket, 12,8 millióan meggyógyultak.