Az eddig véltnél alacsonyabb a kockázata annak, hogy a 18 év alattiak intenzív ellátásra szorulnak vagy meghalnak Covid-betegség következtében, állítják átfogó, kórházi statisztikák alapján készült angliai tanulmányok.
Nagyon alacsony rizikó
A kutatásokból, amelyeket a Nature természettudományos folyóirat idézett, kiderül: a 12 millió 18 év alatti angol fiatal közül 3105-en vesztették életüket 2020. március (a járvány első hullámának kezdete) és 2021. február között, közülük 25-en hunytak el koronavírussal összefüggésben –
azaz egymillió gyerekre két Covid-halott jut.
Ráadásul az elhunytak fele olyan komplex alapbetegségekkel küzdött, amelyek miatt az átlagnál nagyobb volt esetükben a halál kockázata.
Az elhízás, valamint a szív- vagy neurológiai betegségek ugyan a gyerekeknél is növelik a Covid jelentette veszélyt, de csak nagyon csekély mértékben, mondta Rachel Harwood, az egyik tanulmány szerzője, a liverpooli Alder Hey gyerekkórház orvosa.
A kutatások azt is megállapították, hogy a fekete gyerekek nagyobb eséllyel kerülnek intenzív osztályra a koronavírus miatt, mint a fehérek.
Összességében azonban a gyerekek csak „extrém ritkán” szorultak intenzív kezelésre ilyen okból, jelentette ki Joseph Ward, a University College London kutatója, aki szintén részt vett az egyik tanulmány elkészítésében.
Bezártság: több a hátrány
A Nature szerint az átfogó tanulmányok némi megnyugvással tölthetik el azokat a szülőket, akik azért tartották otthon gyerekeiket a járvány idején, mert féltették őket a Covidtól.
Van egy olyan általános vélekedés a gyerekorvosok körében, hogy túl sok gyermeket zártak be a járvány első hulláma idején
– mondta Russel Viner, a University College London egészségügyi szakértője.
Arra már a járvány kezdetén is számos szakértő figyelmeztetett, hogy a bezártság pszichés problémákkal járhat, és ezáltal rossz hatással lehet a fiatalok fejlődésére – számos esetben több hátránya lehet, mint előnye.
Az elkülönítés valószínűleg több stresszt, szorongást okozott a családoknak, mint amennyi előnnyel járt
– jelentette ki Elizabeth Whittaker, az Imperial College London fertőző-betegségekre specializálódott szakértője.
A mostani tanulmányok nem térnek ki a koronavírus okozta enyhébb megbetegedésekre, valamint az úgynevezett „long Covid”-ra, azaz a hosszútávú szindrómákra. Más kutatások szerint ezek a gyerekeknél is előfordulnak, de ritkábban, mint a felnőtteknél.
A nagyon alacsony halálozási ráta ellenére azért érdemes óvatosnak lenni.
Fontos hír, hogy a súlyos akut megbetegedések aránya alacsony. De ez nem jelenti azt, hogy a Covid nem számít a gyerekek szempontjából. Továbbra is figyeljünk – amennyire csak lehetséges – a védőoltásokra
– véli Danilo Buonsenso. A római Gemelli Egyetemi Kórház gyermekorvosa reméli, hogy az iskolák továbbra is fenntartják a járványellenes intézkedések egy részét (maszkviselés, szellőztetés), a szülők pedig beoltatják magukat és – ha lehetséges – a gyerekeiket.
Erre Magyarországon is van lehetőség: június 10-től már a 12-15 év közöttiek Covid-elleni oltása is engedélyezett Pfizer-vakcinával.
Gyerekek oltása: ismeretlen kockázatok
A fiatalok, gyerekek vakcinálásának megítélése ugyanakkor korántsem egységes – már csak azért sem, mert az esetleges veszélyekről egyelőre nincs elegendő kutatási eredmény.
A Die Welt szerint a német Állandó Oltási Bizottság és a helyi orvosi szervezetek például a várható haszon és a kockázat egyéni mérlegélesét javasolják. Ezzel párhuzamosan a német gyerekorvosok többsége türelemre int, és
csak a más betegséggel küzdő gyerekek oltását ajánlja a vakcinák hosszú távú hatásaira vonatkozó megfigyelések hiánya miatt.
Eközben vannak arra utaló jelek, hogy
éppen a fiataloknál léphet fel szívizom- és szívburokgyulladás oltás után.
Izraelben főleg 30 év alatti férfiaknál tapasztaltak ilyen egészségügyi problémákat, amiket a Biontech/Pfizer-oltással hoztak összefüggésbe a helyi hatóságok. Szerintük ugyanakkor csak „ritka és átmeneti” mellékhatásokról van szó.
Az Egyesült Államokban is hasonló megbetegedéseket jegyeztek fel beoltott gyerekeknél. Az Európai Gyógyszerügynökség vizsgálja a feltételezett mellékhatásokat, de jelenlegi álláspontja szerint azok nem állnak összefüggésben az oltással.
Szakértők szerint a gyerekek vakcinálásával kapcsolatban
még sok az ellentmondó és hiányos információ, ezért a szülők nincsenek könnyű döntési helyzetben – tehát marad az egyéni mérlegelés.