3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kereskedelmi háború miatt akár újabb acélipari kvóták bevezetésére is sor kerülhet az EU-ban.

Jelentős kapacitáscsökkentésre készülhet a kínai acélipar a belső piac csökkenő felszívó ereje és az Egyesült Államokkal kirobbant kereskedelmi konfliktus miatt. Az amerikai védővámok miatt az Európai Unióban újabb, az Egyesült Államok piacáról kiszorult, azonban nemcsak Kínából származó termékek dömpingszerű érkezésére számítanak, amely gyors és hatékony fellépést igényel a döntéshozók részéről – derült ki a Carboferr Zrt. közleményéből.

Egyre pesszimistább Európa - ennyire félnek a kereskedelmi háborútól?

Második hónapja zuhanórepülésben van az euróövezeti bizalmi index. Részletek >>>

A kínai gazdaság idei acélfelhasználásának növekedési üteme jelentősen lassulhat, a tavaly mért 2,6 százalékos ütem várhatóan az egy százalékot sem éri el idén. A távol-keleti gazdaság acélfelhasználása tavaly érte el a csúcspontját 760 millió tonnával, a következő tíz évben viszont jelentős mértékű visszaesés várható, mivel az éves szintű felhasználás 650-750 millió tonna között ingadozhat. A csökkenés egyik oka az építőipar acélfelhasználásának idei, mindössze fél százalékos emelkedése a tavaly mért 2,3 százalékos növekedési ütem után, de a gép- és autóipar, valamint a vasútipar és a konténer-gyártás felszívó ereje is jelentősen mérsékelni fogja a termelést Kínában.

Már most szükségesek az ellenlépések

Az iparágak visszahúzó ereje mellett az országba Amerikából importált különböző acélipari termékekre kivetett 25 százalékos védővám is a gyártói kapacitások csökkentése felé ösztönözheti a kínai acélipart. A Carboferr közleménye szerint a kereskedelmi háborúnak ugyanakkor lehet egy érdekes mellékhatása is: a drasztikus mértékű vámok ugyanis nem feltétlenül a kínai ipart érintik a legérzékenyebben; az igazán nagy vesztesek várhatóan a nagy gyártási kapacitással rendelkező vagy nyersanyagban gazdag országok lesznek, mint például Brazília, Oroszország, vagy India.

Az európai döntéshozóknak így most fel kell készülniük a már amúgy is olcsó, ráadásul a tengerentúlról most kiszorulóban lévő néhány acélipari termék dömpingjére. Fazekas Roland, a Carboferr Zrt. vezérigazgatója hozzátette: bár az EU tavaly már kivetett az amerikaihoz hasonló magas védővámokat egyes kínai, orosz, ukrán, brazil és belorusz gyártók olcsó acélipari termékeire, jelenleg egyre komolyabb igény mutatkozik olyan mennyiségi kvóták bevezetésre is, amelyek termékek és országok vonatkozásában szabnának korlátot a beérkező áruknak. A szakember úgy véli, hogy ezekre az intézkedésekre várhatóan nyár elején keríthet sort az Európai Bizottság.

Amerikában elkezdtek komolyan aggódni Trump ámokfutása miatt

A Bézs Könyvben nem szokott nagy izgalom lenni, de most megjelent egy új elem: az amerikai cégek komolyan aggódni kezdtek Trump kereskedelmi háborúja miatt, pedig elvileg pont őket hivatott megvédeni az intézkedés-sorozat. Napról napra romlik a helyzet az USA és Kína között, Peking harciasan jelezte, hogy meg sem kottyan majd neki az amerikai protekcionizmus - pedig az egész világgazdaságnak van oka aggódni. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG