4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Bézs Könyvben nem szokott nagy izgalom lenni, de most megjelent egy új elem: az amerikai cégek komolyan aggódni kezdtek Trump kereskedelmi háborúja miatt, pedig elvileg pont őket hivatott megvédeni az intézkedés-sorozat. Napról napra romlik a helyzet az USA és Kína között, Peking harciasan jelezte, hogy meg sem kottyan majd neki az amerikai protekcionizmus - pedig az egész világgazdaságnak van oka aggódni.
Konténer-hegyek a Los Angeles-i kikötőben. Fotó: EPA / Andrew Gombert

Hirtelen aggódni kezdtek az amerikai cégek

Jó ideje nem szokott óriási izgalmakat hozni az amerikai Bézs Könyv - ezt a kiadványt a Fed havonta állítja össze, a gazdasági szereplők helyzetértékelése alapján ad képet az amerikai gazdaság helyzetéről és főként kilátásairól. Bizonyos szempontból az idei harmadik kiadvány sem hoz újdonságot: a Fed a jól megszokott "szerény vagy mérsékelt" szóhasználattal jellemezte a gazdasági növekedést, amelyet a vállalati hitelezés jelentős bővülése és az egyre bővülő lakossági fogyasztás is segít.

Van azonban egy új elem a mostani Bézs Könyvben: az amerikai cégek egyre növekvő aggodalommal tekintenek a Trump elnök által kirobbantott kereskedelmi háború, a védővámok negatív hatásai miatt.

Az MTI összefoglalója szerint a Fed tizenkét regionális körzetéből kilencben jelezték a megkérdezett gazdasági szereplők aggodalmukat a vámtételek esetleges megemelése miatt. Külön is elégedetlenségüknek adtak hangot az üzletemberek az acél- és alumíniumimportra kivetett vámok következtében megemelkedett beszerzési költségek miatt.

Napról napra romlik a helyzet

Emlékezetes: az acél- és alumíniumtermékek importját 10 illetve 25 százalékkal sújtja az Egyesült Államok, emellett védővámokat vetettek ki mintegy 60 milliárd dollárnyi kínai importtermékre. Peking persze nem hagyta szó nélkül az intézkedést, és nagyjából arányos válaszlépést tett: kevesebb mint 24 óra múlva 25 százalékos importvámot vetett ki több mint 100 amerikai termékre. Az amerikai elnök ezen annyira berágott, hogy újabb 100 milliárd értékű kínai importárura vonatkozó védővám bevezetését lengette be - ezzel egy végtelennek látszó spirálba taszítva a kereskedelmi háborút.

A napokban újabb fordulatot vett a kereskedelmi háború, amikor az amerikai kereskedelmi minisztérium 7 évre megtiltotta az amerikai vállalatoknak, hogy a kínai ZTE mobilgyártónak alkatrészeket szállítsanak - állítólag egy néhány évvel ezelőtti ügy miatt, amikor a ZTE az amerikai szankciók ideje alatt termékeket adott el Iránnak. Szakértők szerint a tiltás azt is jelentheti, hogy nem futhat majd az amerikai Alphabet (a Google anyacége) által fejlesztett Android operációs rendszer sem a készülékeken. Kína pedig kedden védővámot jelentett be az amerikai cirokra (ezt takarmányként és egy Kínában rendkívül népszerű likőr készítéséhez használják) valamint az amerikai, európai és szingapúri eredetű szintetikus gumira is.

Sikerült eltörölni az adócsökkentés pozitív hatását

Miközben az összes többi makrogazdasági szemponttal kapcsolatban a szokásos várakozásokat hozták az amerikai üzletemberek a Bézs Könyvben, az importvámok miatti aggodalom egyre nagyobb méreteket ölt - a Fed megjegyzi, hogy ez már jóval nagyobb súllyal szerepel a gazdasági szereplők helyzetértékelésében, mint a Trump-adminisztráció által bevezetett, a gazdasági szereplőknek nyilvánvalóan kedvező adócsökkentés.

Kína beint Trumpnak - pedig mindenkinek van oka aggódni

Közben Kína jelezte: óriásit téved az amerikai elnök, ha azt hiszi, érdemben keresztbe tehet a kínai gazdaságnak a védővámokkal. Gao Feng, a kereskedelmi minisztérium szóvivője szerint Kína alaposan felkészült az összes okozott negatív hatás kezelésére, így nem lesz komolyabb hatása a kínai iparra az amerikai protekcionista intézkedéseknek.

Kína harcias válasza ellenére a szakértőknek az a meggyőződése, hogy egy elharapózó kereskedelmi háború az amerikai és kínai gazdaság számára egyértelműen negatív következményekkel jár, miközben természetesen számos más ország is megszenvedi majd a következményeket. A globális gazdaság 2010 óta idén bővülhet a legnagyobb tempóban - de a Reuters által megkérdezett több mint 500 közgazdász véleménye szerint a kereskedelmi háború ezt a növekedést nagyon gyorsan lefékezheti. Sokan arra számítanak, hogy a felek végül megegyeznek és sikerül elkerülni a totális kereskedelmi háborút - ám ahogy a kínai szóvivő is emlékeztetett, egyelőre semmilyen hivatalos tárgyalás nem volt ezzel kapcsolatban az USA és Kína között.

Mi a baj a kereskedelmi háborúval?

Miért olyan nagy baj ez, miért nem gyakran alkalmaznak mások ilyen eszközöket mostanában? Miért ellenzi ezt még Trump saját szövetségeseinek egy része is? Trump félreérti a kereskedelem lényegét? Öt ok, amiért ostobaság Trump kereskedelmi háborúja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG