5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az amerikai konzervatívok kétségbeesetten tapasztalják, hogy „az ukrán puccs és polgárháború kirobbantója”, Victoria Nuland a külügyminisztérium harmadik embere lesz. A magyar kormány semmi jóra nem számíthat. Káncz Csaba jegyzete.

A folyamatosan háborús beavatkozást követelő fekete öves neokonzervatívok döntő része már tavaly Joe Biden kampány-csapatát erősítette. Köztük olyan szakértők, mint Bill Kristol, Robert Kagan, Max Boot, Eliot Cohen, John Negroponte és David Kramer. Biden egyik legfőbb külpolitikai tanácsadója – jelenleg külügyminiszter-jelölt – , Anthony Blinken tavaly azon sajnálkozott, hogy az Obama-elnökség nem döntötte meg Szíriában Aszad elnök hatalmát.

Visszafele sültek el

Márpedig, ahogyan a térség szakértője, a Corvinus Egyetem tanára, Rostoványi Zsolt egy 2019-es interjújában kifejtette: a kemény kezű állam kontrollja nélkül az országok káoszba, polgárháborúba hullottak, teret adva a szélsőségeseknek is. Hiszen egy diktátor helyébe olykor még rosszabb vezetés is léphet.

Rostoványi szerint George W. Bush 2003-as iraki inváziójával egyértelműen kiderült, hogy a demokráciát nem lehet csak úgy exportálni törzsi viszonyok közé. Ezek az államok ugyanis egészen különböző feltételrendszerben, társadalmi viszonyok között működnek.

Összességében ezek a közel-keleti háborúk nem tették az Egyesült Államokat biztonságosabbá, ráadásul több ellenséget hoztak létre, mint amennyit a hadjáratok elpusztítottak. Az amerikai konzervatív sajtó már 2019-ben dühösen támadta azon számos neokonzervatív tevékenységét, akik a sorozatos felsülések után is a hatalom közelében tudtak maradni Washingtonban.

A bukott visszatérése

Nos, a konzervatívok baljóslatú félelmei mára beigazolódtak. A vezető The American Conservative folyóirat felháborodva számol be arról, hogy az amerikai külügyminisztérium harmadik embere lesz politikai ügyekért felelős államtitkár-helyettesként Victoria Nuland. A lap szerint ő „segítette elő az ukrán puccs és polgárháború kirobbantását, de Joe Biden elnök-jelölt szerint tökéletes az új feladatra”.

Nuland egy másik neokonzervatív nagyágyú, Robert Kagan felesége. Karrierje akkor kapott nagy lökést, amikor Hillary Clinton külügyminiszter maga mellé vette szóvivőjének, és 2013 szeptemberében a minisztérium Európáért felelős helyettes államtitkárává lépett elő. De szinte azonnal világbotrányt is okozott, amikor az orosz hírszerzés lehallgatta telefonbeszélgetését Geoffrey Pyatt kijevi amerikai nagykövettel, és felrakta azt a YouTube-ra.

Victoria Nuland, az amerikai külügy akkori Kelet- és Közép-Európáért felelős államtitkára beszél a rendőri kiképzőközpontban Kijevben, 2015. május 16-án. (Fotó: Depositphotos / igorgolovniov)
Victoria Nuland, az amerikai külügy akkori Kelet- és Közép-Európáért felelős államtitkára beszél a rendőri kiképzőközpontban Kijevben, 2015. május 16-án. (Fotó: Depositphotos / igorgolovniov)

A két diplomata a válságban érintett ukrán politikusokról és az EU Ukrajnával kapcsolatos politikájáról beszélgetett. Brüsszel törekvéseit Nuland szerint figyelmen kívül kellene hagynia az USA-nak. „Fuck the EU!” – jelentette ki felbőszülve Nuland.

Az ukrán puccs után egy Chevron által szponzorált konferencián azzal dicsekedett, hogy „az 1991-es ukrán függetlenség óta…5 milliárd dollárral támogattuk Ukrajnát, hogy egy biztonságos, virágzó és demokratikus országot alakítsanak ki”. Ezt még szövetséges államok vezető médiái is úgy értelmezték, hogy a CIA ennyiből szervezte meg az ukrán színes forradalmat.

Nuland a Trump-elnökség évei alatt a Center for a New American Security nevű neokonzervatív agytröszt vezetője volt, de zsíros állást kapott a Boston Consulting Group-nál és az Albright Stonebridge Group nevű „nemzetközi stratégiai konzultáns vállalatnál” is.

Nehéz időszak előtt Budapest

Nuland kinevezése azt vetíti előre, hogy ismét éles bírálatokra számíthat az Orbán-kormány Washingtonból. Szijjártó Péter szerint nagyon rossz hangulatú beszélgetéseik voltak, olyan is előfordult, hogy kiabáltak egymással. Nuland egy 2014-es beszélgetés során szögezte le, hogy Közép-Európa ismét az „értékeink” megvédéséért folytatott háború frontvonalában áll, és szerinte ezt a harcot kívül és belül is meg kell vívni.

Nem mondta ki Orbán nevét, de utalt arra, hogy a magyar miniszterelnök bírálta az oroszok elleni uniós szankciókat. Azt hangsúlyozta, hogy a szankciók végrehajtása nem egyszerű, és sok ország nagy árat fizet érte. Aztán azt is leszögezte, hogy „amikor egyes európai vezetők azon ügyködnek, hogy megbontsák a szövetségünket, arra kérném őket, emlékezzenek vissza a saját történelmükre, és arra, hogy mennyire szerették volna, ha a szomszédaik kiállnak mellettük”. Orbán Viktor valóban többször is arról beszélt, hogy az Ukrajna elleni katonai agresszió miatt az oroszok ellen bevezetett uniós szankciók sikertelenek, és fájnak Magyarországnak.

Az amerikai államtitkár-helyettes utalt Orbán 2014 júliusi, tusnádfürdői beszédére is, amelyben arról értekezett, hogy illiberális államot kíván építeni. Nuland kiemelte: annak ellenére, hogy az európai vezetők hasznot húznak az uniós és a NATO-tagságból, úgy tűnik, egyesek közülük elfelejtették, hogy ezek az intézmények milyen értékeken alapulnak.

„Azt kérdezem ezektől a vezetőktől, hogyan képesek a NATO 5. cikkelyével takarózva aludni éjszaka, miközben nappal az illiberális demokráciát építik, felkorbácsolják a nacionalizmust, korlátozzák a szabad sajtót, és démonizálják a civil társadalmat” – mondta Nuland, aki szerint két rákbetegség van Kelet-Európában, amely féreglyukakat rág, és aláássa a nemzetbiztonságot: a visszaesés a demokratizálódásban és a korrupció. A NATO 5. cikkelye a kollektív védelemről szól, vagyis arról, hogy ha fegyveres támadás éri bármelyik tagállamot, akkor azzal lényegében mindegyiküket támadás éri.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG