4p

Főleg az energetikai, a kereskedelmi, a mezőgazdasági és a közlekedési infrastruktúra sínylette meg az orosz inváziót. A lakosság a romba döntött lakóingatlanok és a közintézmények tízezrei miatt is szenved.

Mélyütést kapott két év alatt az ukrán gazdaság és infrastruktúra. Lapunk az orosz invázió kezdete óta rendszeresen foglalkozott a fontosabb gazdasági ágazatok küszködésével és azzal is, hogy mekkora károkat szenvedtek el ezek. Ebben segítségünkre vannak a különféle ukrán és nyugati hírügynökségi források, de leginkább a Kyev School of Economics  (KSE), amelyik félévente ad ki összegzéseket.

Egy orosz légitámadás következtében súlyosan megrongálódott bevásárlóközpont Dnyipróban 2023. december 29-én. Az orosz légierő mintegy 110 rakétát lőtt ki az Ukrajna elleni egyik legnagyobb légitámadásában, legkevesebb tíz ember vesztette életét olyan nagyvárosokban, mint Kijev, Odessza, Lviv és Harkiv, a sebesültek száma több tucatra tehető. Négy régió áram nélkül maradt a támadások nyomán. Fotó: MTI/EPA
Egy orosz légitámadás következtében súlyosan megrongálódott bevásárlóközpont Dnyipróban 2023. december 29-én. Az orosz légierő mintegy 110 rakétát lőtt ki az Ukrajna elleni egyik legnagyobb légitámadásában, legkevesebb tíz ember vesztette életét olyan nagyvárosokban, mint Kijev, Odessza, Lviv és Harkiv, a sebesültek száma több tucatra tehető. Négy régió áram nélkül maradt a támadások nyomán. Fotó: MTI/EPA

A kijevi kormány - nagyrészt a KSE, valamint az egyes minisztériumokra és az ukrán statisztikai hivatalra alapozva - az orosz támadás kezdetének második évfordulóját megelőzően, a hét elején közölte: 2023. december végén 499 milliárd dollárra becsülték az emberéleteken kívüli veszteségeket. Denisz Smihal miniszterelnök szerint a kereskedelmi, az ipari, a mezőgazdasági, az energetikai és a közlekedési-szállítási infrastruktúrát érte a legnagyobb kár. 

A kormányfő a Világbank képviselőivel való találkozás és egyeztetés után vázolta a helyzetet, ami természetesen december óta még rosszabb lett, tovább növelve a fent említett számot. A Világbankkal és más nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, valamint az Európai Unióval, az Egyesült Államokkal, Japánnal és Kanadával folyamatosan tárgyalnak az újjáépítésről és az ahhoz adandó pénzügyi és szakmai segítségről. Több nyugati, valamint cseh és lengyel magánvállalat már konkrét felajánlásokat is tett, egyes programok már megindultak, főleg az ország középső és nyugati részén.

Lerombolt vagy részben megsemmisített infrastrukturális elemek
(2024. januári állapot)

  • 250 ezer lakóingatlan
  • 211 700 magán- és állami jármű
  • 580 állami és önkormányzati épület
  • 16 ezer köztulajdonú közlekedési eszköz
  • 3800 oktatási-nevelési intézmény
  • 1300 egészségügyi intézmény
  • 348 egyházi épület
  • 48 szociális központ
  • 426 magán- és állami vállalati telephely
  • 160 ezer mezőgazdasági gép
  • 31 bevásárlóközpont

Kiemelte, hogy leginkább a lakásállomány pótlása lesz megterhelő, itt történt tavaly a legtöbb kár. A friss felmérések szerint a lakásállomány 10 százaléka vagy megsemmisült vagy erősen megrongálódott az orosz katonai pusztítás következtében. Összesen 222 ezer családi ház, 27 ezer társasház és 526 kollégiumi épület semmisült meg vagy rongálódott meg jelentősen. A közvetlen kár csaknem 59 milliárd dollár, természetesen főleg Donyeck, Luhanszk, Harkiv, Csernyihiv, Herszon és Kijev megye a leginkább érintett, hiszen itt húzódnak a frontvonalak.

„Szomorú, de sajnos látjuk, hogy a mezőgazdaságban és a környezetvédelemben is óriásiak a veszteségeink, különösen amiatt, hogy az oroszok megtámadták a kahovkai vízi erőművet, illetve azért, mert rengeteg termőföldet is aláaknáztak” – mondta.

Ha csak az infrastruktúrát nézzük, akkor mintegy 155 milliárd dollárt kell költeni az újjáépítésre. Ez az összeg már magába foglalja a kahovkai erőmű felrobbantása után keletkezett károk elhárítását is.

Az egyéb létesítmények kára már majdnem 37 milliárd dollárnál tart, a vállalati és ipari telephelyeké pedig meghaladta a 13 milliárd dollárt. Eddig 78 magántulajdonú kis- és közepes, valamint nagyvállalat telephelye teljesen megsemmisült, akárcsak 348 állami tulajdonúé.

Lapunk ugyancsak többször beszámolt már arról, hogy az oroszok szisztematikusan tűz alatt tartják a fontosabb energetikai központokat és más kritikus infrastrukturális egységeket. Az energetikai szektorban eddig 9 milliárd dollárnyi kárt okoztak, nem sokkal marad el ettől a mezőgazdaság (8,7 milliárd dollár). Idén az eddig eltelt csaknem két hónapban folytatódott a lakások és a különféle közszolgáltatási egységek megsemmisítése, itt a közvetlen kár 4,5 milliárd dollár körül van már. Kórházi és más egészségügyi létesítményeket tavaly és idén további 1,4 milliárd dollárnyi kár ért, így a két év alatt már 3,1 milliárd dollárra nőtt az az összeg, amiért azok a mai árakon újjáépíthetők lennének.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG