Generációk nőttek fel abban a tudatban, hogy az USA a fejlett világ vezető ereje. De lehet, hogy hamarosan revideálni kell ezt az álláspontot, hiszen az Egyesült Államok több vonatkozásban is egyre inkább a fejlődő világra jellemző karakterisztikákat mutat fel.
A legbotrányosabb és legárulkodóbb kétségtelenül a koronavírus járvány amerikai áldozati statisztikája, amely sokkal inkább hasonlít Brazíliára és Dél-Afrikára, mint mondjuk Németországra. Míg az Egyesült Államok adja a világ lakosságának 4 százalékát, ebben az országban él a világ összes koronavírusosainak negyede, és az elhunytak 23 százaléka. De nem csak a közegészségügy területén szerepelt le az ország, hanem a Pew Kutató Központ és a Washingtoni Egyetem közös globális felmérésében az amerikai oktatási rendszer (beleértve a matematika és a természettudományok oktatási eredményeit) a 24-től a 38-ik helyezést csípték csak meg.
Program nincs
Jellemző, hogy a holnap véget érő, a novemberi elnökválasztásra ráfutó 4 napos Republikánus Nemzeti Konvenció nem az ország előtt álló problémákkal foglalkozik, hanem kizárólag a demokrata ellenfél ócsárlásával. A hiszterizálással a republikánusoknak el kell terelni a figyelmet arról, hogy az amerikai történelemben Donald Trump az első elnök, amely az elmúlt három és fél évben egyetlen egyszer sem bírta a közvéleménykutatásokban a polgárok többségének a támogatását.
Program természetesen nem létezik Trump esetleges következő elnöki ciklusára vonatkozóan. Valóban, a republikánus pártnak Trumpon túl már nincsen értékrendje és a korábbi önazonosság teljes feladásának útját járják. A szónokok listáján 7 alkalommal bukkan fel a Trump név: az elnök mellett felszólalnak a fiai, a lánya és az unokahúga.
Az eddig elhangzott előadásokban Joe Biden demokrata elnökjelöltet nevezték Loch-Nessi szörnynek, illetve Peking emberének. Charlie Kirk a konzervatív egyetemisták szervezetének 26 éves vezetője pedig egyenesen kijelentette, hogy Trump véget vetett a „bennfentes-kartellnek” Washingtonban. Szerinte Trump számára „fontosabb a templom, mint a kaszinó”. A fiatalember bizonyára nem értesült Trump dicstelen kaszinó-vállalkozói pályafutásáról.
Demokraták célkeresztben
Az Egyesült Államokban már hónapok óta egy alacsony intenzitású polgárháború zajlik. Trump természetesen nem riad vissza a szélsőjobb nyílt támogatásától, ahogyan ezt megtette a múlt héten a QAnon nevű virtuális csoportosulás melletti kiállással is. A csoport nyíltan kiáll a demokrata párt vezetői elleni fizikai erőszak mellett.
A New York Times múlt pénteki beszámolója szerint Texasban alakult ki a legnyíltabban a kapcsolat a republikánusok és a QAnon támogatók között. A szövetségi állam republikánusai új kampány szlogenként elkezdték használni a QAnon szlogenjét: „Mi vagyunk a Vihar”. Nem igazán megnyugtató, hogy a QAnon csoport tagjai számára ez a szlogen Trump számára szolgál felszólításként egy katonai puccs végrehajtására és a demokraták méltó megbüntetésére - beleértve a likvidálást.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)