4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lezuhant japán vadászgép keresése már hidegháborús szinezetet kapott, hiszen a Pentagon nem akarja, hogy Moszkva, Peking, avagy Phenjan érjen előbb a célba – ezért hatalmi demonstrációként Washington egy B-52-es nehézbombázót küldött a térségbe. Az aggodalom nem alaptalan, hiszen a gépet akár hekker-támadás, vagy elektromágneses impulzus is érhette. Káncz Csaba jegyzete.

A japán légierő F-35A Ligthning II típusú ötödik generációs, lopakodó vadászgépe három hete zuhant le a Csendes-óceán felett egy éjszakai rutin járőrözés során. A pilóta még vészjelzést sem küldött, a 100 millió dolláros gép egyik pillanatról a másikra tűnt el a radar képernyőjéről. A páratlan technikai arzenállal felvonuló amerikai és a japán mentőalakulatok eddig csak csupán pár törött darabot azonosítottak a víz felszínén, magát a gépet viszont nem sikerült még megtalálni a mintegy 1500 méter mélységben.

Az eltolt projekt

2018 szeptemberében már a világ szégyenére Dél-Karolina szövetségi államban is egy teljesen rutin művelet során lezuhant egy F-35-ös. Miután az Egyesült Államoknak már sikerült több gépet eladni Norvégiától Ausztráliáig ebből a sok sebből vérző, de aranyárban mért vadászgépből, most bizonyára újra magyarázni kell a bizonyítványt a szövetséges légierőknél. Mindenekelőtt Tokióban, amely már 13 darab F-35-öst tart hadrendben és 147-et rendelt ebből a típusból.

Káncz Csaba

Az F-35-ös program ugyanis teljes volumenét tekintve az amerikai történelem legdrágább fegyverzeti projektje. 2044-ig az USA évente átlagosan 10.4 milliárd dollárt fog költeni ezen típus beszerzésére, miközben a program eddigi teljes költsége elérte az elképesztő 1.196 ezermilliárd dollárt!

Ehhez képest az eredetileg tervezettnél végül jóval nagyobb lett az F-35-ös csökkentett radarképe, azaz vesztett a lopakodó képességéből.  Mindeközben csak nagyon kevés fegyverzetet és hasznos terhet (rakétát, bombát) tud magával vinni, miközben az aerodinamikai képességei meglehetősen haloványak - gyengébbek, mint az F16-osé.

Valóban, Patrick Shanahan megbízott amerikai védelmi miniszter a múlt héten egyenesen „elcseszett” (fucked up) jelzővel illette az F-35-ös programját. Shanahan becsmérlő kijelentése főként abból az aggodalmából fakadt, hogy a programban hiány mutatkozik a tartalék repülőgép-alkatrészekben – az F-35-ös repülőgépek közel harminc százalékánál lépett fel tavaly ilyen jellegű probléma. A gépek egy része több hónapon keresztül nem szállhatott fel az alkatrészek hiánya miatt.

Vadászat a Vörös Októberre

A lezuhant japán gép keresése azonban lassanként hidegháborús színezetet kap, hiszen a Pentagon nem akarja, hogy Moszkva, Peking, avagy Phenjan érjen előbb a célba – ezért hatalmi demonstrációként Washington egy B-52-es nehézbombázót küldött a térségbe. Az aggodalom nem alaptalan, hiszen a gépet akár hekker-támadás, vagy elektromágneses impulzus is érhette. Ezt az elméletet erősíti, hogy két hete az amerikai haditengerészet váratlanul visszavonta a vádat a „Fitzgerald” romboló kapitánya ellen, holott egy 2017 júniusi ütközésnél egy teherhajóval 7 ember halt meg a japán partoknál. Mi van, ha az amerikai romboló elektronikáját is támadás érte annak idején? – spekulálnak most egyes szakértők.

Az amerikaiak idegessége érthető, hiszen még jól emlékeznek egy 1968-as incidensre, amikor a K-129-es jelű szovjet ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjáró elsüllyedt Hawaii partjai közelében. Akkor nem Moszkvának, hanem Washingtonnak sikerült először megtalálni a roncsot és elindult a vadászat, hogy megszerezze annak értékes kódkönyveit, berendezéseit és a fedélzeten található, nukleáris töltettel felszerelt három ballisztikus rakétát. A CIA építtetett egy különleges kiemelő-hajót, amelyet kutató-hajónak álcáztak és hat évvel a baleset után a szovjet tengeralattjáró végül ténylegesen amerikai kézre került.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG