Nagyon úgy tűnik, hogy február volt az idei év csúcspontja a gazdasági mutatók szempontjából, azóta ugyanis csak szerényebb várakozásokról adott számot a GKI. A fogyasztói bizalmi index értéke áprilisban immár ötödik hónapja emelkedett, de 2002 őszi csúcsától még kissé elmaradt. A lakosság saját pénzügyi helyzetét és jövőbeli megtakarítási képességét kissé jobbnak vélte, mint márciusban, ugyanakkor a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét kissé rosszabbnak, ezt közölte a GKI a Privátbankár.hu-val.
Megtorpant az ipar
Az üzleti szférán belül az építőipari és főleg szolgáltató szféra várakozásai kedvezőbbek lettek, az ipari és kereskedelmi bizalmi index viszont csökkent, bár így is jelentős optimizmust tükröz. Az ipari bizalmi index ugyanakkor áprilisban öthavi mélypontjára került, ezen belül egyaránt romlott az elmúlt időszaki termelés, a rendelésállomány – ezen belül az exportrendelések –, valamint a készletek megítélése is. Az iparon belül egyedül a termelési kilátások javultak.
Ugyanakkor az építőipari bizalmi index – kéthavi csökkenés után – áprilisban kissé emelkedett. A magasépítő cégek kilátásai az előző hónaphoz képest romlottak, a mélyépítőké viszont jelentősen javultak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség áprilisban érezhetően csökkent, de a rendelésállomány értékelése valamivel jobb lett.
Mélyponton a kereskedelem is
A kereskedelmi bizalmi indexnél szintén hatalmas visszaesést láthattunk, áprilisban a 2017. szeptemberi értékére csökkent. Az eladási pozíció és a rendelésállomány megítélése kedvezőtlenebb lett, a készleteké viszont kedvezőbb. A szolgáltatói bizalmi index azonban az év negyedik hónapjában ismét elérte a januári történelmi csúcsát. Ez elsősorban az általános üzletmenetről alkotott kedvező véleménynek köszönhető, a forgalmi várakozások ugyanis stagnáltak.
A foglalkoztatási hajlandóság minden ágazatban erősödött, elsősorban a kereskedelemben, a szolgáltató cégek körében azonban elenyészőnek volt mondható. A növekedés fő akadálya továbbra is a munkaerőhiány, az építőiparban a cégek fele, az iparban és a szolgáltató szférában egyharmada jelezte ezt a problémát. Ezzel párhuzamosan a lakosság munkanélküliségtől való félelme még soha nem volt olyan alacsony, mint most áprilisban.
Az áremelési szándék az építőipar kivételével minden ágazatban gyengült, s jelentősen csökkent a fogyasztók inflációs várakozása is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és az emberek körében romlott, a többi ágazatban kissé javult.
Rekordméretű lehet a növekedés, csak közbe ne jöjjön valami Tavaly a vártnál gyorsabban, 4 százalékkal bővült a magyar gazdaság, ami jóval ugyan jóval magasabb volt az unió átlagánál, a régióban azonban csak a középmezőnyre volt elég az ütem. A GKI várakozásai szerint a növekedés idén is megközelítheti a 4 százalékot, a tervek szerint pedig idén az EU harmadik legmagasabb (2,4 százalékos) GDP-arányos deficitje lehet Magyarországon, ami azonban nem tartalmaz kellő tartalékot a nehezebb időkre. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |