Az amerikai Standard and Poor’s most még megkegyelmezett, ám a kilátások negatívra rontása leminősítést szokott maga után vonni – írta a hitelminősítő pénteki döntését értékelve kaptársunk, a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu.
Úgy tűnik, a piac egyelőre bízik abban, hogy a magyar adósbesorolás elkerüli minden ország rémálmát, a bóvli kategóriát, amelybe esnénk, ha az S&P leminősítene minket. A bóvli elnevezés ugyanis találó, nagyon is jól tükrözi azt a megítélést, amikor befektetésre már nem ajánlanak egy országot a nagy nemzetközi hitelminősítők. Akik hárman vannak: az S&P mellett a szintén amerikai Moody’s Investors Service és a brit Fitch Ratings. A két tengerentúli véleményére együttesen világszerte 80 százalékban adnak (kvázi ekkora a piaci részesedésük), de a Fitch-csel együtt már mintegy 95 százalékot tesznek ki. Nem véletlen tehát, hogy a Nagy Hármas (Big Three) értékítéletét szentírásnak veszik, még ha jelentőségük a 2008 őszén kirobbant pénzügyi válság miatt meg is kopott, miután az ő nyakukba is varrták, hogy nem látták előre a készülő világégést. Ettől még rossz hír, hogy a trióból az S&P múlt pénteki lépését követően már kettőnél is egy fokozatra vagyunk a bóvlitól. Ráadásul ez az ominózus másik (angolul) rating cég nem a három közül kisebb súlyú Fitch, hanem a Moody’s, amely tavaly novemberben tette meg azt, amit most az S&P: a leminősítésre utaló negatívra rontotta Magyarország adósbesorolását.
Ahhoz, hogy a hitelminősítók kedvezőbben lássák Magyarországot, a költségvetési helyzet javítására lenne szükség. Ugyanakkor ez egy választás előtti évben meglehetősen nehéznek tűnik. Az egyik leglényegesebb kérdés most az, mit lép majd a másik két olyan nagy hitelminősítő, május végén, illetve június elején, amelyek szavait ugyancsak szentírásnak veszik a befektetők. (A teljes cikket itt lehet elolvasni.)