Kicsit méltánytalannak tartjuk az Európai Bizottság tavaszi prognózisát, mintha kettős mérce lenne a jelentésben - mondta ma Varga Mihály gazdasági miniszter a Bizottság, legfrissebb, ún. tavaszi prognózisáról. A jelentésben Brüsszel javított a magyar növekedési kilátásokon és a hiánypályán is, ugyanakkor továbbra is azt gondolják, hogy jövőre nem lesz meg a hiánycél. Ez kérdésessé teszi, hogy kikerülhetünk-e idén a deficiteljárás (EDP) alól.
Varga Mihály: Brüsszel téved |
A felesleges szigor visszafogott minket
Varga Mihály szerint a magyar kormány a nemrég ismertetett konvergencia-programban felmérte a költségvetés pozitív és negatív kockázatait, amit a Bizottság nem nézett át kellőképpen. A magyar álláspont szerint a Bizottság prognózisa téves. Varga felhívta rá a figyelmet, hogy Brüsszel az elmúlt években is rendre a valós deficitszám fölé lőtt prognózisaiban, ennek eredményeképpen tavaly a kormány "kényszerből túlkorrigálta a költségvetést". Csakhogy Varga szerint az ilyen kiigazítások visszacsapnak: hatásuk érződik a beruházások alacsony voltában és a munkahelyteremtésben is. Varga szerint az "EU által elvárt felesleges szigor a magyar gazdaságot foghatja vissza".
Varga azt mondta, hogy Magyarország az Ecofin június végi üléséig semmilyen kiigazító lépésre nem készül (a testület addig kétszer is összeül, hogy előkészítsék a nyári döntést, akkor szavaznak arról az európai pénzügyminiszterek, hogy megszünetetik-e ellenünk az eljárást). A miniszter szerint ugyanakkor a kormány képes "saját hatáskörében" meghozni olyan döntéseket, melyek alapján meg tudják győzni Brüsszelt, hogy nincs veszélyben a hiánycél. A miniszter szerint Magyarország eddig is képes volt meghozni olyan döntéseket, melyekkel - a változatlan környezet ellenére - tartani tudta kitűzött hiánycélját.
Nem lesz választási költségvetés
Varga Mihály ugyanakkor kedvezőnek ítélte Olli Rehn uniós biztos nyilatkozatát. A Bizottság alelnöke nem nevezte meg Magyarországot, mint lehetséges tagot, aki kikerülhet az eljárás alól, de azt mondta, erre van még lehetőségünk. Varga bízik benne, hogy Brüsszelben a számokat nézik majd, és ezek után meghozzák a számunkra kedvező döntést.
A miniszter hangsúlyozta, nem készült választási költségvetés (a Bizottság jelentése ugyanakkor tesz rá utalást, hogy erre számítanak, szerintük az állam többet költ majd beruházásokra például). Varga elővette a Matolcsy György által használt érvelést is, miszerint egyelőre nincs meg a 2014-es költségvetés, annak előkészítése már zajlik a minisztériumban, de egyelőre nem tudja megmondani, hogy milyen kihívásokkal néz majd szembe Magyarország jövőre. A miniszter szerint ellentmondásos, hogy miközben az európai környezet kapcsán a Bizottság is azt írja, nagyon bizonytalan az elhúzódó kilábalás, Magyarország kapcsán ezt mintha nem venné figyelembe. Varga szerint a kormány bizonyította, hogy képes a hiánycél tartására, még akkor is, ha a külső környezet kedvezőtlenül alakul.
A kormány megvárja az első féléves adatokat, az Ecofin hó végi ülése előtt ráadásul a KSH publikálja az idei első negyedéves GDP-adatokat is - ezek után már ez idei és jövő évi költségvetés kérdésében is tisztább lehet a kép. Az biztos, hogy a tavalyi őszihez hasonló kiigazító lépésekre nem készül a kormány, ugyanakkor "saját hatáskörben" még hozhat olyan döntéseket, melyek meggyőzhetik Brüsszelt, s amellyel a hiány "könnyedén tartható lesz".
Visszaüthet az alacsony infláció
Varga Mihály azt mondta, hogy az idei költségvetésben az egyik legnagyobb kockázat a vártnál jóval alacsonyabb infláció. Ennek persze a legtöbben örülnek, hiszen 30 éve nem látott alacsony tempóban növekednek az árak, ugyanakkor ez kiesést jelent a költségvetésnek, hiszen a fogyasztást terhelő adókból kevesebb folyik be. Varga Mihály szerint ennek jeleit már látni például az áfabevételeken - de konkrét lépéseket emiatt egyelőre nem terveznek. A miniszter szerint sikerült februárban felgyorsítani a pénztárgépek online bekötését és az e-útdíjrendszer kiépítését - ezek a második félévben megvalósulnak, így nem jelentenek nagy kockázatot a bevételi oldalra.
Nem készülünk arra, hogy forrásoktól esnénk el
Varga Mihály a Bizottság prognózisa mögött nem lát nagyvállalati lobbit, ahogyan arra reggel Orbán Viktor utalt a közrádióban. Varga szerint a multicégek jelentős összegekkel járultak hozzá a költségvetés stabilizálásához, sok döntés hátrányosan érintette őket, természetes, hogy megtesznek mindent, hogy kiadásaikat lefaragják, és nem véletlenül kritizálták a magyar gazdaságpolitikát Brüsszelben. "Miniszterként abban bízom, hogy a Bizottság a számok alapján dönt majd" - mondta.
Varga kérdésre válaszolva azt is elárulta, hogy a tárcánál nem számolnak azzal, hogy reális esélye lenne az uniós források befagyasztásának. Ha Magyarország nem kerül ki a deficiteljárás alól, könnyen megint felmerülhet, hogy a nekünk járó uniós források kifizetését felfüggesztik, ehhez egyszer már nagyon közel kerültünk. A büntetés példátlan lenne az EU történetében. Varga Mihály szerint a kormány "saját hatáskörben" meg tud tenni olyan intézkedéseket, melyekkel a forrásbefagyasztást elkerülik, a kabinet szerint nincs reális veszélye annak, hogy így kevesebb bevételhez jut jövőre az ország. Az EU-s források nemcsak a növekedési fordulathoz elengedhetetlenek: a magyar gazdaságpolitika az elmúlt egy évben egyértelműen mindent egy lapra tett fel, hogy kikerüljön az EDP-eljárásból, ezért még a növekedést is beáldozta.