4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyersanyagárak esése nemcsak egyes feltörekvő országokat rendít meg, hanem a fejlett világ nagy termelő államait is. Kanada és Ausztrália egyes régióiban már az 1930-as évek depressziójához hasonló állapotok alakultak ki. De mi lesz, ha kipukkad a kanadai ingatlan-buborék, amelyre a jegybank is nagy esélyt lát?
A WTI olajfajta árának alakulása. Friss árfolyamok >>

A 2008-as globális pénzügyi válság után elindított monetáris stimulus fullad ki, a jegybankok fogynak ki a puskaporból. A deflációs örvény már tavaly magával rántotta a globális keresletet és ezzel a nyersanyag-árakat. Az olaj hordónkénti ára a 2014 nyarán mért 115 dollárról napjainkra 37 dollárra zuhant, míg a vasérc jegyzése 2011 óta ereszkedik és az elmúlt 15 hónapban az ára egyenesen megfeleződött. Ez egybeesik azzal, hogy a kínai feldolgozóipar export-megrendelései is pontosan 15 hónapja esnek.

Nem véletlen tehát, hogy a nyersanyag-termelő perifériák valutái masszív leértékelődési nyomás alá kerültek. Budapest két „stratégiai szövetségese”, Kazahsztán és Azerbajdzsán valutájának értéke töredékére esett 2015-ben. A fejlett devizák esetében is azonosítható a nyersanyaghoz kötött országok fizetőeszközeinek meredek gyengülése. Nem véletlen, hogy tavaly a kanadai dollár közel 20 százalékot zuhanva 11 éves mélypontra esett az amerikai dollárhoz képest, mellette a nyersanyagokhoz erősen kötődő ausztrál dollár is nagyot bukott.

Kanada megreccsen, Alberta állam fejre áll

Egy közelmúltbeli Bank of America – Merill Lynch tanulmány szerint Kanadából áramlik ki ezekben a hónapokban a legnagyobb arányban a tőke a fejlett világ országai közül, amely évre vetítve eléri a GDP 7,9 százalékát. A gazdasági horizonton további viharfelhők gyülekeznek: az ingatlanpiacon masszív buborék alakult ki az elmúlt években, amely bármikor kipukkanhat. A kanadai jegybank (BoC) a legutóbbi, pénzügyi rendszerről szóló beszámolójában „emelkedett” kockázatot látott az ingatlanpiac áresésére és beismerte, hogy ennek „súlyos” kihatása lenne a teljes gazdaságra. Eközben 2015 harmadik negyedévében a háztartások adóssága elérte az elkölthető jövedelem 163.7 százalékát, és ezzel a világon az egyik legmagasabb eladósodottsági szintről beszélhetünk.

Az olajtermeléstől erősen függő Alberta szövetségi államban tavaly az első nyolc hónapban 63 800-an vesztették el munkájukat, majdnem annyian, mint a 2009-es recesszió egész évében. A növekvő munkanélküliség már keményen kihat a bűnözési statisztikákra is: tavaly az első tíz hónapban (év/év alapon) megkétszereződött a kereskedelmi egységek elleni betörések száma, 65 százalékkal nőtt a bankrablásoké és 52 százalékkal a magánlak-sértések száma.

A nyersanyagtermelés adja Alberta költségvetési bevételeinek egyharmadát. A szövetségi állam fővárosában, Calgary-ben jelenleg 157 000 négyzetméter irodatér áll kihasználatlanul - ez több, mint bármely észak-amerikai nagyváros esetében. Alberta szövetségi állam olajtermelőinek csődhulláma pedig könnyen átterjedhet az egész országra.

Vége az aranykornak a kenguruk földjén

A nyersanyagtermeléstől erősen függő Nyugat-Ausztrália szövetségi államban Mike Nahan pénzügyminiszter szerint „a kormányzat akkora bevételi sokkal szembesül, mint az 1930-as Nagy Depresszió idején”. Ez főként annak köszönhető, hogy a zuhanó jegyzésű vasérc adja a szövetségi állam bevételeinek kerek 20 százalékát. Bár a pénzügyminisztérium 2014-ben még 120 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulált a következő évre, az végül a tényleges piacon csupán 46 dollár lett. Ráadásul a Goldman Sachs értékpapírház múlt decemberi jelentése mind 2017, mind 2018 vonatkozásában 35 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulál – mindezt a kereslet hiányával és Kína túlkapacitásaival indokolva.

2011-ben még a vasércben gazdag észak-nyugati Pilbara régióban egyenesen aranylázat okozott a csillapíthatatlannak tűnő kínai kereslet. A régióban akkor az országos átlagnál kétharmaddal magasabb keresetek uralkodtak és a munkások 80 százalékát a kontinensnyi ország legkülönbözőbb zugaiból rekrutálták. Napjainkra viszont összeomlottak az ingatlanárak a régióban és a bányászok ott ragadtak, az akkori csillagászati ingatlanárakra felvett brutális nagyságrendű jelzáloghitelekkel a nyakukban.

A régió második legnagyobb településén, a 14 000 lakosú Port Hedland bányavároskában - Perth-től 1300 kilométerre északra – egy éve a gyorsépítésű házak még 200 millió forintért cseréltek gazdát – ma már harmadannyiért, ha egyáltalán találnak vevőt.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért érezheti meg rögtön az egész világgazdaság, ha tényleg elhallgatnak a fegyverek Gázában
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:43
A világkereskedelem egyik legfontosabb útvonalán is békésebb időszak jöhet, ha életbe lép az Izrael és a Hamász közti tűzszünet.
Makro / Külgazdaság Bejött Bidenék számítása? Rég nem láttunk ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:04
Megzuhant a Németország és Kína közötti kereskedelem, növekedett viszont az Egyesült Államok és Németország közötti.
Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG