Az Oxford Analytica nevű, főként politikai kockázatelemzéssel foglalkozó, kormányoknak is dolgozó tanácsadó cég európai főnöke, Erik Jones az alapblog.hu-nak adott interjúban úgy véli, hogy egyes európai politikusok, köztük magyar és görög döntéshozók valójában a tűzzel játszanak, még ha ezzel nincsenek is tisztában. Szerinte ugyanis a szétesési folyamat kezd önálló életet élni, a politikusok csak kullognak az események után, de ellenőrizni, irányítani már nem tudják azokat.
Lépni kellene, de most, azonnal
Eric Jones nemrég arról értekezett, hogy szétzilálódóban van minden, vészesen gyengül az európai intézmények, a politikai elit, a döntéshozók tekintélye, miközben éppenséggel a lehető leggyorsabban menteni kell az eurót. Szerinte ebből még bármi lehet, akár nagy tragédia is. Most – legalábbis így gondolják azok az „okosok”, például a hatalmas pénzalapok vezetői – az EKB-nak kellene, de azonnal lépnie.
Hozzá kellene látnia például európai országok államkötvényeinek vásárlásához, bejelenteni kamatcsökkentéseket, és jelezni, hogy – kerül, amibe kerül – rendkívüli és hatalmas pénzinjekciókkal fogja ellátni, ameddig csak a helyzet megkívánja, az egész euróövezetet, valamint tőkésíteni fogja a bajban lévő országok problémás bankjait.
A nacionalisták fejjel nekimennek a falnak
Az eurórendszer mentése globális politikai, biztonságpolitikai és gazdasági érdek, az EU-tagállamok külön-külön egészen piciny résztvevői a világgazdaságnak és önállóan versenyképtelenek. Csak együttesen tudnak talpon maradni a délkelet-ázsiai, az észak- és dél-amerikai régiók vagy Kína és India mellett – írják.
A politika elveszteni látszik a hitelét, amire a válasz a befelé fordulás, az új nacionalizmus, az EU-ellenesség. Valójában senki sem akarja, hogy tűz törjön ki, de a jelek szerint ez már nem akarat kérdése. Olyan szituáció van kialakulóban, amelynek egyes főszereplői elmennek a falig és utána még át is akarják törni azt, mert feltételezik, hogy megtehetik. Ilyen például a görög radikális baloldal vezére.
A magyarok is csak kötik az ebet a karóhoz
„De Magyarország vezetői szintén arra számítanak, hogy az európai helyzet súlyossága nekik kedvez és az IMF és az EU engedni fog, mert nem tehet mást ilyen bonyolult, minden uniós országot valamiképpen sújtó gazdasági-pénzügyi szituációban. A magyarok az időhúzást választották, játszanak” – mondja Jones. Szerinte „a magyarok borotvaélen táncolnak, mert az IMF és az EU nem fog engedni, ezzel ugyanis lejáratná magát. A magyar fél pedig, attól tartok, nem fog további kompromisszumkészséget felmutatni, kötni fogja az ebet a karóhoz”.
Bosznia, Szerbia kapcsán megtanultuk, hogy egy sokat ígérő, virágzásnak indult régió a nacionalizmus bűvöletébe kerülve félelmetes gyorsasággal süllyedt le, ami aztán háborúba sodorta a térséget. Egyes térségbeli kormányok, konkrétan Magyarország, nacionalista, EU-ellenes retorikával és immár valós politikai lépésekkel, felvállalják a konfrontációt egyrészt Brüsszellel, másrészt az IMF-fel, harmadrészt a szomszédokkal. Ebből a kívülállók levonják a következtetést, hogy Közép-Európában, jelesül Magyarországon folyamatosan növekszik a kockázat.
A nacionalista politika, legyen szó Venezueláról, Iránról, Belaruszról, előbb pénzügyileg, majd kereskedelmileg, gazdaságilag, végül pedig politikailag szigeteli el az adott országot. Az ilyesfajta kockázatoktól való félelmek egyre intenzívebb tőkeexodust tudnak produkálni Közép-Európában.