6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét milliók kerültek karanténba Vuhanban, miután négy esetet regisztráltak. A zéró-Covid stratégiának komoly ára van: Kína az elemzői várakozások szerint 2015 óta először nem lesz képes teljesíteni a kitűzött, idei 5,5 százalékos gazdasági növekedési célt, ami igencsak kellemetlen az őszi pártkongresszus és Hszi Csin-ping elnök történelmi újraválasztása előtt.

Kína mindent megtesz azért, hogy a gazdaság „a lehető legjobb eredményt” érje el az idén – közölte az állami média csütörtökön a kormányzó Kommunista Párt magas szintű ülése után, ellentétben a korábbi kijelentésekkel, amelyek az 5,5 százalékos éves gazdasági növekedési cél teljesítését hangsúlyozták.

Kínának 2022 második felében „stabilizálnia kell a foglalkoztatást és az árakat, észszerű keretek között kell tartania a gazdasági műveleteket, és törekednie kell a lehető legjobb eredmények elérésére” - közölte az állami Hszinhua hírügynökség, miután a Hszi Csin-ping elnök vezette 25 tagú Politbüro összeült a gazdaság értékelésére.

Kína az elemzők többségének várakozása szerint 2015 óta először nem lesz képes majd teljesíteni a kitűzött, idei 5,5 százalékos gazdasági növekedési célt, amelynek egyik fő oka a központi zéró-Covid stratégia, és egyebek mellett olyan városok teljes lezárása, mint a 27 milliós Sanghaj.

A bruttó hazai termék az első félévben csupán 2,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ez pedig hatalmas nyomást helyez a második félévre, különösen, hogy jelentősen növekszik a globális recesszió kockázata: az infláció fogyasztáscsökkentő hatása, a mindenütt szigorodó monetáris politika okán dráguló hitelek, az ukrajnai háború okozta bizonytalanságok és az ismétlődő járványügyi-lezárások miatt.

Hszi elnök a Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-Afrikai Köztársaság által alkotott BRICS-csoport fórumának június 22-i megnyitóján még azt mondta, hogy Kína további intézkedéseket fog hozni éves gazdasági céljainak elérése érdekében, miközben a járvány megelőzésének és ellenőrzésének hatását a lehető legkisebbre csökkenti. Ám a június 28-án Vuhanban tett látogatása során már csupán azt ígérte, hogy Kína „arra fog törekedni, hogy idén a gazdasági fejlődés viszonylag jó szintjét érje el”. Hasonlóképpen, a múlt héten Li Ko-csiang miniszterelnök csupán annyit említett, hogy Kína „az egész évben viszonylag jó eredményekre fog törekedni a gazdasági fejlődésben”.

Úgy tűnik azonban, hogy Kínában a zéró-Covid stratégia marad az elsődleges védekezési mód, annak súlyos gazdasági és társadalmi következményei ellenére is. Az eljárások szigorúságát jelzi, hogy csütörtökön a 12 milliós Vuhan több milliós Csiangszia kerületének lakóit arra kötelezték, hogy három napig maradjanak otthonukban, miután négy tünetmentes koronavírusos esetet észleltek. A zéró-stratégia része a tömeges tesztelés, a szigorú elkülönítési szabályok és a helyi zárlatok. Noha az eljárás valóban jóval kevesebb halálesetet eredményezett, mint sok más országban, ugyanakkor egyre növekvő ellenállásba ütközik, mind a lakosság, mind a vállalkozások részéről.

Vuhan 2020 elején vált világszerte ismertté, mivel a tudósok elsőként itt észlelték néhány hónappal korábban az új koronavírust, és ez volt az első város, amely szigorú korlátozó intézkedéseket vezetett be. Akkoriban az egész világot megdöbbentette a zárlat szigora, de hamarosan több ország kénytelen volt hasonló intézkedéseket bevezetni. A kínai módszer kezdetben igazi sikertörténetnek tűnt, hiszen a korlátozásokat sokkal korábban sikerült feloldani, mint sok más országban. Ez azonban mára jelentősen megváltozott, mivel Kína továbbra is a zéró-Covid stratégiát követi, ami gyakori helyi korlátozásokat eredményez, ahelyett, hogy megpróbálna együtt élni a vírussal, mint a legtöbb más ország.

Kínában jelenleg is a zéró-Covid uralja az emberek életét. Az utazással kapcsolatos döntések, a sportágak megválasztása, a napi tevékenységek időzítése és bizonyos esetekben még a munkakeresés is mind a járvány elleni védekezéstől függ.

Nemrég a Sanghajból Pekingbe tartó nagysebességű vonatot leállították. Félúton védőruhát viselő tisztviselők szálltak fel és megafonon közölték, hogy mindenkinek le kell szállnia, mert az egyik utas kontaktszemélynek tekinthető. A kínaiak a járvány korai szakaszában többnyire egyetértettek az ilyen követelésekkel, mert bíztak abban, hogy a kormány tudja, mit csinál. Most a hatóságok már nem számíthatnak ilyen megértésre. Az utasok elégedetlenül kiáltoztak: „Nem! Miért szálljunk le? Hogy engedhették fel azt a személyt a vonatra?” Hamarosan mégis busszal szállították őket egy több száz kilométerre lévő elkülönítő központba.

Annak érdekében, hogy bizonyos ágazatok működőképesek maradjanak, az alkalmazottak számára elrendelték, hogy ideiglenesen a munkahelyükön éljenek, hogy minimalizálják a munkahely és az otthon közötti érintkezést.

Bár a világ többi része képes volt továbblépni, Kínában az emberek élete még mindig a tesztelések, vizsgálatok, az eredményekre való várakozás, további tesztelések, ismételt várakozás, majd a következő teszt tervezése stb. körül forog. Az egész lakosságot folyamatosan fenyegeti a karantén vagy a város elhagyásának tilalma.

Senki nem látja, hogy ennek mikor lesz vége, jelenleg a legcsekélyebb jele sincs annak, hogy ez a közelben lenne.

Azokban a városokban, ahol a leghosszabb és legszigorúbb volt a zárlat, óriási az emberek kimerültsége. Az olyan több tízmilliós városokban, mint Csilin, Csangcsun, Hszian és Sanghaj, elviselhetetlennek tűnik a gondolat, hogy ismét hónapokig nem mozdulhatnak ki az otthonukból. Az elégedetlenség pedig jelentős politikai kockázatokat is hordoz.

Kínában a Kommunista Párt mindenekelőtt a széles körű társadalmi nyugtalanságtól tart, és ezt szeretné elkerülni Hszi elnök is, mielőtt a párt őszi kongresszusán történelmi jelentőségű harmadik ciklusába lép.

El kell ismerni, hogy a Kína által követett védekezési stratégia eddig megmentette az egészségügyet a túlterhelődéstől, a kórházakat nem lepték el a fertőzött betegek, és sokkal alacsonyabb maradt a halálozási arány, mint amilyen enélkül lett volna. Ennek azonban óriási az ára – és bizonyos ponton Kínának meg kell találnia a módját, hogy továbblépjen. Fontos lépés lehet, ha az őszi pártkongresszuson döntés születik az ország alacsony oltási arányának javításáról, különösen az idősebbek körében.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a több mint 1,4 milliárdos lélekszámú Kínában 2,2 millió koronavírusos esetet és 14 720 azzal összefüggő halálesetet regisztráltak a járvány 2019-es kitörése óta – azaz kevesebb mint egyharmadát a magyarországi halálozásoknak –, míg a worldometers.info felületén fellelhető kínai adatok csupán 229 ezer koronavírusos esetről és 5 226 halálesetről szólnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump bekeményített – újabb brutális vámot vetne ki Kínára
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 18:12
Az amerikai elnök reagált a kínai válaszra.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog: félelmetes áremelkedést hozhat a brüsszeli lista?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:41
A miniszter elárulta a kormány álláspontját az uniós viszontvámok kapcsán.
Makro / Külgazdaság Donald Trump a világháború óta nem látott fekete napot okozott?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:04
A kereskedelemért felelős uniós biztos szavai erre utalnak.
Makro / Külgazdaság Itt a vámháború következő lépése: óriási piac nyílhat meg Európa előtt?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 16:26
Megszűnhet az autóbehozatali vám Indiában.
Makro / Külgazdaság Jöhet EU-s válaszcsapás, ha Trump nem hajlandó alkudozni
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 15:49
Erről az Európai Bizottság elnöke beszélt.
Makro / Külgazdaság Az akkumulátorgyártásban a jövő? Érdekes tanulmány jelent meg
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:39
Az akkumulátorok iránti globális kereslet 2030-ra több mint háromszorosára, az adott forgatókönyvtől függően 4,0-4,6 terawattórára nő.
Makro / Külgazdaság Trump milliárdos támogatója kiakadt: „gazdasági nukleáris tél” jöhet!
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:16
Már az elnök saját táborából is kongatják a vészharangot. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump belenyúlt a darázsfészekbe – recesszióba rohan Amerika?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 13:24
Egyre baljósabb jelentések érkeznek az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Teljes a kétségbeesés, mindenki menekül
Csernátony Csaba | 2025. április 7. 12:09
Donald Trump olyan csúcsot ért el önmaga promóciójában, amit aligha csinál bárki utána. A tőzsdék folytatódó zuhanása közben több tucat ország jelentkezett be nála, hogy tárgyalna az új vámokról.
Makro / Külgazdaság Ennyit jelentettek a nagy állampapírkamat-kifizetések?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:16
A januáritól elmaradó februári kiskereskedelmi adatokra reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG