6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Pelosi házelnök tervezett tajvani útja kapcsán a kínai védelmi minisztérium kedden leszögezte: a katonaság azt semmi esetre sem fogja tétlenül nézni.  A feszültség eszkalálódásának csalhatatlan jeleként Washington hétfőn Szingapúrból Tajvanhoz rendelte a USS Ronald Reagan anyahajót és kísérőhajóit. Káncz Csaba jegyzete.

Az „alapvető érdek” (core interest) kifejezés 2003 magasságában jelent meg a kínai hivatalos dokumentumokban. Azon geopolitikai témákra utalt, amelyekről Peking nem is óhajt tárgyalni, avagy kompromisszumot kötni, és amelyek megvédése feljogosít a katonai erő használatára.  Kezdetben az „Egy Kína elv”, Tajvan, Hongkong, Makaó, Hszincsiang és Tibet kérdése számított ide, de 2012 végén, amikor Hszi Csin-Pinget megválasztották a kommunista párt főtitkárává, a Dél-kínai-tenger térsége is felkerült a listára.

Az elmúlt időszakban nő az aggodalom, hogy a Washington és Peking között növekvő feszültség kiterjed Kína alapvető érdekeire – különös tekintettel Tajvanra.

Egy tervezett látogatás hullámai

Ma telefonon beszél egymással Biden elnök és Hszi elnök, hogy áttekintsék a több évtizedes mélypontra esett amerikai-kínai kapcsolatokat. A legneuralgikusabb pont Nancy Pelosi képviselőházi elnök augusztusra  tervezett tajvani látogatása, amelyre Peking kemény katonai választ ígért, a Fehér Ház pedig a jelenlegi helyzetben nem is támogatja azt. Peking számára érthetetlen, hogy az amerikai elnök nem utasíthatja a törvényhozás vezetőjét - ilyen Kínában nem fordulhatna elő.

legneuralgikusabb pont Nancy Pelosi képviselőházi elnök augusztusra  tervezett tajvani látogatása. Fotó: Depositphtotos
legneuralgikusabb pont Nancy Pelosi képviselőházi elnök augusztusra tervezett tajvani látogatása. Fotó: Depositphtotos

Az utazással kapcsolatos washingtoni és pekingi nyugtalanság nagy része az időzítéssel függhet össze. A Kínai Kommunista Párt várhatóan novemberben tartja 20. kongresszusát - egy nagyszabású összejövetelt, amely ötévente kerül megrendezésre - és amelyen Hszi Csin-ping várhatóan példátlan módon a harmadik elnöki ciklusára kap felhatalmazást.

A feszültség eszkalálódásának csalhatatlan jeleként Washington hétfőn Szingapúrból Tajvan közelébe rendelte a USS Ronald Reagan anyahajót és kísérőhajóit.

Pelosi és a kínai álláspont

Miután a kínai külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy Kína szigorú figyelmeztetéseket küldött az amerikai tisztviselőknek, és Kína teljes mértékben felkészült minden eshetőségre Pelosi tervezett tajvani útja kapcsán, a kínai védelmi minisztérium kedden leszögezte: a katonaság semmi esetre sem fogja ezt tétlenül nézni, és határozott intézkedéseket foganatosítanak a külső beavatkozások és a "tajvani függetlenségi", szeparatista kísérletek meghiúsítására.

Kínai elemzők szerint a hadsereg erős figyelmeztetései azt jelentik, hogy a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) jól felkészült minden lehetséges kihívásra, ha Pelosi meglátogatja a szigetet, és azt tanácsolták a PLA rakétaerejének, hogy tartsanak gyakorlatokat új rakétákkal, amelyek minden lehetséges célpontot megcéloznak, így azon repülőgép-anyahajókat is, amelyek részt vehetnek Pelosi látogatásában.

A New York Times hétfőn arról számolt be, hogy az elmúlt napokban a belső aggodalmak kiéleződtek, mivel a Biden-adminisztráció csendben próbálja lebeszélni Pelosi-t a tervezett látogatásról. A jelentések azt a forgatókönyvet írják le, hogy Kína vadászrepülőgépet küldhet, hogy "kísérje" Pelosi gépét, és megakadályozza a leszállást, ha Tajvanra látogatna.

Hu Hszjin, a kínai pártlap, a Global Times kommentátora elmondta, hogy arra számít: a PLA repülőgépei együtt repülnek be Pelosi gépével Tajvan légterébe.  Az nagyszerű precedenst teremtene a PLA számára a sziget feletti jövőbeni járőrözéshez, egyben alapjaiban változtatná meg a Tajvani-szoros geopolitikai környezetét.

Lü Hsziang, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia munkatársa a Global Timesnak elmondta, hogy szerinte Pelosi világosan látja, hogy azok, akik arra ösztönözték, hogy Tajvanra menjen, többnyire republikánusok, akik csak még nagyobb káoszt akarnak kelteni az Egyesült Államokban, ezzel még több szavazatot bezsebelve a novemberi félidős választásokon.

Az amerikai viták

Annak ellenére, hogy Biden elnök nyilvánosan aggodalmát fejezte ki az utazás provokatív jellegével kapcsolatban, a New York Times újságírója, David Sanger, az amerikai mélyállammal bizalmas kapcsolatokat ápoló újságíró kedden arról számolt be, hogy „amerikai tisztviselők szerint Pelosi asszony utazásának tervezése rendben halad előre."

Pelosi, a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki negyedszázad óta ellátogatna a szigetre, az USA „Egy Kína politikájának” további aláásását célozva, amelyet a Trump- és Biden-kormányzat szisztematikusan lazít föl. Tavaly októberben a Wall Street Journal arról számolt be, hogy amerikai csapatok állomásoznak Tajvanon, decemberben pedig az arról, hogy USA megduplázta a szigeten állomásozó csapatai számát.

2022. május 5-én az Egyesült Államok külügyminisztériuma eltávolította hivatalos weboldaláról azt a két szövegrészt, amely szerint „az Egyesült Államok nem támogatja Tajvan függetlenségét”, valamint „elismerik a kínai álláspontot, hogy csak egy Kína létezik, és Tajvan Kína része”.

Már 2021-ben, amikor a lehetséges orosz invázióról szóló jelentéseket vitatták meg politikai körökben, a Biden-kormányzat ismételten hangsúlyozta az amerikai „Tajvan védelmére tett fogadalmat”, noha hivatalosan az USA továbbra is elkötelezett a stratégiai kétértelműség politikája mellett.

Donald Trump megválasztott elnökként már beiktatása után rögtön megszegte az Egyesült Államok több évtizedes politikáját azzal, hogy telefonbeszélgetést folytatott Cai Jing-ven tajvani elnökkel.  Peking rendkívül ideges: mivel Biden támogatottsága alacsony, és mindössze két éven belül újabb elnökválasztás jön, a kínai kormányban többen egy sokkal inkább Kína-ellenes republikánus adminisztráció rémét látják már a horizonton.

Ha Kína erőszakkal elragadná Tajvant, az bizony kioltaná Amerika azon törekvését, hogy szabályokon alapuló rendet tartson fenn az Indo-Csendes-óceán térségében. Blinken külügyminiszter szavaival élve: „Kína az egyetlen olyan ország, amely rendelkezik olyan szintű gazdasági, diplomáciai, katonai és technológiai erővel, amely komoly kihívás elé állítja a stabil és nyitott nemzetközi rendszert”. Nem véletlen tehát, hogy a tajvani ügy napjainkra kulcspozíciót vívott ki az Egyesült Államok külpolitikai és katonai számításaiban és az amerikai pozíció egyre csak keményedik.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG