A tavalyi év utolsó három hónapjában 1.186 darab hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból. A fellelt hamisítványok 64 százaléka 10.000, 18 százaléka 20.000, 9 százaléka 5.000, 8 százaléka 500, 0,5-0,5 százaléka pedig 1.000, illetve 2.000 forintos bankjegy volt. A hamisítványok számbeli csökkenésében a jelentés szerint meghatározó szerepe volt az MNB rendőrséggel folytatott eredményes együttműködésének, amelynek köszönhetően októberben felderítették a korábbi hónapok emelkedő trendjét meghatározó, a korábbiaknál megtévesztőbb 10.000 forintosokat előállító hamisítói kört.
A kereskedelemben ugyanakkor továbbra is figyelmet igényelnek a kisebb számban előforduló, de gyakran megtévesztőnek bizonyuló 20.000 forintos hamisítványok - hívja fel a figyelmet az MNB. Ezek is kiszűrhetők azonban összetett érzékszervi vizsgálatokkal (tapintással, átnézetben, mozgatással), főként pedig a korszerű pénztári eszközös módszerrel, a kombinált uv-a/C lámpás vizsgálattal - írja a jelentés.
A hamisítványok számának csökkenése tükröződik abban is, hogy egymillió darab forgalomban lévő valódi bankjegyre egy év során jutó hamisítványok száma 2010-ben a megelőző évi közel 36-ról 27-re csökkent. A magyar hamisítási helyzet más országokkal összehasonlítva vegyes képet mutatott 2010 végén: a nagy, nemzetközi valutákkal való összevetésben kedvezőek a mutatók, de a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában ennél alacsonyabb hamisítási mutatók is előfordulnak.
A hamis valuták előfordulása továbbra sem jelentős, a jegybank szakértői 379 darab különböző valutahamisítványt vizsgáltak a negyedik negyedévben, ezen belül 268 hamis euróbankjegy volt - jelzik a jelentésben.
Így áll a forint most: kattintson a legfrissebb devizaárfolyamokért
MTI