A legutóbbi két kamatdöntéskor az emelés mellett szavazó tanácstag az interjúban elmondta: a január 24-én esedékes következő ülésen a kamat emelése melletti szavazásra hajlik, ám döntését befolyásolhatják még a kedden nyilvánosságra kerülő munkajövedelem-statisztikák. Amennyiben további szigorításra van szükség a jegybanki inflációs cél teljesítéséhez, úgy nincs mód kivárásra - tette hozzá.
"A szigorítás nem drasztikus, de nagyon határozottnak kell lennie annak érdekében, hogy minél hamarabb kiküszöböljük az elsődleges inflációs pályától való pozitív eltérésre irányuló nyomást" - mondta Neményi Judit. "Úgy hiszem, az eddigi kamatlépések nem hoztak jelentős szigorítást a monetáris politikában, de nagyon hatásosak voltak abban az értelemben, hogy (...) megállították a korábbi negatív tendenciákat az ország kockázati megítélésében" - tette hozzá.
A jegybank két egymást követő alkalommal, novemberben és decemberben is 25 bázisponttal emelte a jegybanki alapkamatot. Jelenleg az alapkamat 5,75 százalékos szinten áll. Az elmúlt héten két tanácstag, Csáki Csaba és Karvalits Ferenc is óvatosabb jegybanki szigorítási politika szükségessége mellett szólt. |
"Ha van egy program, ami kezeli ezeket a kérdéseket, és a piacok és a befektetők bizalma is visszatér, akkor a monetáris politika előtt is sokkal több manőverezési lehetőség adódik majd" - mondta a Monetáris Tanács tagja.
Neményi Judit mandátuma - három másik tanácstag, Bánfi Tamás, Bihari Péter és Csáki Csaba megbízatásával együtt - március 1-jén jár le. Elmondta: a kormány támadásai a jegybank és a Monetáris Tanács ellen növelték Magyarország kockázatát. "A központi bank függetlensége sérül, és a jövőben is veszélyeztetve lesz" - tette hozzá.
Arról, hogy a decemberi inflációs adat a várt 4,4 százalék helyett 4,7 százalék volt, úgy fogalmazott: annak ellenére, hogy az inflációs adat megfelelt a jegybank elsődleges forgatókönyvének, a részletek azt mutatják, hogy a magasabb élelmiszerárak hosszabb távon maradhatnak fenn, illetve az olajárak is magasabbak lehetnek, mint amire számítottak. A kormány rendkívüli adóinak az inflációra gyakorolt hatását figyelemmel kell kísérni, és az idei év korai munkajövedelem- és áradatai nagyban befolyásolhatják a Monetáris Tanács döntéseit - tette hozzá.
MTI