1p
Spekuláció hatására emelkedik az olaj ára a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szerint
Spekuláció hatására emelkedik az olaj ára a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szerint.

Az olajkartell vezetője egy hétfőn megjelent lapinterjúban úgy vélte, a kereslet alakulásának nem volt szerepe abban, hogy a kőolaj hordónkénti ára 27 havi csúcsra, a 100 dolláros szint közelébe emelkedett az utóbbi napokban. Abdallah Szálem el-Badri főtitkár szerint a kínálat megfelelő, és nagyobb mennyiséget nem is tudna felszívni a piac. A drágulást csupán az okozta, hogy spekulánsok kihasználták a kitermelésben keletkezett zavarokat, elsősorban az egyik legfontosabb észak-amerikai vezeték, az Alaszkán végigfutó 1.300 kilométeres Transzalaszkai Csővezeték (Trans Alaska Pipeline System) szivárgását.

Az OPEC szerint olyan árra van szükség, amely ösztönzi az olajipari beruházásokat, ugyanakkor nem fékezi a világgazdaság kilábalását a válságból, a kitermelés növelésére pedig egészen addig nincs szükség, amíg a kőolaj nem a kereslet bővülése miatt drágul. "Pusztán spekuláció miatt az OPEC nem avatkozik be a piaci folyamatokba" - mondta el-Badri a Wirtschafsblatt című osztrák lapnak.

A napokban az OPEC több tagja, köztük a soros elnök Irán, valamint Venezuela és Líbia illetékesei is kifejtették, hogy a hordónkénti 100 dolláros olajár nem lenne elég ok a kitermelés növelésére.

Az olaj ára 2008-ban, a világgazdasági válság előtt volt történelmi csúcson, hordónként 147 dolláron. Elemzők szerint belátható időn belül nem fordul elő hasonló árszint, viszont jóval a 100 dolláros határ fölé emelkedhet a kőolaj ára, ha az OPEC nem jelzi, hogy készen áll a kitermelés növelésére.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) vezetője szerint a jelenlegi árszint már "riasztó".
Tanaka Nobuo egy hétfőn adott nyilatkozatában kifejtette, hogy "negatív hatásokkal járhat, ha tartóssá válnak a mostani árak", az OPEC-nek ezért "nagyobb rugalmasságot kellene mutatnia" az olajkitermelés növelését illetően.

Hétfőn, közép-európai idő szerint délelőtt az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára 97,88 dollár volt a nemzetközi kereskedésben, 50 centtel mérséklődött a pénteki záráshoz képest. A nyugati-féltekén irányadó WTI olajfajta ára 65 centtel 90,89 dollárra csökkent.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG