1p
Az OTP nélkül véve a hazai bankszektor már veszteséges, és a végtörlesztés hatásai még nem is jelentkeztek
Miközben a bankok bevételei évek óta csökkennek, működési és kockázati költségeik növekednek, adózott eredményük pedig esetenként negatívba fordul, a politikai nyomás miatt egyre komolyabb tőkekövetelmények nehezednek rájuk. Az OTP nélkül véve a hazai bankszektor már veszteséges, és a végtörlesztés hatásai még nem jelentkeztek – nem csoda, hogy az anyabankok más terepet keresnek befektetéseiknek.

Csökkenő bevételek

Szabó Ferenc, a Raiffeisen vezérigazgató-helyettese a bank befektetői konferenciáján tartott előadásában elmondta: a banki bevételeket egyrészről a finanszírozási költségek jelentős emelkedése vetette vissza. A CDS árak elszálltak: miközben például a válság előtt 20-30 bázispontos országkockázati felár jellemezte Magyarországot, ma 5-600 pont között mozog a CDS-árazás. A Magyarországon működő bankok anyabankjainak kockázata is hasonló pályát járt be.

A bevételeket befolyásolják a szabályozói változások, a fogyasztóvédelmi szempontok előtérbe kerülése is: a magatartási kódex, a Giro2 rendszer bevezetése növeli a bankok költségeit. A bevételek alakulását befolyásoló harmadik tényezőként a kereslet zuhanását nevezte meg a vezérigazgató-helyettes: az ingatlanpiac lenullázódása következtében a korábbi erős hitelkereslet is elpárolgott.

Ezek eredőjeként a bankrendszer bevételei 2009-ig ugyan még növekedni tudtak, azóta azonban már csökkenő pályára álltak.

Növekvő költségek, negatívba forduló eredmény

A bankok költségei között jelentős tétel a meglévő infrastruktúra, a bankfiókok fenntartására fordított összeg: a hitelezés felfutásának időszakában létesített rengeteg fiók a jelenlegi helyzetben sokkal kevésbé tudja kitermelni a fenntartás költségeit.

Nem a bankadó tényével, hanem a mértékével vitatkozunk – mondta Szabó Ferenc a banki költségek másik összetevőjéről, a pénzintézetekre kiszabott különadóról. Ehhez még jön a végtörlesztés költsége is, amely várhatóan kétévnyi bankadónak megfelelő összeget emészt majd fel.

Ennek megfelelően a csökkenő bevételszint és emelkedő költségszint kövekeztében az adózott eredmény folyamatosan zsugorodik, a 2010-es évben az OTP nélkül számítva már negatív eredményről számolt be a magyar bankrendszer, aminek következtében Európában csak a balti országokat tudja megelőzni nyereségesség szempontjából a hazai piac.

Rontja a képet a kockázati költségek alakulása is, amit 3 tétel határozz meg: a kiadott hitelek összege, azaz a kitettség, a mögöttük álló fedezetek értéke és a jövőbeli várható pénzáramok egyenlege. Az utóbbi időszakban a portfólió minősége sokat romlott: míg 2007-ben a nem teljesítő hitelek aránya a visegrádi orwszágok közül nálunk volt a legalacsonyabb, 2011-re már jócskán „lehagytuk” térségi versenytársainkat, csak Romániában magasabb a rossz hitelek aránya a rendszerben.

A hitelek mögött álló fedezetek értéke az ingatlanpiaci mélyrepülés következtében folyamatosan zuhan, ahogy a jövőbeli várakozások is meglehetősen borúsak.

Csökkenő eredmények, növekvő tőkekövetelmények - lehetetlen küldetés?

Miközben a bevételek csökkenek, a kockázati költségek növekednek, a fix költségek magasak, a bankok veszteségesek, a bankrendszerre politikai nyomásra egyre nagyobb tőkekövetelmények nehezednek. Nem véletlen, hogy az európai részvénypiacokon a bankszektor papírjai teljesítenek a leggyengébben, a 2007-es árfolyamokhoz képest 80 százalék körüli mínuszban járnak. Ilyen körülmények között nem egyszerű feladat tőkét bevonni egy vállalatba – márpedig ezt várják el a bankoktól.

Hogy az új elvárásokat teljesíthessék, a bankok a költséghatékonyságot próbálják növelni: egyrészt a dologi költségeken spórolnak, másrészt a személyi költségeken: ez elbocsátásokkal, a bónuszok megvonásával jár. Csökkentik az infrastruktúra méretét is: új fiókok nem nyílnak, inkább bezárják a gyengébben teljesítő egységeket. Előtérbe kerülnek az olcsóbb, alternatív értékesítési megoldások, az internet, a telefonos call center.

A nehéz helyzetben azt is meggondolják a bankok, hogy a tőkeallokáció keretében hova, melyik régióba, milyen termékekbe helyezik ki a tőkéjüket: Magyarország ebből a versenyből jelenleg vesztesen kerül ki, több anyabank is jelezte már, hogy befektetni inkább azokban az országokban fognak, ahol nyereséget realizálhatnak.

A kockázatkezelési folyamatokat megerősítik, több erőforrást szánnak rá. A bevételek növelését a „cross-selling” erősítésével, azaz a jó ügyfelek számára több termék értékesítésével próbálják elérni.

Hova vezet mindez?

A folyamatok azonnali hatásaként kevesebb és drágább hitellel kell szembesülnie az ügyfeleknek. Nagy harc indul a jó, fizetőképes ügyfelekért, akiknek azonban a szabályozás szigorodásával, a „közszolgálati jelleg” erősítésével lassabb ügyintézéssel kell szembesülniük.

A hosszabb távú hatások között a konszolidációt említette Szabó Ferenc: várhatóan kevesebb bank lesz a piacon kisebb infrastruktúrával, akik a költséghatékonyabb csatornákat részesítik előnyben, egyszerűbb, átláthatóbb termékekkel jelentkeznek, és kevésbé tudnak egyedi ajánlatokat nyújtani az ügyfeleiknek.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG