Mivel a gazdasági növekedés hatására - elsősorban a feltörekvő országokban, de a fejlett országok némelyikében is - a növekvő infláció jelenthet problémát, ezért a következő hónapokban a világ nagy jegybankjainak kamatdöntései befolyásolhatják a tőkepiacot - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Bár tavaly a nyár folyamán még az újabb gazdasági visszaesésre vonatkozó jóslatok sokasodtak, az év utolsó hónapjaiban egyértelművé vált, hogy továbbra is növekedési pályán van a világgazdaság: az USA közel 3 százalékos, a világ második legnagyobb gazdasága, Kína pedig 10 százalék fölötti gazdasági növekedést produkált. A gazdasági növekedés hatására azonban – elsősorban a fejlődő országokban – fokozódott az inflációs veszély. Indiában, Kínában, Dél-Koreában és Brazíliában már meglépték a jegybankok a kamatemelést, mivel azonban a fogyasztói árak további emelkedésére lehet számítani, ez a trend az elkövetkezendő hónapokban még folytatódhat. A fejlett országokban ezzel szemben azt várjuk, hogy továbbra is a gazdaság élénkítése lesz az elsődleges cél, így az USA-ban és az eurózónában év végéig a jelenlegi alacsony kamatkörnyezettel számolhatunk – magyarázta Horváth István.
Európában a következő hónapokban ismét az eurózóna stabilitása kerül előtérbe, amelyben a magyar elnökségnek meghatározó szerepe lehet. Bár Portugália egyelőre nem tart igényt uniós hitelcsomagra, a szakember úgy látja, hogy a hitelnyújtás sem jelentene komoly problémát a pénzügyi unió jövője szempontjából. Ugyanakkor a feszültségek a következő hetekben, hónapokban próbára teszik majd a közös devizát - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben.
A magyar gazdaság szempontjából a következő hónapok az egész évre döntő hatással lesznek. Elsősorban a februárra tervezett strukturális reformok bejelentése miatt, de az ország külső megítélése szempontjából legalább ilyen lényeges lesz a frissített konvergenciaprogram brüsszeli fogadtatása is. A szakember szerint nehéz feladat előtt állunk, hiszen úgy kell folytatni az államadósság csökkentését - ami az államháztartási hiány legutóbbi eredményei alapján jelentősen javuló képet mutat -, hogy közben az idénre tervezett 3 százalékos gazdasági növekedés ne hiúsuljon meg. A gazdaság bővülése szempontjából több feltétel – úgy mint a továbbra is bővülő külkereskedelmi mérleg, illetve a növekvő ipari termelés is – előre láthatólag reálisan teljesíthető, ugyanakkor a hazai háztartások fogyasztásának tartós élénkülése továbbra is kétséges. Az idei adóváltozások hatása a háztartások jelentős részére pozitív hatással lehet, ami egyértelműen vásárlásélénkítő hatású, a svájci frank továbbra is igen magas árfolyama azonban az év első hónapjaiban még mindenképpen visszafogja majd az élénkülő belső fogyasztást. Amennyiben azonban sikerül megvalósítani a tervezett gazdasági növekedést, az az állampapír hozamok csökkenésére, ezzel együtt pedig az államadósság finanszírozására is kedvező hatású lesz.
Privátbankár