5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az USA szerint a kambodzsai haditengerészeti bázis a kínai haditengerészet előörse a forrongó Dél-kínai-tenger közelében. Amerika és Vietnám egyben több információt követel egy 180 kilométeres csatornával kapcsolatban, amely a kínai hadihajók számára hozzáférést biztosíthatna Kambodzsa belsejéhez és a kambodzsai-vietnámi határhoz. Káncz Csaba jegyzete.

A Délkelet-Ázsiában folyó, egyre intenzívebb amerikai-kínai geopolitikai vetélkedés során a hazánk területének kétszeresén elterülő Kambodzsa egyértelműen Peking uszályába került. Napjainkban Kína a legnagyobb befektető, hadiipari segélyező, elitképző és politikai befolyásoló.

Kína és Kambodzsa tegnap fejezte be a 15 napos hadgyakorlatot, amelynek keretében mindkét ország több, mint 2000 katonája hajtott végre szárazföldi és tengeri gyakorlatokat. Az idei „Arany Sárkány” gyakorlatok azután következtek, hogy Kína jelentősen hozzájárult a kambodzsai katonai létesítmények, köztük az USA szemében vörös posztónak számító Ream Haditengerészeti Bázis korszerűsítéséhez, miközben új felszereléseket is biztosított.

Az Egyesült Államok már többször aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Ream haditengerészeti bázis a kínai haditengerészet előőrsévé válhat egy stratégiai fontosságú helyen, Kambodzsa déli csücskének közelében, a Dél-kínai-tenger közelében.

Csikorognak a fogaskerekek
Csikorognak a fogaskerekek
Fotó: Depositphotos

Kína gyarmataként

45 év telt el azóta, hogy a vietnámi katonai erők bevonultak Kambodzsába, és megdöntötték a brutális Pol Pot rezsimet. Az egyik hajtóerő, ami arra késztette Vietnámot, hogy katonai hadjáratot folytasson Kambodzsa ellen, a stratégiai sebezhetőség érzése volt, amely északon Kína és délen a Kína által támogatott kambodzsai rezsim közé szorult.

Egy 1983 februári titkos CIA-dokumentum azt sugallta, hogy Kína az inváziót megelőző években bátorította a Pol Pot rezsimet „Vietnámmal szembeni ellenségeskedésében”. Ez idő alatt a Vörös Khmerek rajtaütéseket hajtottak végre Vietnám déli részén, miközben Kínából fegyvereket, köztük T-54-es és T-63-as harckocsikat kaptak. Pol Pot nem volt hajlandó diplomáciai kapcsolatba lépni Vietnámmal határvitáik rendezése érdekében, és arra késztette a vietnámiakat, hogy 1978-ban nagyszabású inváziót indítsanak Kambodzsa ellen.

Ma Vietnámot ismét aggasztja Kína növekvő katonai együttműködése Kambodzsával.

Hanoi attól tart, hogy Peking Kambodzsát használja Vietnam elleni nyomásgyakorlásra. A Dél-kínai-tenger ugyanis folyamatos viszályok forrása Vietnám és Kína között.

A területi viták korábban véres összecsapásokhoz vezettek a kínai haditengerészettel, amint az a Johnson South Reefnél történt 1988-ban. A Ream haditengerészeti bázis, amely a Thai-öbölre néz, mindössze 30 kilométerre található a vietnámi Phu Quoc szigettől.

Újra feszültség

2023 augusztusában Kambodzsa hivatalos értesítést küldött a Mekong folyó Bizottságának, amelyben egy új, nagy csatornaprojekt építését jelezte a Mekong folyón. A Mekong, amely régóta a regionális bőség forrása, mára a vízi út mentén fekvő országok közötti vitás kérdések fókuszpontjává vált.

Kambodzsa most egy 180 kilométeres csatornát akar építeni (Funan Techo csatorna) 1,7 milliárd dollár értékben. Ez a Kína által finanszírozott beruházás az Övezet és Út kezdeményezés részeként valósul meg. Ez a csatorna vízi utat biztosít a főváros, Phnom Penh és a tengerparti Kep tartományban található mélytengeri kikötő között, amely végül a Dél-kínai-tengerre nyílik.

A projekt többek között geopolitikai aggodalmat jelent Vietnám számára. A csatorna ugyanis „kettős felhasználású” potenciállal rendelkezik - azaz elősegíti a gazdasági növekedést és a belföldi összeköttetést Kambodzsa számára, de egyben elősegíti Kína katonai jelenlétét is az országban.

A csatorna a kínai hadihajók számára hozzáférést biztosíthatna Kambodzsa belsejéhez és a kambodzsa-vietnámi határhoz. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok és Vietnám több információt és átláthatóságot követel a csatornával kapcsolatban.

A budapesti tengely

Az egypárt-rendszerként működő Kambodzsában Hun Szen miniszterelnök 38 évig tartó uralom után, tavaly adta át a hatalmat saját fiának, a négycsillagos tábornok Hun Manet-nak.

2020 őszén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter látogatást tett Kambodzsában, hogy újból megnyissa az évtizedek óta bezárt magyar nagykövetséget Phnom Penh-ben, de „Szijjártó látogatása a kambodzsaiaknak ennél sokkal többet jelentett: új szövetségesre találtak az EU-n belül” – írta akkor David Hutt nemzetközi szakértő az EUObserver hasábjain.

A szerző szerint a magyarok diplomáciai látogatása rávilágított, hogy a világ több autoriter rezsimje, köztük Kambodzsa és Kína is „nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem szuverenitás-fundamentalista társként és inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Lelőttek két izraeli követségi alkalmazottat Washingtonban
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 08:55
Az amerikai főváros centrumában, a zsidó múzeum előtt lőtték agyon őket.
Nemzetközi A halál kufárai és a háborús káosz: hogyan tűntek el százmilliók ukrán fegyverüzletekben?
Litván Dániel | 2025. május 22. 05:52
Kétes szereplőkkel kénytelen üzletelni Ukrajna, de nem csak ezért fizettek ki úgy tízmilló dollárokat, hogy nem kaptak érte cserébe semmit?
Nemzetközi Páratlan politikai pofára esés: Trump nem bocsátott meg kihívójának
Kollár Dóra | 2025. május 21. 19:22
Trump egykori riválisa a szakadék szélén.
Nemzetközi A nap képe: türkökkel feszített Orbán Viktor a Karmelita erkélyén
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 17:03
Budapesten tartják ugyanis a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóját.
Nemzetközi Itt a levél: összeálltak Orbán Viktor ellen, elzárnák az uniós pénzcsapot
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 16:41
EP-képviselők közös levélben követelik: az EU azonnal állítson le minden magyar támogatást. Nyilvános a dokumentum teljes szövege.
Nemzetközi Az EU-nál is betelt a pohár Netanjahu miatt – Magyarország megint nemmel szavazott?
Wéber Balázs | 2025. május 21. 15:43
Napról napra nő a nemzetközi nyomás az izraeli kormányon, hogy engedjen be nagy mennyiségű segélyt a Gázai övezetbe az egyre terjedő éhínség miatt. Az EU – eddigi legerősebb lépéseként – kedden kezdeményezte az Izraellel kötött gazdasági-politikai egyezmény felülvizsgálatát. A tagállamok többsége támogatta az indítványt, Magyarország feltehetően nem volt közöttük. A KKM ezzel kapcsolatos kérdéseinkre egyelőre nem válaszolt.
Nemzetközi Az utcán végeztek ki egy oroszbarát politikust Spanyolországban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 14:17
Spanyolországban jelentős létszámú orosz és ukrán közösségek élnek – nem ez az első bűncselekmény, amelyben érintettek.
Nemzetközi Máris szakadhat a vesztes román elnökjelöltet támogató párt
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 12:52
Hat képviselő lép ki a George Simion mögé beállt Fiatal Emberek Pártja. Ki árult el kit?
Nemzetközi Reménysugár a gázaiaknak – valami érkezhet az emírségekből
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 12:19
Egy kicsit enged a szorításból Izrael.
Nemzetközi Minden uniós pénzt megvonna Magyarországtól EP-képviselők egy csoportja
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 11:24
Daniel Freund szerint a magyar kormány már hetente intéz támadást a civil társadalom és a független média ellen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG