5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az USA szerint a kambodzsai haditengerészeti bázis a kínai haditengerészet előörse a forrongó Dél-kínai-tenger közelében. Amerika és Vietnám egyben több információt követel egy 180 kilométeres csatornával kapcsolatban, amely a kínai hadihajók számára hozzáférést biztosíthatna Kambodzsa belsejéhez és a kambodzsai-vietnámi határhoz. Káncz Csaba jegyzete.

A Délkelet-Ázsiában folyó, egyre intenzívebb amerikai-kínai geopolitikai vetélkedés során a hazánk területének kétszeresén elterülő Kambodzsa egyértelműen Peking uszályába került. Napjainkban Kína a legnagyobb befektető, hadiipari segélyező, elitképző és politikai befolyásoló.

Kína és Kambodzsa tegnap fejezte be a 15 napos hadgyakorlatot, amelynek keretében mindkét ország több, mint 2000 katonája hajtott végre szárazföldi és tengeri gyakorlatokat. Az idei „Arany Sárkány” gyakorlatok azután következtek, hogy Kína jelentősen hozzájárult a kambodzsai katonai létesítmények, köztük az USA szemében vörös posztónak számító Ream Haditengerészeti Bázis korszerűsítéséhez, miközben új felszereléseket is biztosított.

Az Egyesült Államok már többször aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Ream haditengerészeti bázis a kínai haditengerészet előőrsévé válhat egy stratégiai fontosságú helyen, Kambodzsa déli csücskének közelében, a Dél-kínai-tenger közelében.

Csikorognak a fogaskerekek
Csikorognak a fogaskerekek
Fotó: Depositphotos

Kína gyarmataként

45 év telt el azóta, hogy a vietnámi katonai erők bevonultak Kambodzsába, és megdöntötték a brutális Pol Pot rezsimet. Az egyik hajtóerő, ami arra késztette Vietnámot, hogy katonai hadjáratot folytasson Kambodzsa ellen, a stratégiai sebezhetőség érzése volt, amely északon Kína és délen a Kína által támogatott kambodzsai rezsim közé szorult.

Egy 1983 februári titkos CIA-dokumentum azt sugallta, hogy Kína az inváziót megelőző években bátorította a Pol Pot rezsimet „Vietnámmal szembeni ellenségeskedésében”. Ez idő alatt a Vörös Khmerek rajtaütéseket hajtottak végre Vietnám déli részén, miközben Kínából fegyvereket, köztük T-54-es és T-63-as harckocsikat kaptak. Pol Pot nem volt hajlandó diplomáciai kapcsolatba lépni Vietnámmal határvitáik rendezése érdekében, és arra késztette a vietnámiakat, hogy 1978-ban nagyszabású inváziót indítsanak Kambodzsa ellen.

Ma Vietnámot ismét aggasztja Kína növekvő katonai együttműködése Kambodzsával.

Hanoi attól tart, hogy Peking Kambodzsát használja Vietnam elleni nyomásgyakorlásra. A Dél-kínai-tenger ugyanis folyamatos viszályok forrása Vietnám és Kína között.

A területi viták korábban véres összecsapásokhoz vezettek a kínai haditengerészettel, amint az a Johnson South Reefnél történt 1988-ban. A Ream haditengerészeti bázis, amely a Thai-öbölre néz, mindössze 30 kilométerre található a vietnámi Phu Quoc szigettől.

Újra feszültség

2023 augusztusában Kambodzsa hivatalos értesítést küldött a Mekong folyó Bizottságának, amelyben egy új, nagy csatornaprojekt építését jelezte a Mekong folyón. A Mekong, amely régóta a regionális bőség forrása, mára a vízi út mentén fekvő országok közötti vitás kérdések fókuszpontjává vált.

Kambodzsa most egy 180 kilométeres csatornát akar építeni (Funan Techo csatorna) 1,7 milliárd dollár értékben. Ez a Kína által finanszírozott beruházás az Övezet és Út kezdeményezés részeként valósul meg. Ez a csatorna vízi utat biztosít a főváros, Phnom Penh és a tengerparti Kep tartományban található mélytengeri kikötő között, amely végül a Dél-kínai-tengerre nyílik.

A projekt többek között geopolitikai aggodalmat jelent Vietnám számára. A csatorna ugyanis „kettős felhasználású” potenciállal rendelkezik - azaz elősegíti a gazdasági növekedést és a belföldi összeköttetést Kambodzsa számára, de egyben elősegíti Kína katonai jelenlétét is az országban.

A csatorna a kínai hadihajók számára hozzáférést biztosíthatna Kambodzsa belsejéhez és a kambodzsa-vietnámi határhoz. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok és Vietnám több információt és átláthatóságot követel a csatornával kapcsolatban.

A budapesti tengely

Az egypárt-rendszerként működő Kambodzsában Hun Szen miniszterelnök 38 évig tartó uralom után, tavaly adta át a hatalmat saját fiának, a négycsillagos tábornok Hun Manet-nak.

2020 őszén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter látogatást tett Kambodzsában, hogy újból megnyissa az évtizedek óta bezárt magyar nagykövetséget Phnom Penh-ben, de „Szijjártó látogatása a kambodzsaiaknak ennél sokkal többet jelentett: új szövetségesre találtak az EU-n belül” – írta akkor David Hutt nemzetközi szakértő az EUObserver hasábjain.

A szerző szerint a magyarok diplomáciai látogatása rávilágított, hogy a világ több autoriter rezsimje, köztük Kambodzsa és Kína is „nemcsak az EU-n belüli lobbitársként tekint Magyarországra, hanem szuverenitás-fundamentalista társként és inspirációként is, amely hozzájuk hasonlóan buzgón állítja, hogy egyetlen más államnak sincs joga a belügyeikbe beleszólni”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Erős beszédet mondott Európa jövőjéről az Európai Bizottság elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:36
Ursula von der Leyen szerint új korszakba léptünk, amelyben geostratégiai versengés uralkodik.
Nemzetközi Drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:58
Több mint 35 százalékkal megemelik a Mount Everestre kiadott mászási engedély díját, amely így 15 ezer dollár (hatmillió forint) lesz – jelentette be szerdán a nepáli idegenforgalmi hivatal igazgatója.
Nemzetközi Trump rögtön lecseréltette a Fehér Ház logóját
Elek Lenke | 2025. január 22. 10:31
Trump rögtön hivatalba lépése után megváltoztatta a Joe Biden kormányzása alatt használt formát.
Nemzetközi Trump éles játszmája a világgal – hosszú távon veszíteni fog
Káncz Csaba | 2025. január 22. 09:32
Az új elnök az „Őrült Elmélet” alapján tárgyal, de ez nagy kockázatú játszma. Azok, akik gátlástalanul semmibe veszik a meglévő szabályokat, rövid távon sikeresek lesznek, de hosszú távon veszíteni fognak. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Panama aggódik Trump tervei miatt
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 08:57
A panamai kormány aggasztónak nevezte az ENSZ-főtitkárnak küldött és kedden este nyilvánosságra került levelében Donald Trump amerikai elnöknek a Panama-csatornával kapcsolatos kijelentéseit.
Nemzetközi Gyanúsan gazdag lett az ukrán fegyveres erők főpszichiátere
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 08:24
Ukrajnában őrizetbe vették a hadsereg főpszichiáterét illegális gazdagodás gyanúja miatt.
Nemzetközi Teljes káosz Kolumbiában, fegyveres csoportok lövik egymást
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:41
Gustavo Petro kolumbiai elnök hétfőn kénytelen volt rendkívüli állapotot meghirdetni.
Nemzetközi Iszonyatos szállodatűz, 76 vendég égett halálra
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 06:44
Hetvenhatra emelkedett a Törökország északkeleti részén lévő síparadicsomban kitört szállodatűz halálos áldozatainak száma a török hatóságok kedd esti közlése szerint. A sérültek száma több tucat.
Nemzetközi Mi lesz Mexikó válasza Trump húzására?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 20:19
A mexikói elnök leszögezte: meg fogja védeni hazája szuverenitását, de közben párbeszédre törekszik az Egyesült Államokkal.
Nemzetközi Zelenszkij felszólította Európát: ne spóroljanak a biztonságon
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 19:39
Oroszország másfél millió katonát képes harcba állítani, míg az ukrán fegyveres erőknél valamivel több mint 800 ezren, Franciaországban pedig 200 ezren szolgálnak, ezért az európai országoknak össze kell fogniuk, hogy megvédjék magukat az Oroszországi Föderációtól – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden a davosi Világgazdasági Fórumon mondott beszédében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG