6p

Felszikrázott a feszültség Ázsiában, India és Pakisztán súlyosbodó konfliktusa pedig az egész világ számára jelentős tényező lehet, hiszen atomhatalmakról van szó. Mi történik Kasmírban?

1947-et írtunk, amikor a Brit India felosztásakor – és a modern India és Pakisztán létrejöttekor –, a környező fejedelmi államoknak, köztük Dzsammunak és Kasmírnak is döntenie kellett arról, hogy melyik országhoz tartozzanak. A kasmíri uralkodó, Hari Szingh hinduként uralkodott egy muszlim többségű területen, így kezdetben arra törekedett, hogy az egykori fejedelemség független maradhasson, ám pakisztáni törzsi harcosok, és a pakisztáni hadsereg inváziós kísérlete miatt végül Indiához fordult segítségért. Dzsammu és Kasmír területe a katonai támogatásért Indiához került.

A régió sorsa azonban ennél lényegesen összetettebb, ugyanis az erőszak többször is fellángolt a történelem folyamán, a lázadások és pengeváltások, valamint India és Kína 1962-es háborúja után a területi eloszlás a következőképpen alakult – és ez a jelenlegi status quo is:

  • India által ellenőrzött: Kasmír-völgy, Dzsammu, Ladak
  • Pakisztán által ellenőrzött: Azad Kasmír, Gilgit
  • Kína által ellenőrzött. Aksai Chin, Transz-Karakorum-övezet

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a három érintett ország mindegyike vitatja egymás fennhatóságát a régióban, India az 1947-es területi felosztásra hivatkozva magának követeli Dzsammu és Kasmír teljes területét, köztük a Kína által ellenőrzött részeket is. Pakisztán az indiai területeket tartja sajátjának arra hivatkozva, hogy a lakosság muszlim többsége miatt Kasmírnak Pakisztánban lenne a helye – Kína fennhatóságát az 1963-ban átadott Transz-Karakorum-övezet felett azonban elismerik.

Az indiai ellenőrzés alatt álló kasmíri régióban 1989 óta fegyveres felkelés zajlik, ez mostanra már több tízezer emberéletet követelt. Az évtizedek óta tartó harcokkal kapcsolatban India azzal vádolja Pakisztánt, hogy támogatja a fegyvereseket, a szomszédos ország azonban tagadja ezeket a vádakat. 2019-ben Dzsammut és Kasmírt a delhi kormány megfosztotta félautonóm státuszától is, tovább szigorítva az ellenőrzést a régió felett.

A mentőegység tagjai egy indiai légicsapás helyszínén, a pakisztáni Pandzsáb tartománybeli Muridkében 2025. május 7-én
A mentőegység tagjai egy indiai légicsapás helyszínén, a pakisztáni Pandzsáb tartománybeli Muridkében 2025. május 7-én
Fotó: MTI/EPA/Rahat Dar

Támadás a Kasmír-völgyben

A Kasmír-völgy adottságait tekintve kiemelkedő szépségű, így nem véletlen, hogy a turisták kedvence, még úgy is, hogy a fegyveres felkelés miatt nem kockázatmentes terület – cikkünk írásakor a magyar konzuli szolgálat is a kiemelten nem ajánlott úticélok közt tartotta számon az indiai-pakisztáni határvidéket.

Az indiai-pakisztáni konfliktus mostani fellángolása mögött is ez a turistaparadicsom áll, hiszen április 22-én terrortámadás történt Kasmírban, fegyveres támadók belföldi turistákra nyitottak tüzet Pahalgam városában, kifejezetten a nem muszlim férfiakat célozva. A 28 halálos áldozattal és 20 sérülttel járó terrorcselekmény a legsúlyosabb hasonló esemény volt indiai területen 2008 óta, ráadásul eredetileg a TRF lázadócsoport vállalta a felelősséget érte, a kasmíri autonómia csökkentését megjelölve kiváltó okként – ezt később azonban visszavonták.

A Szindúr-hadművelet

India szerdán kilenc, köztük a nem a vitatott fennhatóságú régióban fekvő, mélységi pakisztáni célpontot is támadott az úgynevezett „Szindúr-hadművelet” keretében, a hivatalos kommunikáció szerint ezek „terrorista infrastruktúrának” számítottak, az indiai hadsereg szóvivője azt állította, hogy ezeket teljesen megsemmisítették. A katonai akció neve nem véletlen, a hindu házas nők által viselt vörös porra utal, ami szimbolikusan az április 22-i támadás után özvegyen maradt feleségekre emlékeztet.

Pakisztán szerint a támadások hat helyszínt értek, köztük gátakat és vízierőműveket, összesen mintegy két tucat becsapódással. A pakisztáni hadsereg egyúttal választ ígért az indiai támadásokra, a miniszterelnök, Shehbaz Sharif hivatala közölte, hogy az ország fegyveres erői felhatalmazást kaptak arra, hogy India csapásai után megtegyék a „megfelelő intézkedéseket”.

Lelőtt gépek

A pakisztáni hadsereg szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy öt indiai repülőgépet lőttek le indiai légtérben – ezt India egyelőre nem erősítette meg.

Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, Tom Cooper osztrák katonai szakértő gyors blogbejegyzésben elemezte ezt az állítást. Mint írta, minimum erős szkepticizmussal érdemes kezelni a pakisztáni katonai vezetés ezen közléseit, szerinte egyelőre semmilyen videós vagy fényképes bizonyíték nincsen, amely megerősítené ezt. A szakértő szerint az eddig előkerült, illetve a pakisztániak által bemutatott felvételek vagy évekkel korábban készültek, vagy ledobott üzemanyag-póttartályok, illetve talán egy indai levegő-levegő rakéta roncsait mutatják, valamint egy 2023-ban lezuhant indai harci gép roncsait.

A két hadsereg mindemellett heves tüzérségi párbajba kezdett Kasmír demarkációs vonala mentén több ponton. Pakisztán szerint az indiai támadás 26 civil halálát okozta, további 46 ember megsebesült. India ezzel szemben azt közölte, hogy hét civil halt meg, és 35-en sérültek meg a pakisztáni hadsereg csapásai következtében Kasmírban.

A mindennapi élet is érintett

Pakisztán keleti Pandzsáb tartományában szükségállapotot hirdettek, a kórházakat és a biztonsági erőket készenlétbe helyezték. Pakisztáni Kasmír fővárosa, Muzaffarabad egy időre áram nélkül maradt a robbanások után, míg az indiai fennhatóságú Dzsammu és Kasmír több részén szerdára bezárták az iskolákat.

Nemzetközi reakciók

Az atomhatalmak közti esetleges eszkaláció a nemzetközi közösséget is aggodalommal töltötte el, így több prominens politikus is megszólalt már.

Donald Trump amerikai elnök szégyennek nevezte a konfliktust, és kifejezte azon reményét, hogy gyorsan véget ér. Külügyminisztere, Marco Rubio hasonló hangnemben reagált, mint írta, figyelemmel kíséri a helyzetet, és annak mielőbbi megoldását sürgette, hozzátéve, hogy elkötelezett a békés válasz mellett.

Ahogy arról cikkünkben is írtunk, szóvivője arról tájékoztatott, hogy António Guterres ENSZ-főtitkárt nagyon aggasztják azok az indiai katonai akciók, amelyek Pakisztánban és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt álló részén zajlanak, és mindkét országot maximális katonai önmérsékletre szólította fel.

Kína és Oroszország külügyminisztériumai is önmérsékletre intették a feleket, Izrael indiai nagykövete viszont kifejezetten támogatóan nyilatkozott, mint írta:

 „Izrael támogatja India önvédelemhez való jogát. A terroristáknak tudniuk kell, hogy nincs hová elbújniuk az ártatlanok ellen elkövetett bűneik elől.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG