5p

Nyugati elszigeteltsége arra kényszeríti Moszkvát, hogy új lehetőségeket keressen befolyása érvényesítésére az erőforrásokban gazdag szubszaharai országokban. A Moszkva-barát magyar kormányzat a szakértők megdöbbenésétől kísérve is éppen oda tart. Káncz Csaba jegyzete.

Az utóbbi napokban a vezető svájci és németországi lapok hosszasan foglalkoztak Budapest meghökkentő döntésével, miszerint katonákat küld a forrongó nyugat-afrikai országba, Csádba. A Süddeutsche Zeitung nyíltan fölteszi a kérdést:

„De mi keresnivalójuk van a magyar katonáknak Csádban?”

A tekintélyes lap szerint a csádi vállalkozás egy olyan rejtély, amely reflektorfényben mutatja meg, miként működik az orbáni rezsim. A Száhel-övezethez Magyarországnak nem fűződik semmiféle érdeke, nincsenek ottani tapasztalatai, kapcsolatai.

Orbán Viktor fia, Gáspár (balra, öltönyben) is tagja volt a Csádba küldött különítménynek
Orbán Viktor fia, Gáspár (balra, öltönyben) is tagja volt a Csádba küldött különítménynek
Fotó: a csádi védelmi minisztérium Facebook-oldala

„És nem is egyeztetett a NATO-, illetve uniós partnerekkel, pedig úgy illett volna. Nem kizárt mindazonáltal, hogy a 200 fő előőrsöt alkot arra az esetre, ha az afrikai ország bekerül az orosz befolyási övezetbe” – vonja le a tanulságot a liberális lap.

Orosz térnyerés

Valóban, Oroszország 2014-es ukrajnai inváziója óta Moszkva jelentősen növelte jelenlétét Afrikában, a nemzetközi rendet a maga javára átstrukturálni kívánó trükkje részeként. Ennek részeként a Kreml félig állandó katonai támaszpontokra törekszik a szubszaharai Afrikában.

A Közép-afrikai Köztársaságban (CAR), Burkina Fasóban, Maliban, Nigerben és Csádban az elmúlt években fokozódott az orosz befolyásszerzés. Ezek az erőfeszítések párhuzamosan zajlanak a líbiai haditengerészeti támaszpont biztosítására irányuló tervekkel. A Kreml még a Wagner-csoport műveleteit is „visszakövetelte” a kontinensen mint a hatalom kivetítésének eszközét, miközben hagyományos hadserege Ukrajnában harcol.

Januárban Fidel Ngouandika, a Közép-afrikai Köztársaság elnökének tanácsadója bejelentette, hogy az ország egy új orosz katonai bázis létrehozására készül a területén. Moszkva katonai támaszpontok láncolatát szeretné kiépíteni az egész szubszaharai Afrikában, hogy alapvető változásokat idézzen elő a régió országainak kormányzati struktúrájában és hatalmi dinamikájában.

Az elmúlt hónapokban a Kreml tisztviselői rendszeresen találkoztak afrikai tisztségviselőkkel, hogy szilárdabb külpolitikai kapcsolatot alakítsanak ki. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pár hete találkozott mali kollégájával, Abdoulaye Dioppal, hogy megerősítse a Kreml támogatását a 2020 augusztusában puccsal hatalomra került mali vezetés számára.

Az orosz erők védik a helyi rezsimeket

A Száhel-övezet kormányaival olyan katonai megállapodásokat írnak alá, amelyek orosz csapatok telepítését írják elő ezekben az országokban. Március 17-én Félix Moloua, a Közép-afrikai Köztársaság miniszterelnöke bejelentette, hogy Oroszország és a Közép-afrikai Köztársaság tárgyalásokat folytat katonai-technikai partnerségük bővítéséről. Putyin 2023 júliusában kijelentette, hogy a Közép-afrikai Köztársasággal való partnerség lehetővé tenné Oroszország számára, hogy segítsen megvédeni a demokráciát az országban és elkerülni a polgárháborút.

A katonai megállapodások lehetővé teszik, hogy a Wagnerről Afrikai Hadtestre átnevezett orosz katonai erők akár 20 ezer hagyományos vagy félkatonai erőt is bevethessenek a Száhel-övezetben. Ezek az orosz egységek expedíciós erőként fognak működni, és bázisok hálózatából fogják megvédeni Moszkva – korábban Wagner – afrikai, különösen a bányászati ágazatba történő befektetéseit. Oroszország a Wagner korábbi érdekeltségeit egy állami irányítású mechanizmussá konszolidálta, hogy folytassa befolyási politikáját, és kiterjessze az orosz érdekeltségek körét, hogy jobban ellenőrizhesse a Száhel-övezet gazdasági ügyeit.

Az orosz kormány a jelentések szerint az Ukrajna elleni háború kezdete óta több mint 2,5 milliárd dollárt keresett az afrikai aranykereskedelemből a Wagner-csoport műveletein keresztül. Számos afrikai országban, köztük a Közép-afrikai Köztársaságban, Szudánban és Maliban a Wagner bányákat és olajfinomítókat ellenőriz, így a csoport jelentős befolyást gyakorol az aranykereskedelem felett. Az újonnan felállított orosz erők, amelyek Jevgenyij Prigozsin halála után átveszik ezeket a műveleteket, már brutális műveleteket hajtottak végre Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban, hogy megvédjék ezeket a bányászati érdekeltségeket.

Ezek az erők szintén a tekintélyelvű, Moszkva-barát erők hatalmon tartását célozzák, és az afrikai uralkodók idegen őrzőiként fognak működni Csádtól a Közép-afrikai Köztársaságig. Egyes esetekben, például Burkina Fasóban a vezetők nyíltan kijelentik, hogy a kontinensen lévő orosz erők egyik kritikus küldetése a rezsim védelme.

Az ECOWAS aláásása

A Kreml Moszkva-barát blokkokat kíván létrehozni Afrika-szerte, hogy aláássa a meglévő regionális biztonsági szervezeteket, például a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségét (ECOWAS), és versenyre keljen a nyugati befolyással. Burkina Faso, Mali és Niger mind kilépett az ECOWAS-ból, mivel az ECOWAS elítélte a puccsokat, amelyek hatalomra juttatták jelenlegi rendszereiket.

Sok megfigyelő úgy véli, hogy Moszkva – vagy Moszkva-barát erők – támogatták ezeket a puccsokat. Niger például Malin keresztül fellépve támogatást kért Wagner erőitől az ECOWAS ellen.

Az orosz csapatok telepítésével, a közelgő bázisokkal és a segélyek ígéretével megerősödve ezek az államok látszólag arra törekszenek, hogy saját, az ECOWAS-szal rivális blokkot alakítsanak ki. A Kreml tagadja, hogy ezeket az államokat az ECOWAS elhagyására ösztönözné, de egyes megfigyelők bizony elutasítják ezt a tagadást.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megmutatta a magyar állampolgárságú túszát a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 19:50
Legutoljára nagyjából egy éve tűnt fel hasonló videón.
Nemzetközi Nem akárki érkezik Magyarországra: mit keres itt Trump fia?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:57
Az üzletember hamarosan Magyarországra jöhet.
Nemzetközi Újra leülhet tárgyalni a háborúról Oroszország és Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:39
Ukrajna nem lesz jelen.
Nemzetközi Erős földrengésről érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:38
Megmozdult a föld Törökországban.
Nemzetközi Beütött a krach: rákényszeríti Amerika az akaratát az ukránokra?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:46
A Trump-adminisztráció külügyminisztere helyett csak egy ultimátumot küldött.
Nemzetközi Putyin elégedetlen és újabb fegyvereket rendelt
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:14
Az orosz elnök nem elégedett a fegyverkezettségi szinttel.
Nemzetközi Több mint 130 drónt vetett be az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 12:55
Tömeges dróncsapás ért több ukrán megyét.
Nemzetközi Hszi Csin-ping: a vámháborúk sértik a világ gazdasági rendjét
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:54
A kínai elnök aggódik a világgazdaságért.
Nemzetközi Elhalasztották a szerdára tervezett londoni béketárgyalásokat Ukrajnáról
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:25
Marco Rubio amerikai külügyminiszter jelezte, nem lesz ott.
Nemzetközi A Szent Péter-bazilikába viszik a felravatalozott Ferenc pápát
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:20
Szombati temetésig lehet búcsút venni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG