5p

A megkérdezett lengyelek 53 százaléka támogatja azt az elképzelést, hogy hazájuknak legyen saját atomfegyvere. De a lengyel követelések ellentmondanak az amerikai elnök azon szándékának, hogy gyorsan megkösse az ukrajnai békemegállapodást. Káncz Csaba jegyzete.

Mi történne, ha a NATO-szövetséges Észtországot – amely az elmúlt évtizedben GDP-jének 2 százalékát vagy annál többet költött védelemre – holnap megszállná Oroszország? Beavatkozna-e az Egyesült Államok, „hazardírozva a harmadik világháborúval” – ahogyan Trump kioktatta Zelenszkijt? Vagy Észtországtól elvárható lenne a „béke” letárgyalása, mert nincs „aduja”, ahogy Trump elnök mondaná?

Varsó riadót fúj

Nem véletlen, hogy a lengyel politikai osztály a Fehér Házban történt incidenst látva magasabb fokozatba kapcsolt. Andrzej Duda lengyel elnök elítélte Oroszországot „birodalmi kapzsisága” miatt a BBC-nek adott, március 15-én megjelent, széles körű interjúban. Duda egy március 13-án megjelent interjúban pedig egyenesen felszólította az Egyesült Államokat, hogy telepítse nukleáris fegyvereit Lengyelországba.

A nukleáris történelem

Lengyelország nem újonc az atomfegyverek befogadásában.

Az 1960-as évek elején a lengyel hadsereget két szovjet nukleáris fegyverrel, a 8K11 és 3R10 rakétákkal szerelték fel. Alacsony pontosságuk miatt csak 3N14-es nukleáris robbanófejek hordozójaként tudták hatékonyan használni. A Lengyelországba szállított MiG-21PFM repülőgépek közül tizenkettőt nukleáris fegyverek szállítására is adaptáltak.

Lengyelország nem újonc az atomfegyvereket illetően
Lengyelország nem újonc az atomfegyvereket illetően
Fotó: Depositphotos

Az 1960-as évek közepén a lengyel-szovjet tárgyalások eredményeképpen megállapodás született három nukleáris fegyverraktár felépítéséről Lengyelországon belül, szovjet tervek alapján, amelyek mindegyike két atomfegyver-raktárral van felszerelve. Az eredeti tervek szerint 178 nukleáris robbanófejet kellett volna tárolniuk, amelyeket 8K11 és 3R10 rakéták szállítanak.

A raktárak építése 1967-ben kezdődött és 1970 januárjában fejeződött be. Ezt követően a raktárak átkerültek a Szovjet Erők Északi Csoportjához, amely elviekben a NATO-val való háború kitöréséig gondoskodott a töltetekről, éles helyzetben az irányítást a lengyel hadseregre ruházták volna át.

A nyilvánosságra hozott adatok szerint az 1980-as évek közepén 14 db 500 kT-s robbanófejet, 83 db 10 kT-s robbanófejet, 2 db 200 kT-s, 24 db 15 kT-s és 10 db 0,5 kT-s bombát tároltak. 1991-ben Lengyelország bejelentette, hogy eltávolítja fegyverkészletéből a nukleáris képességű szállítórendszereket.

Népszerű a lakosság körében

Egy február 21-i közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett lengyelek 52,9 százaléka támogatta azt az elképzelést, hogy Lengyelországnak legyen saját atomfegyvere, 27,9 százalék pedig ellene.

A nukleáris opció támogatottsága valószínűleg növekedni fog, ha Lengyelország biztonsági környezete tovább romlik, különösen, ha Oroszország győzelmet arat az Ukrajna elleni háborúban, az Egyesült Államok pedig csökkenti katonai jelenlétét Európában és a NATO iránti elkötelezettségét.

A Breaking Defense jelentése szerint az amerikai F-35-ös vadászgépek 2023 októberében kaptak engedélyt a B61-12 taktikai nukleáris fegyver szállítására és bevetésére; Lengyelország jelenleg 32 lopakodó vadászrepülőgép beszerzésén dolgozik, amelyeket 2029-ig szállítanak le.

Az F-35 azonban nem alkalmas francia nukleáris fegyverek hordozására, így a Párizzsal való együttműködéshez valószínűleg alternatívákra lenne szükség – akár a régi Mirage 2000-esek visszaállítására, akár a korlátozott számú francia nukleáris kapacitású Rafalesekre – országon belülre.

Politikai konszenzus

A politikai nézeteltérésektől függetlenül Tusk miniszterelnök Duda elnökkel azonos pályán van a lengyel hadsereg nukleáris fegyverkezését illetően. Az egyetlen különbség, ami nem változtat törekvéseik lényegén, hogy Tusk miniszterelnök valamivel inkább az európai és kevésbé az amerikai támogatásra támaszkodik.

Lengyelország „komolyan beszél” Franciaországgal arról, hogy a francia nukleáris ernyőnek kellene megvédenie – mondta Donald Tusk miniszterelnök két hete a lengyel parlamentben. Ugyanakkor bejelentette, hogy drasztikusan növeli a lengyel hadsereg létszámát, az alig több mint 200 ezerről 500 ezerre.

Amerikai visszafogottság

Arra lehet számítani, hogy Lengyelország nukleárissá tételének belföldi támogatottsága tovább növekszik, tekintettel arra, hogy az orosz fenyegetés az ukrajnai béke megkötése után is erős marad. Ezeket a várakozásokat a Trump-adminisztráció Moszkvával szemben tanúsított jóindulatú hozzáállása is táplálják.

Arra azonban gyakorlatilag nincs kilátás, hogy az USA beleegyezzen a lengyel követelésekbe. „Nem beszéltem az elnökkel erről a konkrét kérdésről, de megdöbbennék, ha támogatná az atomfegyverek továbbterjedését keletre Európába” – mondta JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox Newsnak Duda lengyel elnök követeléseivel kapcsolatban.

Valóban, a lengyel követelések ellentmondanak az amerikai elnök azon szándékának, hogy gyorsan megkösse az ukrajnai békemegállapodást. Ha reményt adnának a lengyeleknek, hogy amerikai nukleáris robbanófejeket állomásoztathatnának, az ellenkezne Trump külpolitikájának fő irányvonalaival. Ezért nem különösebben reális, hogy Lengyelország Németország, Olaszország, Törökország, Belgium és Hollandia után a hatodik európai ország legyen, amelynek területén amerikai nukleáris fegyverek vannak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG