5p

A megkérdezett lengyelek 53 százaléka támogatja azt az elképzelést, hogy hazájuknak legyen saját atomfegyvere. De a lengyel követelések ellentmondanak az amerikai elnök azon szándékának, hogy gyorsan megkösse az ukrajnai békemegállapodást. Káncz Csaba jegyzete.

Mi történne, ha a NATO-szövetséges Észtországot – amely az elmúlt évtizedben GDP-jének 2 százalékát vagy annál többet költött védelemre – holnap megszállná Oroszország? Beavatkozna-e az Egyesült Államok, „hazardírozva a harmadik világháborúval” – ahogyan Trump kioktatta Zelenszkijt? Vagy Észtországtól elvárható lenne a „béke” letárgyalása, mert nincs „aduja”, ahogy Trump elnök mondaná?

Varsó riadót fúj

Nem véletlen, hogy a lengyel politikai osztály a Fehér Házban történt incidenst látva magasabb fokozatba kapcsolt. Andrzej Duda lengyel elnök elítélte Oroszországot „birodalmi kapzsisága” miatt a BBC-nek adott, március 15-én megjelent, széles körű interjúban. Duda egy március 13-án megjelent interjúban pedig egyenesen felszólította az Egyesült Államokat, hogy telepítse nukleáris fegyvereit Lengyelországba.

A nukleáris történelem

Lengyelország nem újonc az atomfegyverek befogadásában.

Az 1960-as évek elején a lengyel hadsereget két szovjet nukleáris fegyverrel, a 8K11 és 3R10 rakétákkal szerelték fel. Alacsony pontosságuk miatt csak 3N14-es nukleáris robbanófejek hordozójaként tudták hatékonyan használni. A Lengyelországba szállított MiG-21PFM repülőgépek közül tizenkettőt nukleáris fegyverek szállítására is adaptáltak.

Lengyelország nem újonc az atomfegyvereket illetően
Lengyelország nem újonc az atomfegyvereket illetően
Fotó: Depositphotos

Az 1960-as évek közepén a lengyel-szovjet tárgyalások eredményeképpen megállapodás született három nukleáris fegyverraktár felépítéséről Lengyelországon belül, szovjet tervek alapján, amelyek mindegyike két atomfegyver-raktárral van felszerelve. Az eredeti tervek szerint 178 nukleáris robbanófejet kellett volna tárolniuk, amelyeket 8K11 és 3R10 rakéták szállítanak.

A raktárak építése 1967-ben kezdődött és 1970 januárjában fejeződött be. Ezt követően a raktárak átkerültek a Szovjet Erők Északi Csoportjához, amely elviekben a NATO-val való háború kitöréséig gondoskodott a töltetekről, éles helyzetben az irányítást a lengyel hadseregre ruházták volna át.

A nyilvánosságra hozott adatok szerint az 1980-as évek közepén 14 db 500 kT-s robbanófejet, 83 db 10 kT-s robbanófejet, 2 db 200 kT-s, 24 db 15 kT-s és 10 db 0,5 kT-s bombát tároltak. 1991-ben Lengyelország bejelentette, hogy eltávolítja fegyverkészletéből a nukleáris képességű szállítórendszereket.

Népszerű a lakosság körében

Egy február 21-i közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett lengyelek 52,9 százaléka támogatta azt az elképzelést, hogy Lengyelországnak legyen saját atomfegyvere, 27,9 százalék pedig ellene.

A nukleáris opció támogatottsága valószínűleg növekedni fog, ha Lengyelország biztonsági környezete tovább romlik, különösen, ha Oroszország győzelmet arat az Ukrajna elleni háborúban, az Egyesült Államok pedig csökkenti katonai jelenlétét Európában és a NATO iránti elkötelezettségét.

A Breaking Defense jelentése szerint az amerikai F-35-ös vadászgépek 2023 októberében kaptak engedélyt a B61-12 taktikai nukleáris fegyver szállítására és bevetésére; Lengyelország jelenleg 32 lopakodó vadászrepülőgép beszerzésén dolgozik, amelyeket 2029-ig szállítanak le.

Az F-35 azonban nem alkalmas francia nukleáris fegyverek hordozására, így a Párizzsal való együttműködéshez valószínűleg alternatívákra lenne szükség – akár a régi Mirage 2000-esek visszaállítására, akár a korlátozott számú francia nukleáris kapacitású Rafalesekre – országon belülre.

Politikai konszenzus

A politikai nézeteltérésektől függetlenül Tusk miniszterelnök Duda elnökkel azonos pályán van a lengyel hadsereg nukleáris fegyverkezését illetően. Az egyetlen különbség, ami nem változtat törekvéseik lényegén, hogy Tusk miniszterelnök valamivel inkább az európai és kevésbé az amerikai támogatásra támaszkodik.

Lengyelország „komolyan beszél” Franciaországgal arról, hogy a francia nukleáris ernyőnek kellene megvédenie – mondta Donald Tusk miniszterelnök két hete a lengyel parlamentben. Ugyanakkor bejelentette, hogy drasztikusan növeli a lengyel hadsereg létszámát, az alig több mint 200 ezerről 500 ezerre.

Amerikai visszafogottság

Arra lehet számítani, hogy Lengyelország nukleárissá tételének belföldi támogatottsága tovább növekszik, tekintettel arra, hogy az orosz fenyegetés az ukrajnai béke megkötése után is erős marad. Ezeket a várakozásokat a Trump-adminisztráció Moszkvával szemben tanúsított jóindulatú hozzáállása is táplálják.

Arra azonban gyakorlatilag nincs kilátás, hogy az USA beleegyezzen a lengyel követelésekbe. „Nem beszéltem az elnökkel erről a konkrét kérdésről, de megdöbbennék, ha támogatná az atomfegyverek továbbterjedését keletre Európába” – mondta JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox Newsnak Duda lengyel elnök követeléseivel kapcsolatban.

Valóban, a lengyel követelések ellentmondanak az amerikai elnök azon szándékának, hogy gyorsan megkösse az ukrajnai békemegállapodást. Ha reményt adnának a lengyeleknek, hogy amerikai nukleáris robbanófejeket állomásoztathatnának, az ellenkezne Trump külpolitikájának fő irányvonalaival. Ezért nem különösebben reális, hogy Lengyelország Németország, Olaszország, Törökország, Belgium és Hollandia után a hatodik európai ország legyen, amelynek területén amerikai nukleáris fegyverek vannak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Sorsdöntő hét jön az EU számára, megszólalt egy diplomata
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 16:31
Az EU csak korlátozott megállapodásra számíthat Trump vámfenyegetései közepette.
Nemzetközi Kína az orvosi eszközökkel üt vissza az Európai Uniónak
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 15:49
Peking megtorló lépésekkel válaszolt az EU korlátozásaira.
Nemzetközi Kizárják a szexmunkások szolgáltatásait igénybe vevő tagjaikat a spanyol szocialisták
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 13:54
Új szabály tiltja a Spanyol Szocialista Munkáspárt tagjainak, hogy szexmunkások szolgáltatásait vegyék igénybe.
Nemzetközi Ennyiből él havonta egy szegény és egy gazdag német család
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:59
Sokan rosszul látják jövedelmi helyzetüket.
Nemzetközi Zelenszkij meglepő kijelentést tett, miután Trumppal beszélt
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:56
Olvad a jég?
Nemzetközi Izrael nemet mond a Hamász feltételeire
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:29
Újabb gázai légicsapások után Izrael és a Hamász még mindig vitázik a tűzszünet feltételeiről.
Nemzetközi Nem mindenki ijedt meg Trump határidejétől
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:49
A piacok meglehetősen nyugodtak.
Nemzetközi Oroszország több tucat ukrán drónt lőtt le, Ukrajna katonai repülőteret támadott
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:32
Voronyezsben ukrán támadás ért egy orosz katonai repülőteret.
Nemzetközi Forrongó Kaukázus: Erdogan osztja a lapokat
Káncz Csaba | 2025. július 6. 09:59
A Zangezur-folyosót most már többnek kell tekinteni, mint egy regionális logisztikai projektnek. A dél-kaukázusi geopolitikai tájkép kulcsfontosságú elemévé vált. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Nem csak fenyegetés volt: Elon Musk pártot alapított
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 09:10
Az X-en jelentette be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG