Nem indult unalmasan a hét, hiszen hétfő reggel a kíváncsiskodók az amerikai híreket olvasva arra ébredhettek, hogy újabb merényletet kíséreltek meg az Egyesült Államok volt elnöke, a jelenlegi republikánus elnökjelölt ellen.
Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, Trump merénylője saját golfpályáján tört volna a volt elnök életére Floridában, a Trump International Golf Club bokraiban vették észre a rá meredő fegyvercsövet a Titkosszolgálat (az elnökök és kiemelt politikai személyek védelmét ellátó Secret Service) emberei, akik ezután lövéseket adtak le a Trumphoz veszélyesen közel jutó, mindössze 250-450 méterre tartózkodó leendő merénylőre.
Kiléte már ismert, Ryan Wesley Routh 58 éves, egy AK-47-es távcsöves puskát, két táskát, és egy GoPro kamerát hagyott hátra, elfogásakor pedig rendkívül higgadtan és érzelemmentesen viselkedett.
Az rögtön látszik, hogy az egyébként az elnökválasztás hajrájában inkább vesztésre álló Trump számára az újabb merényletkísérlet egyáltalán nem jön rosszul, hiszen ezúttal még a füle sem fog fájni – júliusban a kampányrendezvényén támadójának lövése emlékezetes módon itt érte. Az Egyesült Államokban a politikában szeretik a drámai történeteket, és azt, hogy a jelölt akkor sem hátrál meg, ha veszélyben érzi magát, így az újabb támadás minden bizonnyal valamennyire Trump malmára hajtja a vizet – a még a támadás előtt készült, aggregált közvélemény-kutatási adatokban 47 százalékával nagyjából 1,8 százalékpontos lemaradásban van Kamala Harris 48,8 százalékával szemben.
Tökéletlen merénylők
Ami a republikánus jelöltet érő támadások körül igazán furcsa, az maga a merénylők személye és motivációja, hiszen egyik esetben sem olyan emberekről van szó, akikre hitelesen ráhúzható, hogy Trumpot mélyen gyűlölő, az ellentétes oldallal egyértelműen szimpatizáló ellenséges elemek lettek volna. Bár a Trump-tábor már az első támadás után is rögtön a radikális baloldal által közvetített retorikát hibáztatta, akár mintaszerűnek is nevezhető az, hogy nem igazi demokrata szimpatizánsok támadják meg Trumpot.
Az amerikai néplélek legnagyobb ünnepének számító július 4. után a Donald Trumpot beszéde közben egy közeli háztetőről meglövő 20 éves Thomas Matthew Crooks bár egyszer egy jelképes összeggel támogatott egy demokrata ernyőszervezetet, első választásán republikánus szavazóként regisztrált, és az FBI eddigi vizsgálata szerint sokkal inkább azért lőtt rá Donald Trumpra, mert lehetőséget látott, nem tényleges ideológiát követve készült gyilkosságra.
A vasárnap esti merényletet elkövető Ryan Wesley Routh ebből a szempontból még inkább furcsa, hiszen világnézetét leginkább a kaotikus jelzővel lehetne leírni. Neve nem ismeretlen a nyilvánosság előtt sem, hiszen 2023-ban a New York Times mutatta be azt, a valóságtól meredeken elrugaszkodott tervét, hogy többek közt tálib harcosokból szervezzen egy zsoldosegységet Ukrajnába az ukrán erők támogatására, júliusi közösségi médiás bejegyzése azonban azt sejtette, hogy az ukrán, külföldi önkéntesek irányításáért felelős részleg utasította el mindezt. A merényletkísérlet óta egyébként Ukrajna hivatalosan is elhatárolódott Routh törekvéseitől, Volodimir Zelenszkij pedig elítélte a politikai erőszakot.
A republikánus oldalon már megindultak az arra irányuló törekvések, hogy a merénylőt radikális baloldaliként állítsák be, erről azonban ezúttal sincsen szó – Routh a jelenlegi tudás szerint 2016-ban Donald Trumpot támogatta az elnökválasztáson, azonban ciklusa alatt fokozatosan kiábrándult belőle, és Észak-Karolina államban 2024-ben már a demokrata előválasztáson voksolt személyesen. A közösségi médiában vad, rendkívül erősen Kína-ellenes retorikát képviselt, előszeretettel osztogatott meg oltásellenes-kijelentéseket és összeesküvés-elméleteket. A hatóságokkal is meggyűlt a baja korábban, az 1990-es években rossz csekkek írása miatt került bajba például, míg egy szomszéd kijelentése szerint bár nagyon kedves ember, az otthona „tele volt lopott tárgyakkal”, és családjával együtt előszeretettel lövöldözött nyílt színtéren.
Se füle, se farka
Routh indítékainak vizsgálata még csak most kezdődik, míg Crooks motivációi talán sosem fognak kiderülni, hiszen őt a támadás után a Titkosszolgálat egy mesterlövésze kiiktatta. A Trump elleni merényletek leginkább csak furcsák – jobb szó hiányában. Hiszen, ha arról lenne szó, amivel egyesek a demokrata oldalról vádolják a volt elnök táborát, azaz, hogy megrendezték a merényleteket (ez egyébként erősen kisebbségi álláspont a pártban, a képviselők többsége erőteljesen elítélte a kísérletet), minden bizonnyal olyan elkövetőket találtak volna, akik személye jobban tudta volna egyesíteni az ingadozó szavazókat. Ám a republikánus vád sem tűnik igaznak, hiszen sem Routh, sem Crooks nem nevezhető véresszájú radikálisnak – csupán alkalom adta elkövetőnek, így egyáltalán nem illenek bele a mintába. A kérdés tehát továbbra is megválaszolatlan: mégis miért lőnek rá néhány havonta Donald Trumpra?