A Defense News szerint ez a teszt az AGM-183A nevű hiperszonikus rakéta végső próbája, amelynek sebessége és manőverező képessége megnehezíti a nyomon követést és az elfogást. A tesztet vasárnap végezték el a Guam-sziget Andersen légibázisáról felszálló B-52H Startofortress bombázóval a hadsereg Marshall-szigeteken található a Reagan tesztelő létesítményében. A légierő nem volt hajlandó elárulni a teszt céljait, de kijelentette, hogy „értékes betekintést nyert a Lockheed Martin által gyártott hiperszonikus fegyver képességeibe”.
„Ez a teszt értékes, egyedi adatokat nyújtott, és egy sor hiperszonikus program továbbfejlesztését szolgálta" - mondta a szóvivő. „Ellenőriztük és javítottuk tesztelési és értékelési képességeinket a fejlett hiperszonikus rendszerek folyamatos fejlesztése érdekében.”
A Reuters beszámolója szerint bár az amerikai légierő sikeresnek nevezte a tesztet, nem árulta el, hogy az Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW), azaz légi indítású gyors válaszú fegyver milyen sebességgel repült. A korábbi tesztek során a hangsebesség legalább ötszörösét érte el. Az Egyesült Államok azonban nincs vezető szerepben a hiperszonikus fegyverek fejlesztésévben, mivel Oroszország már használt hiperszonikus rakétákat Ukrajnában, és Kína is tesztelt már hiperszonikus fegyvereket – ismerték be amerikai katonák a hírügynökségnek. Mindazonáltal, a kínai külügyminisztérium októberben cáfolta, hogy ilyen fegyvertesztet hajtott volna végre. Kína és Oroszország már sokat fektetett be saját hiperszonikus fegyvereikbe, és a Pentagonra a Kongresszus nyomása nehezedik, hogy tegyen lépéseket az Egyesült Államok saját képességeinek fejlesztésére – teszi hozzá a Defense News.
A félelmetes ARRW és HACM
Frank Kendall a légierő minisztere tavaly azt mondta a törvényhozóknak, hogy az Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW), azaz légi indítású gyors válaszú fegyver „küzdött” a teszteléssel azután, hogy egy 2023 márciusi próba kudarcot vallott. A légierő tisztviselői március elején azt mondták, hogy az ARRW soron következő tesztje lesz az utolsó, és idén befejezik a prototípus programot. A sereg 2025-ben nem kért finanszírozást az ARRW beszerzéséhez, és maga nem folytat kutatást és fejlesztést sem. Kendall optimistább hangon szólalt meg a Hiperszonikus Támadó Cirkálórakéta (HACM) programmal kapcsolatban, és a 2025-ös költségvetésben 517 millió dollárt javasol a program továbbfejlesztésére. A HACM, amelyet a Northrop Grumman és a Raytheon leányvállalata az RTX fejleszt, a légierő szerint kisebb lesz, mint az ARRW, és „nagyon más pályákon” is képes repülni, mint a gyorsítósiklású ARRW.
A hiperszonikus rakétákkal kimerítően foglalkoztunk az alábbi cikkükben: