Az amerikai dollár 1973 óta a legrosszabbul kezdte az évet. Pedig az nem akármilyen időszak volt, miután Nixon elnök 1971 augusztusában úgy döntött, hogy megszünteti az aranyfedezetet, és felmondja az 1944-es Bretton Woods-i megállapodást, amely az 1930-as évek káoszát követően létrehozott háború utáni monetáris rend központi eleme volt. Az idei év első hat hónapjában több mint 10 százalékkal esett a hat fő valutából álló kosárral szemben, ami azt jelzi, hogy elveszik a pénzügyi zavarok és stressz időszakában biztonságos menedékként szolgáló valuta státuszába vetett bizalom.
Fotó: Depositphotos
Trump 2.0 tornádója
A Financial Times-nak (FT) nyilatkozva Francesco Pesole, az ING pénzügyi cég devizastratégája rámutatott néhány okra. „A dollár lett Trump 2.0 kiszámíthatatlan politikájának elszenvedője” – mondta, a vámháborút, az amerikai adósság növekedését és a jegybank szerepét betöltő Fed függetlensége elleni folyamatos támadásokat említve.
Az FT által végzett közvélemény-kutatásban közgazdászok a Trump programjából eredő zavarokat és az adócsökkentő költségvetéséből eredő adósságnövekedést említették, amely akár további 3,3 ezermilliárd dollárral is növelheti a 37 ezermilliárd dollárhoz közelítő amerikai államadóssághegyet.
A közvélemény-kutatásról szóló jelentésében a pénzügyi lap azt írta, hogy Trump „lélegzetelállító költségvetési politikai túlkapásai”, valamint „a Federal Reserve függetlensége elleni támadások azzal a kockázattal járnak, hogy aláássák az Egyesült Államoknak a külföldi befektetők számára a végső biztonságos menedékhely státuszát”.
Musk pártot alapítana
Elon Musknál viszont eddig tartott a türelem: ismét hevesen kritizálta Trump költségvetési deficitet érdemben növelő törvénytervezetét („Nagy Szép Törvény, Big Beautiful Bill, BBB”), amely szerinte „adósrabszolgaságot” jelent. Musk arról is posztolt, hogy a kiadáscsökkentéssel kampányoló, de a törvényt most mégis megszavazó kongresszusi tagok újraválasztása ellen fog kampányolni jövő ősszel a délidős választásokon.
Hozzátette: ha a törvényt elfogadják, másnap megalapítja az „Amerika Pártot”. Trump sem volt rest: cserébe vizsgálatokkal fenyegette meg Muskot, amelynek eredményeképpen akár vissza kell térnie szülőföldjére, Dél-Afrikába.
A BBB valójában nem túl népszerű. A Fox News felmérése szerint a regisztrált szavazók 38 százaléka támogatja a törvényjavaslatot, míg 59 százalék ellenzi. Más közvélemény-kutatások is hasonló következtetésekre jutottak.
Fotó: AFP
A republikánusok gazdasági fellendülést ígérnek
Trump gazdasági fellendülést ígér az amerikaiaknak, ha elfogadják a BBB-t. Márpedig az elfogadás borítékolható, hiszen a demokraták kisebbségben vannak az amerikai kongresszusban, a republikánusokra pedig az elnök erős nyomást gyakorol, hogy a törvényt keresztülvigye. Trump máris ünnepli a „nagy győzelmet”: A Truth Socialon „igazi hazafiként” dicséri a republikánus szenátorokat, és gazdasági fellendülést, valamint az adófizetők pénzének kevesebb pazarlását ígéri. A kötvénypiacok azonban májusban idegesen reagáltak, amikor az első tervezet átment a képviselőházon.
A törvénnyel Trump egy csapásra megvalósíthatja számos választási ígéretét. Több százmilliárd dollárt kap a határvédelemre és a hadseregre, és teljesítheti ígéretét, miszerint 2017-től meghosszabbítja az adókedvezményeket. Ehhez jönnek még további adókedvezmények, különösen a legmagasabb jövedelműek és a vállalkozások számára, valamint az adómentes borravaló és a túlórák populista keveréke. A többletkiadásokat részben ellensúlyozzák a Medicaid és a kiegészítő táplálkozási segélyprogram (SNAP) csökkentései. Mérséklik továbbá a megújulóenergia-források támogatását és az éghajlati hiteleket.
Súlyos társadalmi igazságtalanság
Trump törvénytervezete csökkenteni akarja a szegényeknek nyújtott szociális juttatásokat, a Medicaidot és az élelmiszerjegyeket, a legszegényebbeknek szánt élelmiszer-utalványokat. Az eredmény a feje tetejére állított Robin Hood-effektus: a legszegényebbektől elveszik azt, amit a leggazdagabbak kapnak. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO), a költségvetési politika hatásait elemző, pártoktól független agytröszt kiszámolta, hogy Trump BBB-je négy százalékkal csökkenti a legszegényebbek jövedelmét, és két százalékkal növeli a leggazdagabbakét.
Márpedig a CBO semmiképpen sem egy baloldali agytröszt. Phillip Swagel, a jelenlegi vezető meggyőződéses republikánus, és két évvel ezelőtt párttársai kifejezett kívánságára választották újra.
A CBO által kiszámított adatok lesújtóak. Trump BBB-je körülbelül háromezermilliárd dolláros éves hiányt fog eredményezni. Ez viszont azt jelenti, hogy a kamatfizetések évente körülbelül ezermilliárd dollárt tesznek majd ki, többet, mint a katonai kiadások.
A republikánusok ragaszkodnak a Laffer-görbéhez
Mindazonáltal a republikánusok ragaszkodnak a Laffer-görbe régóta megcáfolt téziséhez. „Ez a törvényjavaslat csökkenteni fogja a hiányt, nem pedig növelni” – magyarázza például John Thune, a szenátus republikánus többségi vezetője.
A „New York Times” szerkesztőségi kommentárjában elmagyarázza, mennyire perverz ez az egész:
„Az államadósság mintegy felét jellemzően amerikai befektetőknek adják el, és ezek a befektetők az átlagosnál gazdagabbak. Ha a kormány ezektől az emberektől vesz fel kölcsönt ahelyett, hogy megemelné az adójukat, akkor ugyanazt a pénzt ugyanezektől az emberektől kapja rosszabb feltételek mellett. Ahelyett, hogy megadóztatná a gazdagokat, a kormány kamatot fizet nekik”.
Fotó: MTI/EPA/Politico pool/Francis Chung
Ismét meghajolnak a deficit-héják
Az egész azért különösen obszcén, mert a Nagy Öreg Párt (GOP, a republikánus párt) mindig úgy állítja be magát, mint az egészséges államháztartásért kiálló pártot. Ezért minden szavazás előtt ugyanazt az abszurd színjátékot játsszák: a GOP képviselői hangosan bejelentik, hogy semmilyen körülmények között nem fogadják el a magasabb államháztartási hiányt, majd amikor eljön a komolyra forduló idő, meghajolnak. Ezúttal is ez a helyzet. Több republikánus héja, aki az előkészületekben harcias volt, mostanra már meghunyászkodott.
Trump BBB-je nemcsak az államháztartás és a legszegényebbek számára jelent katasztrófát. A környezet is szenvedni fog, mivel számos, Biden alatt elfogadott, a fenntartható energiát támogató intézkedést vissza kell vonni, egy olyan időszakban, amikor már csak a lefizetett propagandisták tagadhatják az éghajlatváltozást.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)