7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bevásárolná magát az európai védelmi piacra a Lockheed Martin, miután az Európai Unió szeretné nagyobb részben függetleníteni a fegyvergyártást az amerikai cégektől. A Lockheed úgy véli, előremenekülhet azzal, ha maga is a lassan formálódó európai védelmiipar, azaz a saját „military industrial complex” részévé válik. De mennyire halad valójában az ambiciózus európai terv? Lehet ténylegesen is saját hadiipara a politikailag széttagolt uniónak? És milyen szerepe lehet ebben az amerikai, vagy más külsős gyártóknak? 

„Megpróbálunk több gyártókapacitást, illetve az ellátási lánc több elemét Európába helyezni. Ezáltal jobban részévé válunk az európai űr-, és védelmiipari környezetnek” – érzékeltette a minap Raymond Piselli, a Lockheed Martin nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke a The Wall Street Journalnak, hogy szeretnének komolyabb részt vállalni az európai védelmi iparban.

Mindez nem véletlen. Az Európai Bizottság (EB) nemrégiben olyan tervezettel állt elő, amely megkönnyítené az európai védelmiipari gyártók számára, hogy kedvezményes hitelhez jussanak, ellenben megnehezítené a harmadik országbeli – elsősorban amerikai – cégek számára az európai fegyverpiacra jutást. A protekcionista terv felbátoríthatja az olyan európai gyártókat, mint a Dassault Aviation, a Saab vagy a BAE Systems, illetve az Airbus és Leonardo alkotta Eurofighter-konzorcium. A remények szerint az olyan európai vadászgépek, mint például a svéd gyártású Gripen, teljesen ki tudják majd szorítani az amerikaiakat. Jelenleg ugyanis az európai NATO-tagállamok védelmi megrendeléseinek kétharmada származik az Egyesült Államokból.

Az EB által előkészített mechanizmus neve Biztonságpolitikai Cselekvési Terv Európáért, angol rövidítéssel: SAFE. A direktívát a Bizottság együtt adta ki olyan, más iránymutatásokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy az az egyes tagállamok túllépjék a megengedett deficitcélokat, amennyiben az adott összeget a védelmi kapacitásaik fejlesztésére fordítják.

A SAFE maga egy hitelezési mechanizmus, 150 milliárd eurót irányoz elő olyan kölcsönökre, amelyekkel a tagállamok a védelmi kapacitásukat segítő eszközöket tudnak vásárolni, például drónokat, kiberbiztonsági, vagy rakétavédelmi eszközöket. Fontos kikötés, hogy az e hitelből megvásárolt harci eszközök 65 százalékát Európában kell gyártani, illetve – más források szerint – európai cégeknek kell azt legyártaniuk. Igaz, explicit módon nem zárja ki a külföldi gyártókat sem, csupán a külföldi gyártás dominanciáját.

„Cél, hogy növekedjen a saját védelmi iparunk” – szögezte le ennek kapcsán Ursula von der Leyen.

Piselli szavai és a Lockheed törekvései az európai tervekre szánt válaszokként értelmezhetőek. A cég ugyanis szeretne előremenekülni, azaz az európai védelmi ipar részévé válni, még mielőtt onnan kizárnák az amerikaiakat. Piselli szerint az együttműködés kölcsönösen előnyös lehet: segíti a céget, de Európa újraiparosítását is, illetve lehetővé teheti az ellátási láncokban bekövetkező zavarok elhárítását. 

A cég törekvése arra is irányulhat, hogy kihasználja azokat a bonyolult és egyelőre nem bejáratott kiskapukat, amelyek értelmében egyes, Európán kívüli cégek – például beszállítókként – akár 35 százalékot meghaladó mértékben is részt vehetnek egyes, a SAFE által finanszírozott projektekben.

Az amerikai fegyvercég már a tettek mezejére is lépett. Bejelentették ugyanis, hogy a Lockheed a német Rheinmetallal közös rakétagyártó üzemet fog építeni Németországban. Minderről a cég saját honlapján számolt be, jelezve ezzel, hogy fontosnak tartják kommunikálni az európai cégekkel történő együttműködést. A németországi gyárban többek között ATACMS típusú rakétákat fognak gyártani. Emellett bővítik a gyártókapacitásukat Lengyelországban is, ahol Black Hawk-helikopterek készülnek. Fontos megjegyezni, hogy, mivel az összeszerelés Európában történik, ezekre a gyárakra akár a SAFE-kölcsön is vonatkozhat.

A Lockheed jelenleg 13 európai országgal – köztük 10 uniós állammal – áll szerződésben F-35-ös vadászgépek legyártására és eladására. Azonban több állam, köztük Portugália és Spanyolország, ingadozik. Úgy gondolják ugyanis, országaik és az EU túlságosan az amerikai hadiiparra támaszkodik. Mások, mint például Lengyelország, viszont egyelőre ragaszkodnak amerikai beszállítójukhoz. Mindez árnyalja a Lockheed terveinek megvalósíthatóságát.

SAFE, ReArm Europe, Rheinmetall… 

Az Európai Bizottság SAFE-javaslata nemcsak az EU biztonságpolitikai kihívásait igyekszik orvosolni, továbbá a reindusztrializációs törekvésekhez illeszkedik szorosan. Hanem része annak a tágabb, európai geopolitikai ébredésnek is, amely nyomán az EU szeretné a saját védelmi iparát önellátóvá tenni, és így csökkenteni a külső – főleg amerikai – függést.  

Irányt váltanak
Irányt váltanak
Fotó: Depositphotos

A Lockheednek emiatt tehát jó oka van arra, hogy aggódjon, illetve, hogy igyekezzen bebiztosítani a saját jövőjét. Úgy vélekednek, hogy amennyiben jobban integrálódnak az európai védelmi iparba, akkor – európai prioritás ide vagy oda – annak továbbra is fontos részei maradnak. Ha a Lockheed Európában, például Németországban és Lengyelországban gyárt, akkor értelemszerűen itt teremt munkahelyeket. Ha pedig technológiát és know-how-kat oszt meg európai cégekkel – mint a Rheinmetall – akkor a függést és kitettséget is segít enyhíteni az európai védelmiipar számára. Így tehát a cég kvázi európaivá akar válni, legalábbis az EU ban annak mutatná magát. 

De mik a SAFE, és a Lockheed esélyei?

A SAFE-kezdeményezés abba a 800 milliárd eurós, ReArm Europe névre hallgató programba illeszkedik, amelynek célja – mint a neve is mutatja – Európa újrafelfegyverzése lehetőleg saját gyártású hadieszközökkel és infrastruktúrával. Ez pedig maga is egy nagyobb rendszernek, az egyelőre lassan formálódó európai közös védelemnek a része. A SAFE azonban egyelőre papíron létezik csupán. Az Európai Tanács ráadásul még rá sem bólintott.

A ReArm Europe és az európai védelmi rendszer fejlesztése ugyanis számos akadályba ütközik. Hiszen a tagállamok megosztottak: sokan elvből ellenzik az erősebb európai integrációt, vagy a költekezést, mások (mint a lengyelek) pedig ragaszkodnak az amerikai beszállítókhoz. Az európai hadiipar ugyan jelentős erőt képvisel, mégis fregmentált és a globális ellátási láncoktól maga is függ. Így ezen programok végrehajtása akár évekbe is telhet. Jó hír a Lockheed számára, hogy a hasonló programokra történő tőzsdei forráselőteremtés más programok esetében (például Next Generation EU) működött, illetve, hogy esély van arra: a gyorsabb végrehajtás érdekében pont a külső gyártók kiskapuit tárják szélesre. A lengyel aggályok is ezt a reményt erősítik. 

A SAFE Magyarország számára is jó hír lehet, hiszen az utóbbi években jelentős haderőfejlesztés és hadiipari beruházások történtek hazánkban, elsősorban a német Rheinmetall és más, európai gyártók részéről. Azaz, közvetve, vagy közvetlenül, ide is juthat a kölcsönökből. Hogy a magyar kormány a Lockheed-Rheinmetall együttműködést a maga javára tudja-e fordítani, mondjuk gyártáskiszervezés formájában, egyelőre nem látszik, de Budapest és Washington javuló viszonya akár ebbe az irányba is mutathat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Újraválasztották Orbán Viktor egyik fontos szövetségesét
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 12:16
Ismét Janez Jansa volt miniszterelnököt választották meg Szlovénia legnagyobb ellenzéki pártja, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) élére, a 66 éves politikus a párttagok elsöprő többségének támogatását élvezte – jelentették be a párt szombati kongresszusán.
Nemzetközi Egy orvos kilenc gyerekét ölte meg egy izraeli légicsapás
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 11:18
A gázai orvos tíz gyerekéből egyetlen maradt életben.
Nemzetközi Az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a román elnökválasztás győztese
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 09:46
Nicusor Dan az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a megismételt romániai elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójában rá leadott szavazataikért. „Együtt sikerülni fog!” – üzente magyarul a megválasztott román elnök szombati bejegyzésében a Facebookon.
Nemzetközi Gigantikus fejlesztést ígért Trump az amerikai hadseregnek
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 08:46
Az Egyesült Államok haderejének 1000 milliárd dollár értékű fejlesztését ígérte Donald Trump elnök, a West Point katonai akadémia végzős diákjai előtt szombaton.
Nemzetközi Újabb súlyos támadássorozat érte Ukrajnát, sok a halott
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 08:01
Eközben Ukrajna is drónokkal támadta Oroszországot.
Nemzetközi Újraindulhat az Északi Áramlat? Az új német kancellár határozott választ adott
Wéber Balázs | 2025. május 25. 05:59
Bennfentes információk szerint orosz és amerikai üzletemberek újraindítanák a megrongált, orosz gázt szállító vezetékpárt. A lépést gazdasági okok miatt még a német kormánypártok egyes politikusai is támogatnák, Friedrich Merz kancellár ugyanakkor – Brüsszellel összhangban – hallani sem akar erről.
Nemzetközi Magyarországra és Kínába viszik, amit tőlük elvettek: kiakadtak a német munkások
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 16:59
A Bosch németországi gyárbezárásai és a termelés Magyarországra helyezése miatt egyre nagyobb a felháborodás. A tiltakozók szerint nemcsak munkahelyek szűnnek meg, hanem veszélybe kerül az európai szolidaritás és a gazdasági felelősségvállalás eszméje is.
Nemzetközi „Ha nincs kenyér, nincs Gáza” – az éhínség árnyékában méregdrága a liszt
Kollár Dóra | 2025. május 24. 14:18
Közel 600 napja tart az izraeli offenzíva Gázában, a civil lakosság helyzete pedig katasztrofálissá vált.
Nemzetközi Új pénzügyi válságtól tartanak Trump kriptós hálózata miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:18
Donald Trump újabb határt lépett át az amerikai politikában: virginiai golfklubjában exkluzív vacsorára hívta meg saját mémcoinjának legnagyobb vásárlóit. Az eseményre csak az juthatott be, aki elegendő $Trump tokent vásárolt – a legjobbak személyes találkozót is kaptak az elnöktől. A kritikusok szerint ezzel a kriptovaluta nemcsak a politikai lojalitás mércéjévé, hanem befolyásszerzési eszközzé is vált.
Nemzetközi Meglett az első konkrét eredménye a múlt heti orosz-ukrán tárgyalásnak
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 19:46
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és a hadifoglyok ügyeivel foglalkozó ukrán koordinációs törzs pénteken közleményben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG