6p

A lapunk által fellelt dokumentum szerint egy lengyel néppárti politikus is felvetette Magyarország kizárását a schengeni övezetből, mivel a magyar kormány orosz és belarusz állampolgárokra is kiterjesztette a Nemzeti Kártya programot. A Bizottság az EP-képviselőnek küldött múlt heti válaszában ismételten aggodalmát fejezte ki az ügyben, és folytatja a vizsgálatot. A kormány szerint nem kell aggódni.

„Milyen lépéseket kíván tenni a Bizottság, hogy megelőzze a ’Nemzeti Kártya’ (kibővítésének) végrehajtását”, illetve „fog-e intézkedéseket tenni annak érdekében, hogy kizárják Magyarországot a schengeni övezetből, amennyiben a magyar kormány nem vonja vissza a szabályozást?” – ezt az írásbeli választ igénylő kérdést tette fel Lukasz Kohut, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának képviselője az Európai Bizottságnak még augusztusban. A dokumentumot most szúrtuk ki az EP honlapján.

Több lesz az orosz kém? 

A lengyel képviselő azt az idén júliusban született kormányrendeletet nehezményezte, amely többek között orosz és belarusz állampolgárok bevonását is lehetővé teszi a Nemzeti Kártya programba.

„Ezek a személyek most már jogosultak az újonnan elfogadott, gyorsított vízumrendszerre, amely szabad belépést biztosít nekik a schengeni övezetbe. Ez a döntés potenciálisan az orosz kémtevékenység növekedését eredményezheti Európában” – írta Lukasz Kohut.

A néppárti frakció politikusa – csak emlékeztetőül: 2021 tavaszáig a Fidesz képviselői is ebben a frakcióban ültek az EP-ben – hozzátette: „nincs kétség afelől, hogy a magyar kormány állandó fenyegetést jelent nemcsak saját országa biztonságára, hanem minden más uniós országéra is”.

Lukasz Kohut szerint növekedhet az orosz kémtevékenység a magyar lépés miatt
Lukasz Kohut szerint növekedhet az orosz kémtevékenység a magyar lépés miatt
Fotó: Európai Parlament

A veszélyeztetett országok közül kiemelte az "Ukrajnát erősen támogató" államokat, köztük Lengyelországot, a Cseh Köztársaságot és a balti államokat.

A témában folytatott szeptemberi EP-vitán a lengyel politikus már nyíltan a schengeni övezetből való kizárás (és a Magyarországnak járó uniós pénzek teljes blokádja) mellett érvelt, amennyiben a magyar kormány nem vonja vissza a rendeletet.      

A hollandok is lépnének

Eközben – a Dutchnews híradása szerint, amelyet a Telex vett észre először – holland országgyűlési képviselők is azt javasolják, hogy Magyarországot ideiglenesen zárják ki a schengeni övezetből.

A Holland Kereszténydemokraták és D66 nevű liberális párt politikusai szintén amiatt aggódnak, hogy túl sok oroszt engednek be megfelelő "ellenőrzés nélkül" Magyarországra, akik innen szabadon tovább utazhatnak más uniós országokba kémkedés céljából.

Amíg Magyarország nem szigorítja az ellenőrzést az oroszokkal szemben, fel kell függesztenie a tagságát a schengeni övezetben, követelik a képviselők.

Jan Paternotte, a D66 képviselője szerint ilyen intézkedésekre szükség van addig, amíg „Magyarország kiteríti a vörös szőnyeget az orosz munkások előtt, ellenőrzések nélkül.”       

Egyúttal arra kérték Dick Schoof holland miniszterelnököt, hogy vesse fel a témát az e heti EU-csúcson.

Brüsszel aggódik

Visszatérve a lengyel képviselőre, kérdéseire múlt héten reagált írásban az Európai Bizottság nevében Ylva Johansson. A belügyi biztos – mint az EP honlapjára felkerült dokumentumból kiderül – emlékeztet arra, hogy a Bizottság augusztus elején levelet küldött az ügyben Pintér Sándor belügyminiszternek.

Ebben egyrészt aggodalmait fejezi ki amiatt, hogy a Nemzeti Kártya programot orosz és belarusz állampolgárokra is kiterjesztették. Egyúttal emlékeztette a magyar kormányt annak fontosságára, hogy fenn kell tartani a fokozott biztonsági szabályokat az orosz személyek schengeni övezetbe való belépésével kapcsolatban.       

Johansson hozzátette: jelenleg is folyik a párbeszéd a magyar hatóságokkal, hogy felmérjék a lépés hatásait a schengeni övezet biztonságára nézve.

Kiemelte: Magyarország továbbra is köteles alaposan ellenőrizni, hogy a harmadik országok állampolgárainak belépésére vonatkozó feltételek mindegyike teljesül-e az érintett belépéseknél. Például van-e arra vonatkozó jel, hogy az adott személy fenyegetést jelent a társadalmi normákra, a belső biztonságra, a közegészségügyre vagy bármely uniós tagország nemzetközi kapcsolataira.   

„Attól a harmadik országbeli állampolgártól, aki nem teljesíti a belépés feltételeit, meg kell tagadni azt” – figyelmeztet a belügyi biztos.

Végezetül kitér arra, hogy a Bizottság 2022. szeptember 30-án frissítette az orosz állampolgárok schengeni övezetbe való belépésének ellenőrzésére vonatkozó irányelveket, tekintettel az Ukrajna elleni orosz agresszióra.

Ennek értelmében a határőröknek „intenzív egyéni vizsgálatot” kell lefolytatniuk az orosz állampolgárok által jelentett „biztonsági kockázat potenciális növekedésével” összefüggésében – magyarul: a szokottnál is szigorúbban kell őket ellenőrizniük.

Az ügy súlyát mutatja egyébként, hogy azt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is felrótta Orbán Viktornak az EP múlt heti plenáris ülésén, amelyen a miniszterelnök a magyar uniós elnökségi programot mutatta be.

A kormány fikcióról beszél

A magyar kormány július elején terjesztette ki a Nemzeti Kártya programot nyolc ország, köztük az Oroszországi Föderáció és a  Belarusz Köztársaság állampolgáraira. A Nemzeti Kártya csak munkavállalás céljából igényelhető, és konkrét munkahely alapján lehet csak kiadni. Legfeljebb kétéves időtartamra érvényes, ami egyszer három évvel meghosszabbítható.

A kritikákra Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár korábban azt válaszolta:

a kérelem elbírálásakor ugyanazokat a migrációs és biztonsági vizsgálatokat végzik el, mint más tartózkodási engedélyek esetében. Szerinte „puszta fikció” az a vád, miszerint Magyarország orosz kémeket lát vendégül.

Hozzátette: a Nemzeti Kártya program keretei már jó ideje hatályban vannak. Az általa idézett uniós adatok szerint 2023 elején több mint 718 ezer orosz állampolgár tartózkodott az Európai Unióban. Ebből Magyarországon 6193 orosz állampolgár volt regisztrálva, ami az összlétszám kevesebb mint 1 százaléka, és hasonlóak az arányok a fehérorosz állampolgárok esetében is.

Az EU ugyanakkor – tesszük hozzá – nem alap nélkül aggódik a vitatott lépés miatt. A magyar kormány ugyanis az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió ellenére is relatív jó politikai kapcsolatokat ápol az orosz vezetéssel, és – az uniós tagállamok többségével ellentétben – nem törekszik a gazdasági kapcsolatok leépítésére sem. 

A magyar kormány és az EU közötti viszály hátteréről is kérdeztük nemrég Szent-Iványi István volt EP-képviselőt, külpolitikai szakértőt a Klasszis Podcastban:       

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megdöbbentő dolgot tudtunk meg az észak-koreai katonákról
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 11:47
A dél-koreai hírszerzés osztotta meg, amit tud az Ukrajnában harcoló észak-koreai katonákról.
Nemzetközi Minden rendben Csádban, nyert a magyar kormány partnere?
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 11:36
Az ellenzék ugyan bojkottálta a választást, de kicsire nem adunk.
Nemzetközi Megsértette a libanoni tűzszünetet Izrael, de jó oka volt rá?
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 10:46
Nem foglalkozta a zsidó állam panaszaival, úgyhogy potyogni kezdtek megint a bombák.
Nemzetközi Áll a bál Szlovákia és Lengyelország között: Orbán Viktor barátai nem bontották ki az igazság minden részletét?
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 09:46
Visszaszóltak Varsóból Robert Ficóéknak a Moszkvába tartó szlovák kormánygép ügyében.
Nemzetközi Trump agresszív külpolitikája: kínai-japán enyhülés jöhet
Káncz Csaba | 2025. január 13. 09:26
Ha Trump Ázsiában is elefántként mozog a porcelánboltban és túl keményen követeli a biztonsági és kereskedelmi engedményeket, Tokió könnyen a Pekinggel való enyhülés új korszakát keresheti. Tokió számára még nagyobb aggodalomra ad okot, hogy Trump folytathatja „baráti kapcsolatát” Kim Dzsongun észak-koreai diktátorral, és ennek következtében veszélyezteti Japán biztonságát. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Bejöhet a keménykedés? Dánia már egyezkedne Grönlandról Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 08:53
A hamarosan hivatalba lépő amerikai elnök akár katonai erőt is bevetne a sziget megszerzésére – mit ajánl Dánia?
Nemzetközi Fosztogatások, kijárási tilalom Los Angelesben, tovább nőtt a tűzvész áldozatainak száma is
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 07:22
A Nemzeti Gárda újabb ezer katonáját is a helyszínre vezénylik, továbbra is válságos a helyzet Kaliforniában.
Nemzetközi Kicserélné Zelenszkij az észak-koreai katonákat, de más ötlete is van számukra
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 06:53
Ha Kim Dzsongün meg tudja szervezni, mehetnek haza. Ha nem, akkor is hasznát venné az elfogott észak-koreaiaknak az ukrán elnök.
Nemzetközi A kétharmados győzelemre csak legyintene a horvát elnök
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 06:37
Zoran Milanovic háromnegyedes győzelmet aratott az elnökválasztás második fordulójában.
Nemzetközi Széttépi Trump a NATO északi-sarkvidéki terveit
Káncz Csaba | 2025. január 12. 18:31
A NATO a 2030-as előretekintő stratégiájában külön fejezetet szentelt a klímaváltozás biztonságpolitikai következményeinek. Egy nukleáris ütésváltás esetén Moszkva valószínűleg nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat lőne ki – a Kola-félsziget közelében lévő ballisztikus rakétás tengeralattjáró-bázisokról – a Grönland feletti, rosszul ellenőrzött légtéren keresztül. Káncz Csaba jegyzete.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG