6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Enyhén szólva is veszélyes időszakban veszi át Mark Rutte a világ legerősebb katonai szövetségének, a NATO-nak a főtitkári posztját. Sokat dicsért kompromisszum-teremtő képességére most minden korábbinál nagyobb szükség lesz. Ki ő, mit csinált eddig és mit várhatunk tőle? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.

Tíz év után új főtitkára van a NATO-nak: Mark Rutte ma hivatalosan is átvette a posztot Jens Stoltenbergtől az észak-atlanti szövetség brüsszeli központjában.

Viharos idők

Mindez azt jelenti, hogy 15 év után ismét holland vezetője lesz a 32 tagot számláló katonai szövetségnek. 2004 és 2009 között Jaap de Hoop Scheffer (korábbi holland külügyminiszter) vezette a NATO-t, őt Anders Fogh Rasmussen (korábbi dán kormányfő) váltotta, majd Stoltenberg (korábbi norvég kormányfő) következett, aki két cikluson át igazgatta a szövetséget.

Rutte súlyos nemzetközi feszültségektől és katonai konfliktusoktól terhelt időszakban veszi át a kormánybotot.

Mark Rutte új (balra) és Jen Stoltenberg régi NATO-főtitkár a tisztség átadási ünnepségén a szervezet brüsszeli székházánál
Mark Rutte új (balra) és Jen Stoltenberg régi NATO-főtitkár a tisztség átadási ünnepségén a szervezet brüsszeli székházánál
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Ukrajnában már több mint két és fél éve háború dúl, és épp most derült ki, hogy Oroszország jövőre minden eddig ismertnél többet költ majd fegyverkezésre. Izrael épp a héten indított szárazföldi offenzívát – gyakorlatilag totális háborút – Libanonban a Hezbollah szélsőséges iszlamista szervezet ellen, Irán pedig ma este válaszul rakétatámadást hajtott végre a zsidó állam ellen. Egy hónap múlva pedig új elnököt választ az Egyesült Államok.   

De mit érdemes tudni az új NATO-főnökről, és mi várható tőle?

Orbán Viktor is beadta a derekát 

Az 57 éves Ruttét nem kell különösebben bemutatni, hiszen több mint két évtizede ott van a politika nagyszínpadán. Végzettségét tekintve egyébként történész, politikai karrierje előtt pedig az Unilevernél dolgozott menedzserként.

Már a 2000-es évek elején államtitkár volt Hollandiában, konzervatív-liberális pártját (Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért) pedig 2006 és 2023 között, tehát több mint másfél évtizedig vezette.

Pártjával összesen négy parlamenti választást nyert, aminek köszönhetően 2010 októberétől 2024 júliusáig volt Hollandia miniszterelnöke.

Idén hamar elnyerte a szövetség kulcsállamainak (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország) támogatását, miután úgy döntött, hogy visszavonul a holland belpolitikától, és megcélozza a NATO főtitkári posztját. Elnöksége azután vált véglegessé, hogy a másik jelölt, Klaus Iohannis román elnök kiszállt a versenyből.  

Megválasztásához a 32 tagország egyhangú támogatására volt szükség, azaz meg kellett szereznie az eleinte bizalmatlan Törökország támogatását, valamint meg kellett törnie a magyar kormány ellenkezését is.

Utóbbi nem volt egyszerű feladat, hiszen Rutte holland kormányfőként élesen kritizálta a magyar kormányt a demokratikus értékek hanyatlására hivatkozva, 2021 júniusában – a kritikusai szerint homofób „gyermekvédelmi törvény”-t bírálva – pedig azt mondta, hogy Magyarországnak nincs többé helye az EU-ban.

Végül azonban Orbán Viktor is feladta ellenkezését, miután a holland politikus levélben biztosította arról, hogy nem fognak magyar katonák részt venni a NATO esetleges ukrajnai tevékenységében, és nem használnak fel magyar forrásokat ezen tevékenységek támogatására.

A The Guardian szerint Rutte kevésbé számít héjának (azaz kevésbé követ agresszív, háborús retorikát), mint a potenciális jelöltként felmerült közép- és kelet-európai politikusok, ugyanakkor egyértelműen kiállt és kiáll Ukrajna mellett és kritizálja Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

Három prioritás

És hogy mi várható tőle a NATO főtitkáraként?

Stoltenberg búcsúbeszédében pragmatizmusa és konszenzusteremtő képessége miatt méltatta utódját, aki ugyanakkor „nem köt kompromisszumot a szövetség értékeit tekintve”.

Rutte – miután megköszönte a szövetségeseknek a bizalmat – három prioritást nevezett meg mai beszédében.

Az első  cél, hogy a NATO – amely az elmúlt években az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt jelentősen megerősítette kelet-európai jelenlétét, valamint kibővült Svédországgal és Finnországgal –  erős maradjon, és biztosítsa, hogy védelme „minden fenyegetéssel szemben hatékony és hiteles maradjon”.

Ezzel alighanem az észak-atlanti szerződés sokat idézett 5. cikkére utalt, amely arról szól, hogy ha bármely szövetségest katonai támadás ér, akkor azt az egész szövetség elleni támadásnak tekintik, azaz együttes erővel lépnek fel a támadó féllel szemben.

A második prioritás, hogy „növelni fogja az Ukrajnának szánt támogatást”, és „egyre közelebb hozza a NATO-hoz”. Szerinte „egy erős és független” Ukrajna nélkül nem lehet tartós biztonság Európában.

És Magyarország érdeke is „egy független és stabil” Ukrajna – erről már  Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője beszélt lapcsoportunk, a Klasszis Média podcastjában.

A harmadik prioritás pedig „a partnerségünk erősítése”, mondta Rutte. Beszélt arról is, hogy a jelenlegi NATO „nagyobb, erősebb és egységesebb”, mint bármikor korábban, ami szerinte nagyrészt elődjének, Stoltenbergnek köszönhető.

Rutte „egyébként” nem aggódik a közelgő amerikai elnökválasztás kimenetele miatt, és mindkét jelölttel – tehát Kamala Harrisszel és Donald Trumppal is – képes lenne együttműködni. Emlékeztetett arra, hogy holland miniszterelnökként „négy éven át dolgozott” Trumppal.

Elkerülni a világháborút

NATO-hivatalnokok és diplomaták összességében arra számítanak, hogy Rutte megtartja Stoltenberg prioritásait: Ukrajna támogatására és a védelmi költések növelésére szólítja fel a tagállamokat, az Egyesült Államokat pedig „bent tartja” az európai biztonsági rendszerben.

Elemzők arra is emlékeztetnek, hogy bár a mindenkori NATO-főtitkár nem katonai parancsnok, mégis fontos szerepe van: ő képviseli a szervezetet és neki kell kompromisszumot teremtenie a szövetség tagjai között, akik csak egyhangúan hozhatnak döntéseket.

Ebből a szempontból nem lesz könnyű feladata, hiszen egyrészt közös nevezőt kell találnia a tagállamok között az ukrajnai háború ügyében.

Másrészt a diplomácia eszközeivel mindenképp el kell kerülnie, hogy az orosz-ukrán háború egy nyílt Oroszország-NATO háborúvá alakuljon át – számos tagország a fegyverszállítások és egyéb támogatások révén közvetve már részese a konfliktusnak.

Másképp fogalmazva: a harmadik világháború elkerülése – az új amerikai elnök, valamint Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett – mostantól Mark Ruttén is múlik.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vészhelyzetbe került Ursula von der Leyen, jól jött orvosi végzettsége
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 06:44
Egy repülőgép fedélzetén alakult ki életveszélyes helyzet, de az Európai Bizottság elnöke bedobta magát.
Nemzetközi Nem használtak az orosz fenyegetések: most brit fegyverek csapódtak be orosz területen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 06:22
Storm Shadow robotrepülőgépek csapódhattak be a kurszki régióban, egy nappal azután, hogy amerikai rakétákkal lőttek orosz területre.
Nemzetközi Az európai háború veszélye – felkészítik a polgárokat és a cégeket
Káncz Csaba | 2024. november 21. 05:42
Az európai polgárokat és vállalatokat a kormányaik elkezdték felkészíteni egy esetleges háborúra. Az, hogy a volt finn elnököt választották ki az átfogó európai jelentés megírására, mind személyes tekintélyének, mind Finnország „felkészülő nemzetként” („prepper nation”) való megítélésének az elismerése. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Bombaciklon okozott óriási áramkimaradást Amerika északi részén
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:37
Egy halálos áldozattal járó bombaciklon több ezer ember áramellátását okozta az Egyesült Államok északnyugati részén.
Nemzetközi A szíriai Palmirában közel negyvenen meghaltak egy légitámadásban
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 17:53
A szíriai állami média szerint legalább 36-an meghaltak és ötvenen megsérültek, amikor Izrael légitámadást hajtott végre lakóépületek és egy ipari terület ellen Palmira városában.
Nemzetközi Szerbiában beindult a dominóelv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 16:44
Lemondott Tomislav Momirovic szerb kül- és belkereskedelmi miniszter, korábbi építésügyi tárcavezető szerdán az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia miatt.
Nemzetközi Putyin ismét kimerészkedik a buborékjából
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 15:47
Vlagyimir Putyin orosz elnök Indiába utazik – derült ki egy keddi sajtónyilatkozatból, amelyet utóbb a Bloomberg hírügynökség kérdésére a Kreml szóvivője is külön megerősített. 
Nemzetközi Vezető politikusok luxusutazásai miatt áll a bál – Romániában
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 15:29
Vezető politikusaik „luxusutazásai” miatt támadják egymást az elnökválasztási kampány utolsó hetében a román kormánypártok: a téma tisztázása érdekében két vizsgálóbizottság megalakításáról döntött szerdán a kétkamarás parlament együttes ülése.
Nemzetközi Nagyon durván fogy Ukrajna lakossága, jó, ha a csökkenés megáll 35 milliónál
Mester Nándor | 2024. november 20. 15:02
Elkészült egy 2040-ig tartó demográfiai stratégia, de nem sok jót ígér. Főleg úgy nem, ha nem tudják lezárni a háborút egy-két éven belül. A kormány szeretné visszacsábítani az elvándorolt milliókat, jobb megélhetési körülményeket ígérve, de ez még középtávon is súlyos áldozatokat kíván és nemzetközi segítség nélkül biztos nem megy.
Nemzetközi Ukrajna szerint álhír a közelgő nagy orosz támadás
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:41
Az ukrán hírszerző ügynökség azzal vádolja Oroszországot, hogy hamis információkat terjeszt a közelgő nagy támadásról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG