„A média itt az ellenzéki párt. Nem értik ezt az országot. Még mindig nem értik, miért Donald Trump az Egyesült Államok elnöke” – mondta még 2017-ben, Trump első ciklusának idején Steve Bannon, az elnök főtanácsadója, az új jobboldali populista mozgalom egyik legfontosabb figurája. Trump sietett vele egyetérteni: „Igen, szerintem a média sok szempontból az ellenzéki párt” – mondta a CBN műsorában.
A hagyományos média az igazságot keresi, a maga módszereivel igyekszik különbséget tenni a tények és a hazug állítások közt. És persze a legutóbbi időkig amolyan döntőbíróként is fellépett a közéleti vitákban: az újságok és tévécsatornák mondták meg, kinek van igaza. A konzervatívok, majd a jobboldali populisták pedig régóta úgy érzik, hogy a fősodorhoz tartozó sajtó elfogult velük szemben, ezért a hatalom megszerzéséhez másfajta médiára van szükség.
A folyamat jóval a 2024-es elnökválasztás előtt kezdődött, lényegében még az internet elterjedése előtt: 1996-ban indult el például a Fox News tévécsatorna, aztán ezt a példát követték az új generációk az online korszakban. Aztán jött a közösségi média, és egészen új távlatok nyíltak: mindenki újságíró lehetett, előállíthatta a saját, alternatív tartalmait. Ezek valóságtartalmát pedig szinte senki nem ellenőrizte, és az algoritmusok segítségével villámgyorsan el is terjedhettek.
Így született meg a MAGA-influenszerek világa (a MAGA Trump jelmondatának rövidítése: Make America Great Again, vagyis Tegyük újra naggyá Amerikát). Megszámlálhatatlan ember indított YouTube-csatornát vagy kezdett el más felületeken politikáról vagy egyéb közéleti témákról beszélni – és komoly arccal mondtak olyan dolgokat, amelyektől egy hagyományos lapnál dührohamot kapott volna bármelyik szerkesztő.
Ennek a MAGA-ökoszisztémának lett aztán az igazi hőse Elon Musk milliárdos, aki 2022-ben felvásárolta az Egyesült Államokban nagyon népszerű Twittert, átnevezte X-re, és ami ennél is fontosabb: megszüntetett mindenféle moderációt (példáját azóta követte a Facebookot működtető Meta is, legalábbis az Egyesült Államokban felfüggesztették a korábban sem túl hatékonyan működő tényellenőrző programjukat).
Nem újságíró, nem szakértő, de hatalmas befolyása van
De hogyan működik és milyen emberekből áll ez a világ, amelyet Musk az elnökválasztás másnapján úgy jellemzett: „Mostantól ti vagytok a média?” Például olyanokból, mint Jaeson Jones, aki határvédelmi szakértőként szerepel a Trump-közeli médiában, pedig se nem szakértő, se nem újságíró.
Több amerikai oknyomozó lap közös munkával tárta fel, hogy az egyszemélyes YouTube-csatornájától milyen személyes kapcsolatokon át vezetett az út a MAGA-médiába – annak ellenére, hogy Jonest nem lehet sem túlzott tájékozottsággal, sem pontossággal vádolni. A MAGA-influnszerek kiválasztási kritériumai közt ezek a képességek vélhetően nem szerepelnek, így Jones megtévesztő magatartásával és kapcsolataival ügyesen porhint.
Az 51 éves férfi a texasi Hays megyében kezdte pályafutását börtönőrként, majd kábítószer-ellenes nyomozó lett, később pedig a Texasi Közbiztonsági Minisztérium (DPS) terrorelhárító és hírszerző részlegének kapitánya volt. 2016-ban vonult vissza, majd több más egykori rendőrhöz és szövetségi ügynökhöz hasonlóan jobboldali influenszerré vált.
Médiakarrierje 2017-ben indult egy YouTube-csatornával, ahol magát „nemzetközileg elismert határbiztonsági és transznacionális bűnüldözési szakértőként” mutatta be. A Tripwires and Triggers (Csapdák és Ravaszok) című műsora azonban kezdetben gyenge minőségű volt, a legtöbb videó alig néhány száz megtekintést ért el.
Fotó: Jaeson Jones / YouTube
2019-ben Jones a Trumphoz hű, korábban Steve Bannon által felfuttatott Breitbartnál kapott munkát, ahol határbiztonságról írt. Ekkoriban találkozott Lara Logannel, a CBS korábbi riporterével, aki interjút készített vele. Logant később azért rúgták ki az egyébként a republikánusokhoz sorolt Fox Newstól, mert Anthony Faucit, a CDC (Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ) vezetőjét Josef Mengele náci háborús bűnös orvoshoz hasonlította. Bár Jones csak alapfokon beszélt spanyolul, rendszeresen szerepelt szakértőként a mexikói drogkartellekről szóló beszélgetésekben a Fox Newson, még a sztárriporter Tucker Carlson műsorában is. 2021-ben pedig tudósító lett a Newsmaxnál, ami 2020 után a Trump-féle média egyik legfontosabb pillére lett.
Jones szakmai útját itt már hibák szegélyezték: egy adásban például tévesen állította Bubba Sheltonról, hogy ő a „McAllen megyei seriff” (McAllen egy texasi határváros, nem egy megye, így nincsen seriffje sem). Egy nemrégiben készült YouTube-videó címében pedig az arizonai Lukeville nevét – amely egy hivalatosan nem önálló település az állam nemzetközi határán, és annak egyik fő határátkelője – „Luthville”-ként írta.
Mindez nem akasztotta meg diadalmenetét a Trump-médiában. Jones megőrizte jó összeköttetéseit, így kivételezett helyzetbe került, hozzáfért a texasi állami rendőrség eszközeihez, például helikopterekhez, és hírszerzési információkhoz. Gyakran tűnik fel videóiban a DPS felszerelései között, mintha maga is részt venne a határvédelemben. Egy alkalommal például egy nagy zsák lefoglalt kábítószert vitt egy DPS-helikoptertől a határőrség teherautójához.
Fotó: Jaeson Jones / Youtube
Bár a szervezet munkatársai nem igazán szeretnek a sajtóval együttműködni, vagy információkat adni, Jones rendszeresen kap információkat a vele láthatóan baráti kapcsolatot ápoló Stacy Hollandtól, a DPS vezető pilótájától, aki olyan képekkel és hírszerzési adatokkal látja el, amihez az újságírók nem férnek hozzá.
2023 decemberében a texasi Eagle Pass egyik parkjában Jones egy csoport migránst mutatott be, egyszerűen „testeknek” nevezve őket: „Ide 10-15 percenként érkeznek a testek” – mondta, miközben a szögesdrót akadályokkal körbevett parkban fekvő emberekre mutatott.
Throwback in January 2024
— Jaeson Jones (@jaeson_jones) July 18, 2024
The Cartels continue to recklessly endanger lives for their own financial gain. Crossing the border unlawfully, taking advantage of the law enforcement's attention in Eagle Pass, Texas
Help us in our mission: https://t.co/yberwVzzpP#BorderCrisis pic.twitter.com/TBxE8BohJ1
Jones kivételezett helyzete miatt „látványos” határvédelmi videókkal szerzett nagy nézettséget, akkorára, hogy azok még Donald Trump és szövetségesei figyelmét is felkeltették. Tom Homan – aki Trump első elnöksége idején az amerikai bevándorlási és vámügyi hivatal (ICE) megbízott igazgatója volt – 2023 júliusában létrehozta a Border911 nevű nonprofit szervezetet, az alelnök pedig Jones lett. A csoport tagjai – többségükben volt rendvédelmi tisztviselők – az országot járva azt terjesztették, hogy a Biden-kormány és a demokraták bűnöző terroristák előtt nyitották meg az Egyesült Államok határait.
A Border911 nem csupán politikai üzeneteket közvetített, hanem anyagi előnyöket is kovácsolt a tevékenységéből: a tagok kormányzati biztonsági szerződésekhez és fizetős előadásaikkal pluszjövedelemhez jutottak. A szervezet propagandavideói akciófilmeket idéző jelenetekkel dolgoznak: Jones és Homan rendőrségi helikoptereken repkednek a texasi határvidék felett, miközben dübörgő filmzene kíséri a képsorokat. Egy 2023. márciusi videóban Homan kijelenti:
„Akár szereted Trumpot, akár nem, az eredményeit nem lehet vitatni.”
A következő jelenetben egy nyugat-texasi repülőhangár látható, ahol Homan, Jones és DPS pilóták lassított felvételben közelednek egy helikopterhez.
De mire jó mindez?
Jones és a Boder911 jelentősen megtámogatták Trump kampányának egyik fő üzenetét: hogy a határválságot csak ő tudja megoldani. Jones és Homan rendszeresen hangoztatják, hogy Biden alatt bűnözők és terroristák áramlottak az országba, míg Trump elnöksége idején a határ „biztonságosabb” volt. Ez a narratíva ráerősíthetett a választók bevándorlással kapcsolatos félelmeire.
Sőt, 2023 decemberére más Border911-tagok neve is felmerült a következő Trump-adminisztráció vezetői között. Egyikük Rodney Scott, akit Trump a Vám- és Határvédelmi Ügynökség vezetésére szemelt ki. Homan határügyi főmegbízottként felügyelheti a tömeges kitoloncolásokat, ebben pedig Jones is kulcsszerepet játszhat, hiszen befolyásolhatja a határbiztonsági stratégiát és a közvélemény alakítását Texasban és azon túl is.
Trump és szövetségesei egyre radikálisabb terveket tesznek az asztalra, köztük a kitoloncolási táborok felállítását Texasban, valamint a mexikói drogkartellek „külföldi terrorszervezetté” nyilvánítását. Jones filmszerű, félelmet keltő „invázós” videói pedig igazolják a szélsőségesebb intézkedéseket. Jones saját bevallása szerint 2016 óta azért küzd, hogy a kartelleket külföldi terrorszervezetté nyilvánítsák.
Texas republikánus politikusai régóta próbálják elérni ezt a besorolást, de a szövetségi kormány rendre visszautasította az indítványt – részben azért, mert ez súlyos konfliktust idézhetne elő Mexikóval, az Egyesült Államok egyik legfontosabb kereskedelmi partnerével.
Guadalupe Correa-Cabrera, a George Mason Egyetem professzora – aki a mexikói drogháborúról írt könyvet – nem tartja Jonest valódi szakértőnek. Szerinte Jones és társainak nézetei, különösen a kartellek terrorszervezetté minősítése, veszélyes propagandát képviselnek, amely akár katonai beavatkozást is igazolhatna Mexikó területén.
Jones azonban rendületlenül folytatja tevékenységét. Egy tavaly októberi, dél-texasi konferencián 25 éves múlttal rendelkező, határbiztonsági hírszerzési veteránként mutatták be, noha a hivatalos adatok szerint rendőri pályafutásának nagy részét nem ezen a területen töltötte. Előadásaiból jelentős bevételre tesz szert: egy fellépéséért 30 és 50 ezer dollár közötti összeget kér, ami átszámítva nagyjából 11,5-19,1 millió forint.
Jones fekete bőrcsizmában és sötét öltönyben lépett színpadra, miközben a mexikói drogkartellek brutalitásáról beszélt. „Ami ott történik, az ide is el fog érni, és most megmutatom, hogyan” – mondta a közönségnek.
A kivetítőn sokkoló képsorokat vetítetek: filézőkéssel végrehajtott fejlevágásokat, kalapáccsal összetört koponyákat, mészárlásokat.
A nézők egy része döbbenten figyelte a vetítést, míg egy asztalnál cowboykalapos seriffek bólogattak. Jones többször is feltette a kérdést: „Ez egy drogkereskedő csoport – vagy egy terrorszervezet?”
Jones szerint a terrorista besorolás lehetővé tenné, hogy a hatóságok gyorsabban és kevesebb jogi akadállyal léphessenek fel a kartellek ellen. A szakértők szerint azonban Jones állításai félrevezetőek. Jason Blazakis, a Külügyminisztérium egykori tisztviselője szerint a Jones által követelt intézkedések egy része már most is végrehajtható.
„Úgy állítja be ezt a besorolást, mintha egy csodafegyver lenne, pedig valójában nem az.”
Jones gondosan szerkesztett videókkal formálja a közvéleményt, amelyek a határvidéket veszélyes helynek, a menedékkérőket pedig bűnözőknek állítják be. Egy arizonai menekülttábor önkéntesei szerint Jones 2024 januárjában felfegyverzett biztonsági emberekkel érkezett, akik katonai ruházatot és Texas DPS jelzéssel ellátott felszerelést viseltek. A táborlakókat megfélemlítve forgattak anyagot a Newsmax számára, miközben azt állították, hogy hivatalos szerveknek dolgoznak. Az önkéntesek szerint a fegyveresek kikérdezték a menekülteket, és azzal fenyegetőztek, hogy ha valaki akadályozza őket, „állampolgári letartóztatást” hajtanak végre. Amikor Jones tevékenységéről kérdezték, csak annyit mondott:
„Én a Newsmax-szal vagyok. Ti csináljátok a dolgotokat, én meg az enyémet.”