6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Romániában terjed az elégedetlenség, hasonló okok miatt, mint Szerbiában: az állampolgárok mélységesen elidegenedtek a politikai osztálytól – amely nem teljesíti azt, amire megválasztották – és a korrupt intézményektől. A román szélsőjobboldali párt sikeresen tereli a haragot, különösen a vidéki területeken, amelyeket az elöregedés, a kilátástalanság és a tömeges külföldre vándorlás jellemez. Káncz Csaba jegyzete.

Aleksandar Vučić szerb elnök kedden, a nyugat-balkáni ország számára kritikus pillanatban munkavacsorán találkozott az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel és António Costával, az Európai Tanács elnökével Brüsszelben.

Vučić otthoni ellenreakcióval néz szembe, a kormánya elleni szinte napi tiltakozással, amely március 15-én egy hatalmas belgrádi tüntetésbe torkollott. A legutóbbi eszkaláció utóéleteként a szerb hatóságok küzdenek azokkal a vádakkal, hogy hangágyút vetettek be a tüntetők ellen, amit Vučić „hazugságnak” minősített.

Minden darázsfészekbe beletenyerel
Minden darázsfészekbe beletenyerel
Fotó: MTI/AP/Alex Brandon

Brüsszel felébred

A trió az EU-val kapcsolatos reformok előmozdításának szükségességéről és a bosznia-hercegovinai helyzet eszkalálódásáról tárgyalt. „Előrelépésre van szükség a médiaszabadság, a korrupció elleni küzdelem és a választási reform terén” – mondta Costa. Ezeket a szavakat von der Leyen is visszhangozta, és ezt bizony örömmel fogadják azok a tüntetők, akik csalódottak amiatt, hogy az EU eddig vonakodott kritizálni a szerb vezetőt. „Nagyon őszinte, közvetlen beszélgetés volt” – mondta egy uniós tisztviselő.

A német Tageszeitung bizony két hete bírálta is, hogy nincs európai nyomás a belgrádi kormányon:

„A kritika helyett az európai politikusok udvarolnak Vučićnak: Olaf Scholz lítiumot biztosított a német autóipar számára, Emmanuel Macron vadászgépeket adott el, Ursula von der Leyen dicsérte Szerbia EU-pályáját, Markus Söder pedig kitüntetést vett át Vučićtól. Vučićnak ez a Szerb Haladó Pártja (SNS) abban az európai pártcsaládban maradt, mint a CSU/CSU. A Vučić-rezsim brüsszeli elfogadottsága miatt nem meglepő, hogy a tiltakozásokon nem látszanak uniós zászlók.”

Vučić a vacsora után azt mondta újságíróknak, hogy kifejtette az EU vezetőinek: „Szerbia teljes mértékben elkötelezett az EU által elvárt reformok mellett”, és „hamarosan döntés születik az új kormány megalakításáról, vagy a választások kiírásáról”.

Vučić éppen a múlt héten Brüsszelben találkozott Marta Kos bővítési biztossal, ahol Szerbia csatlakozási terveit vitatták meg. (Szerbia még 1999-ben kérte az EU-csatlakozást, de pályázata évekig elakadt, részben a Koszovóval fennálló feszültségek miatt.) Vučić Rutte-val is vacsorázott, napokkal azután, hogy a NATO-főtitkár Koszovóba látogatott, ahol a szövetségnek békefenntartó erői vannak.

Forrongó Szerbia

„A korrupciótok öl” – ez a Milosevic elnök 25 évvel ezelőtti bukása óta a legnagyobb tiltakozó mozgalom egyik szlogenje. Tizenöt ember meghalt, amikor tavaly novemberben beomlott a tető az újvidéki vasútállomáson. A felelősség leplezésére, dokumentumok visszatartására és a hibák eltussolására tett kísérletek a gyászt gyorsan haraggá változtatták. Diákok vezetésével nagyon rövid időn belül kibontakozott egy tiltakozó mozgalom és március közepén 300 ezer polgárt gyűjtött össze egy nagy tüntetésre Belgrádban.

Amit akarnak, az kevés és sok is egyben: a hatóságok tárják föl a baleset körülményeit. Ez azonban nem egyszerű feladat egy olyan államban, ahol a kormánypárt minden intézményt ellenőriz, és gyakorlatilag eltörölte a hatalmi ágak szétválasztását. Ebben a rezsimben, amely Aleksandar Vučić elnök szinte korlátlan hatalmán nyugszik, a törvényes rend követelése felforgató cselekedet.

A tiltakozó mozgalomnak nincs formális struktúrája. Nincsenek vezetők, nincsenek bizottságok, nincsenek nyilvánosan ismert nevek és arcok. A mozgalom decentralizáltan, különböző plenáris üléseken szerveződik, amelyek összekötőkön keresztül hálózatba kapcsolódnak egymással. Ezeken a közgyűléseken a határozatokat szótöbbséggel hozzák meg. Branko Milanovic szerb-amerikai közgazdász ezt „politika-ellenességnek” nevezi.

Ez egyszerre áldás és átok – mondja a New Yorkban tanító tudós. Áldás, mert a mozgalom együtt marad, egyesül a hatalom bitorlóinak mély elutasításában. Ehhez a struktúrához ragaszkodni egyben átok is, mert ez azt jelenti, hogy Vučićot nem lehet megtámadni (demokratikus eszközökkel). Ehhez párttá kellene alakulnia: névvel, programmal és hierarchiával. De ez nem lehetséges, mert akkor összeomlana a baloldaliak és liberálisok, Európa-pártiak és nacionalisták heterogén mozgalma. Milanovic szerint ebből nem lehet párt alapítani.

Morajló Románia

Romániában is terjed az elégedetlenség, hasonló okok miatt, mint Szerbiában: az állampolgárok mélységesen elidegenedtek a politikai osztálytól, amely nem teljesíti azt, amire megválasztották, és a korrupt intézményektől is.

A romániai szélsőjobb térnyerése nem egyik napról a másikra történt. Már 2012-ben és 2017-ben is két tüntetési hullám vonult végig az országon, a kormánypártoknak felrótt botrányok miatt: a bányászat általi környezetpusztítás, a korrupciótól amnesztiát akaró parlament és a tűzkatasztrófa miatti hatósági kudarc – 2015-ben több mint hatvan fiatal halt meg egy vészkijárat nélküli bukaresti szórakozóhelyen.

A felháborodás oka azonban mélyebben rejlik. Ez a korrupció és a nepotizmus elleni harag, és ezzel együtt a kevesek gazdagodása. A politikusok másfelé néznek, és jogi vákuumot teremtenek a gazdaság számára. Csúszópénzt kapnak, ha másfelé néznek. Az igazságszolgáltatás passzív marad és ezzel pénzt zsebel be.

A jobboldali szélsőséges „Szövetség a Románok Egyesüléséért” nevű szervezet saját magát látja válasznak ezekre a sérelmekre: „család, nemzet, hit és szabadság” nevében lépett fel, hogy felszámolja ezt a berendezkedést. Vezetője, George Simion indul az elnöki posztért, miután az eredeti jelöltet, Calin Georgescut kizárták.

Az AUR a 2020-as első választásokon a szavazatok tíz százalékát kapta. Mára megduplázta a szavazók arányát, és a második legerősebb párt a parlamentben. A felmérésekben minden harmadik ember támogatja. A párt sikeresen tereli a haragot, különösen a vidéki területeken, amelyeket az elöregedés, a kilátástalanság és a tömeges külföldre vándorlás jellemez.

Az otthon maradottak viszont fel vannak háborodva, hogy ennyi jól képzett román fiatalnak külföldön kell dolgoznia. Az AUR receptje e „kiárusítás” ellen a következő: protekcionizmus, az EU szétverése és egy önellátó gazdaság felépítése.

És mindez most ráadásul nagyhatalmi hátszelet kapott. Ahogyan a Krónika fogalmaz: „Szörnyű, hihetetlen forgatókönyv: Amerika és Oroszország egyazon oldalon Romániában, Georgescu és az AUR oldalán. Hogy ez elképzelhetetlen? Az. Mint ahogy az is, hogy az Egyesült Államok a minap kétszer is Oroszország oldalára állt az ENSZ-ben az ukrajnai orosz invázió harmadik évfordulója alkalmából tartott szavazásokon, szembekerülve hagyományos, európai szövetségeseivel.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump húzása miatt a WHO komoly karcsúsításra kényszerül
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 19:52
Csökkentik a személyi kifizetéseket, lefelezik a vezetőséget, irodákat zárnak be.
Nemzetközi Vegyi robbanás Sevilla közelében, több tízezeren nem mehetnek ki az utcára
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 19:14
Mintegy 80 ezer ember nem mehet ki a szabadba a dél-spanyolországi Sevilla közelében található Alcalá de Guadaíra településen, ahol egy vegyiüzemben történt robbanást követően mérgező gázok kerülhettek a levegőbe szerdán.
Nemzetközi Emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:13
Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 9-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Nemzetközi Megvan a spanyol és portugál nagy áramkimaradás indoka?
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:45
Spanyolország energiaügyi minisztere szerint a granadai alállomáson történt hirtelen áramtermelés-kiesés, majd másodpercekkel később a badajozi és sevillai meghibásodások okozták az április 28-i példátlan áramszünetet Spanyolországban és Portugáliában.
Nemzetközi RMDSZ: Orbán Viktor fotóját használják a román kampányban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:15
Orbán fotójával kampányol a román elnökjelölt, óriási a felháborodás.
Nemzetközi Félszáz ember meghalt egy izraeli légicsapásban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:51
Keddről szerdára legalább 48 palesztin vesztette életét egy Észak-Gázát ért izraeli légicsapás-sorozatban.
Nemzetközi Friedrich Merz: „Új önkéntes katonai szolgálatot vezetünk be”
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:29
A német parlamentben megtartott első teljes beszédében Friedrich Merz új kancellár először felvázolta a Németország előtt álló hatalmas kihívások egy részét, majd nagyon gyorsan Ukrajnára terelődött a szó .
Nemzetközi Tovább titkolja Moszkva, hogy találkozik-e Putyin Zelenszkijjel – szerda este lehullhat a lepel
Wéber Balázs | 2025. május 14. 15:10
Putyin és Zelenszkij mintegy öt és fél évvel ezelőtt találkozott utoljára egymással. Csütörtökön viszont ismét egy asztalhoz ülhetnek Isztambulban – hogy ez megtörténik-e, az már csak az orosz elnökön múlik. Egy orosz forrás szerint a delegáció összetételét szerda este hozhatják nyilvánosságra. Ha Putyin igent mond, akkor Trump is elrepül a török fővárosba.
Nemzetközi Lemondott a miniszterelnök – Peruban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 14:47
Órákkal azelőtt lemondott Peru miniszterelnöke, Gustavo Adrianzén, hogy bizalmatlansági szavazásra került volna sor a kongresszusban.
Nemzetközi Az Európai Unió elfogadta a 17. orosz szankciócsomagot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:52
Vlagyimir Putyin nem ment bele a tűzszünetbe, az Európai Unió beváltotta a fenyegetését. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG