Kína elítélte Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseit a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keddi ülésén, mondván, hogy ezek a „vámsokkok” veszélyeztetik a globális kereskedelmi rendszert. Washington viszont képmutatónak nevezte Peking álláspontját, írta meg a Reuters.
Trump 10 százalékos vámot vezetett be az összes kínai importra, amire Peking válaszlépésként megtorló vámokat rendelt el és panaszt nyújtott be a WTO-nál. Li Chenggang, Kína WTO-nagykövete szerint az amerikai intézkedések „növelik a gazdasági bizonytalanságot, torzítják a piacokat és globális recesszióhoz vezethetnek”. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok egyoldalú lépései alááshatják a többoldalú kereskedelmi rendszert.
Erre reagálva David Bisbee, az Egyesült Államok WTO-küldöttség vezetője bírálta Kína gazdaságpolitikáját.
„Több mint húsz éve csatlakozott Kína a WTO-hoz, és egyértelmű, hogy nem tartotta be a vállalt kötelezettségeit” – mondta, hozzátéve, hogy Peking rendszeresen megsérti és kijátssza a szervezet szabályait.
Az ülésen csak néhány ország vett részt érdemi vitában a Reuters szerint, egyesek aggodalmukat fejezték ki a vámok globális hatásai miatt, míg mások Kína piactorzító gyakorlatát kritizálták. Ngozi Okonjo-Iweala, a WTO főigazgatója nyugalomra intett, hangsúlyozva, hogy a szervezetet épp az ilyen konfliktusok kezelésére hozták létre.
A WTO most először tárgyalta hivatalosan a növekvő kereskedelmi feszültségeket. Egyes diplomaták szerint Kína nemcsak az amerikai intézkedéseket támadta, hanem igyekezett megerősíteni saját szerepét a WTO szabályainak védelmezőjeként, hogy szövetségeseket szerezzen a globális kereskedelmi tárgyalásokon.