4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?

Az Európai Unió egy olyan „fiúra” hasonlít, aki annak ellenére, hogy felnőtt, és már XXL méretű ruhákat kellene hordania, még mindig S méretű ruhákban jár, jelentette ki Balázs Péter a Budapest Fórum külpolitikai konferencia csütörtöki panelbeszélgetésén, amely az uniós közösség bővítésének lehetőségeit járta körbe.  

Az EU is reformra szorul

Az egykori külügyminiszter és uniós biztos ezzel arra utalt, hogy miközben az EU intézményei ma is ugyanazon az elven működnek, mint évtizedekkel ezelőtt, a közösség nagyon megváltozott a bővítésekkel: tagjainak száma megalakulása óta 6-ról 27-re, a közös politikák száma pedig háromról mintegy 20-ra emelkedett.

Az EU ma már olyan nagy, hogy az újabb  bővítések előtt alapvetően meg kellene reformálnia az intézményeit, különben nem fog működni a dolog, figyelmeztetett.

Az EU-nak is változnia kell, de milyen irányba?
Az EU-nak is változnia kell, de milyen irányba?
Fotó: Depositphotos

Thu Nguyen, a Jacques Delors think tank helyettes igazgatója szerint egy évvel ezelőtt készítettek egy jelentést arra vonatkozóan, hogyan kellene szervezetileg felkészülnie az EU-nak a 30 vagy akár 36 tagúvá bővülésre, azaz hogyan állhat készen az új tagok „felszívására”. (Eddig kilenc állam kapta meg az EU-tól a tagjelölt státuszt: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Moldova, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Törökország és Ukrajna. Koszovó potenciális tagjelölt.)

Dilemmák és problémák

A potenciális bővítéssel kapcsolatban Thu Nguyen három szempontot emelt ki.

Elsőként említette a jogállamiságot: szerinte nem szabad hagyni, hogy egy új tagország „második Magyarországgá” váljon, azaz felvétele után ugyanúgy eltávolodjon az uniós szabályoktól és normáktól, mint ahogy azt Magyarország tette.

A második fontos szempont az uniós döntéshozatal és cselekvési képesség, amely a bővítéssel tovább bonyolódhat. Ez már a jelenlegi méretben is problémás. A harmadik szempont pedig a költségvetés, amely a jelenleginél több forrásra és szintén reformra szorulna. A bővítés plusz költséggel járna, miközben számos ország már most sem akar még többet befizetni a közösbe.

Thu Nguyen a legnagyobb kihívásnak „a vezetés” kérdését nevezte – tehát azt, hogy ki fogja a bővítési folyamatot előrevinni. Az EU két motorja, Németország és Franciaország ugyanis jelenleg befelé fordul, és inkább magával van elfoglalva.

Donika Emini, a koszovói civil szervezeteket tömörítő CiviKos Platform vezetője arról beszélt, hogy a bővítés a gyakorlatban ma már „nem jár kéz a kézben” a demokratizálódással.

Egyrészt az EU az értékek felől egy pragmatikus politika irányába mozdult el, és ma már nem értékeket, hanem geopolitikai szempontokat vesz figyelembe. Szerinte a bővítési folyamat a német modellt követi, és a gazdasági kérdésekre fókuszál.

Hozzátette: az EU túl ambíciózus volt, és azt hitte, hogy majd a nyugat-balkáni bővítési folyamatnál is működik, ami a keleti bővítésnél működött. Az uniós tagállamok azonban nem igazán törődnek a bővítéssel, egyes államok pedig egyenesen blokkolnák azt.

A nyugat-balkáni tagjelöltek pedig azért nem akarnak reformokat, mert ez a vezetőik számára fájdalmas lenne: autokrata vezetőkből demokratikusakká kellene válniuk, vélekedett Donika Emini.

Szergej Lagodinszki, német zöldpárti EP-képviselő Balázs Péterrel összhangban szintén arról beszélt, hogy az EU megváltozott a keleti bővítéssel, és meg fog változni a nyugat-balkáni országok és Ukrajna felvételével, de ez így természetes. Ukrajna, Moldova és Grúzia taggá válását nevezte a fő célok között.

Eltértünk a klub szabályaitól

Magyarországgal kapcsolatban pedig Balázs Péter megjegyezte: az országot jelen állapotában "fel sem vennék az EU-ba", mivel nem teljesítjük a feltételeket. Az illiberalizmus ugyanis sok politikai, demokratikus funkciót érint. „Az illiberalizmus a klub szabályaitól való eltérés”, mondta.

Hozzátette: az EU-tagság elvileg arra is jó, hogy stabilizálja a demokráciát, de esetünkben sajnos nem ez történt.

Korábbi podcast interjúnkat Balázs Péterrel itt nézhetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump húzása miatt a WHO komoly karcsúsításra kényszerül
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 19:52
Csökkentik a személyi kifizetéseket, lefelezik a vezetőséget, irodákat zárnak be.
Nemzetközi Vegyi robbanás Sevilla közelében, több tízezeren nem mehetnek ki az utcára
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 19:14
Mintegy 80 ezer ember nem mehet ki a szabadba a dél-spanyolországi Sevilla közelében található Alcalá de Guadaíra településen, ahol egy vegyiüzemben történt robbanást követően mérgező gázok kerülhettek a levegőbe szerdán.
Nemzetközi Emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:13
Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 9-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Nemzetközi Megvan a spanyol és portugál nagy áramkimaradás indoka?
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:45
Spanyolország energiaügyi minisztere szerint a granadai alállomáson történt hirtelen áramtermelés-kiesés, majd másodpercekkel később a badajozi és sevillai meghibásodások okozták az április 28-i példátlan áramszünetet Spanyolországban és Portugáliában.
Nemzetközi RMDSZ: Orbán Viktor fotóját használják a román kampányban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 16:15
Orbán fotójával kampányol a román elnökjelölt, óriási a felháborodás.
Nemzetközi Félszáz ember meghalt egy izraeli légicsapásban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:51
Keddről szerdára legalább 48 palesztin vesztette életét egy Észak-Gázát ért izraeli légicsapás-sorozatban.
Nemzetközi Friedrich Merz: „Új önkéntes katonai szolgálatot vezetünk be”
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:29
A német parlamentben megtartott első teljes beszédében Friedrich Merz új kancellár először felvázolta a Németország előtt álló hatalmas kihívások egy részét, majd nagyon gyorsan Ukrajnára terelődött a szó .
Nemzetközi Tovább titkolja Moszkva, hogy találkozik-e Putyin Zelenszkijjel – szerda este lehullhat a lepel
Wéber Balázs | 2025. május 14. 15:10
Putyin és Zelenszkij mintegy öt és fél évvel ezelőtt találkozott utoljára egymással. Csütörtökön viszont ismét egy asztalhoz ülhetnek Isztambulban – hogy ez megtörténik-e, az már csak az orosz elnökön múlik. Egy orosz forrás szerint a delegáció összetételét szerda este hozhatják nyilvánosságra. Ha Putyin igent mond, akkor Trump is elrepül a török fővárosba.
Nemzetközi Lemondott a miniszterelnök – Peruban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 14:47
Órákkal azelőtt lemondott Peru miniszterelnöke, Gustavo Adrianzén, hogy bizalmatlansági szavazásra került volna sor a kongresszusban.
Nemzetközi Az Európai Unió elfogadta a 17. orosz szankciócsomagot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:52
Vlagyimir Putyin nem ment bele a tűzszünetbe, az Európai Unió beváltotta a fenyegetését. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG