4p

Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?

Az Európai Unió egy olyan „fiúra” hasonlít, aki annak ellenére, hogy felnőtt, és már XXL méretű ruhákat kellene hordania, még mindig S méretű ruhákban jár, jelentette ki Balázs Péter a Budapest Fórum külpolitikai konferencia csütörtöki panelbeszélgetésén, amely az uniós közösség bővítésének lehetőségeit járta körbe.  

Az EU is reformra szorul

Az egykori külügyminiszter és uniós biztos ezzel arra utalt, hogy miközben az EU intézményei ma is ugyanazon az elven működnek, mint évtizedekkel ezelőtt, a közösség nagyon megváltozott a bővítésekkel: tagjainak száma megalakulása óta 6-ról 27-re, a közös politikák száma pedig háromról mintegy 20-ra emelkedett.

Az EU ma már olyan nagy, hogy az újabb  bővítések előtt alapvetően meg kellene reformálnia az intézményeit, különben nem fog működni a dolog, figyelmeztetett.

Az EU-nak is változnia kell, de milyen irányba?
Az EU-nak is változnia kell, de milyen irányba?
Fotó: Depositphotos

Thu Nguyen, a Jacques Delors think tank helyettes igazgatója szerint egy évvel ezelőtt készítettek egy jelentést arra vonatkozóan, hogyan kellene szervezetileg felkészülnie az EU-nak a 30 vagy akár 36 tagúvá bővülésre, azaz hogyan állhat készen az új tagok „felszívására”. (Eddig kilenc állam kapta meg az EU-tól a tagjelölt státuszt: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Moldova, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Törökország és Ukrajna. Koszovó potenciális tagjelölt.)

Dilemmák és problémák

A potenciális bővítéssel kapcsolatban Thu Nguyen három szempontot emelt ki.

Elsőként említette a jogállamiságot: szerinte nem szabad hagyni, hogy egy új tagország „második Magyarországgá” váljon, azaz felvétele után ugyanúgy eltávolodjon az uniós szabályoktól és normáktól, mint ahogy azt Magyarország tette.

A második fontos szempont az uniós döntéshozatal és cselekvési képesség, amely a bővítéssel tovább bonyolódhat. Ez már a jelenlegi méretben is problémás. A harmadik szempont pedig a költségvetés, amely a jelenleginél több forrásra és szintén reformra szorulna. A bővítés plusz költséggel járna, miközben számos ország már most sem akar még többet befizetni a közösbe.

Thu Nguyen a legnagyobb kihívásnak „a vezetés” kérdését nevezte – tehát azt, hogy ki fogja a bővítési folyamatot előrevinni. Az EU két motorja, Németország és Franciaország ugyanis jelenleg befelé fordul, és inkább magával van elfoglalva.

Donika Emini, a koszovói civil szervezeteket tömörítő CiviKos Platform vezetője arról beszélt, hogy a bővítés a gyakorlatban ma már „nem jár kéz a kézben” a demokratizálódással.

Egyrészt az EU az értékek felől egy pragmatikus politika irányába mozdult el, és ma már nem értékeket, hanem geopolitikai szempontokat vesz figyelembe. Szerinte a bővítési folyamat a német modellt követi, és a gazdasági kérdésekre fókuszál.

Hozzátette: az EU túl ambíciózus volt, és azt hitte, hogy majd a nyugat-balkáni bővítési folyamatnál is működik, ami a keleti bővítésnél működött. Az uniós tagállamok azonban nem igazán törődnek a bővítéssel, egyes államok pedig egyenesen blokkolnák azt.

A nyugat-balkáni tagjelöltek pedig azért nem akarnak reformokat, mert ez a vezetőik számára fájdalmas lenne: autokrata vezetőkből demokratikusakká kellene válniuk, vélekedett Donika Emini.

Szergej Lagodinszki, német zöldpárti EP-képviselő Balázs Péterrel összhangban szintén arról beszélt, hogy az EU megváltozott a keleti bővítéssel, és meg fog változni a nyugat-balkáni országok és Ukrajna felvételével, de ez így természetes. Ukrajna, Moldova és Grúzia taggá válását nevezte a fő célok között.

Eltértünk a klub szabályaitól

Magyarországgal kapcsolatban pedig Balázs Péter megjegyezte: az országot jelen állapotában "fel sem vennék az EU-ba", mivel nem teljesítjük a feltételeket. Az illiberalizmus ugyanis sok politikai, demokratikus funkciót érint. „Az illiberalizmus a klub szabályaitól való eltérés”, mondta.

Hozzátette: az EU-tagság elvileg arra is jó, hogy stabilizálja a demokráciát, de esetünkben sajnos nem ez történt.

Korábbi podcast interjúnkat Balázs Péterrel itt nézhetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Feladják az oroszok Pokrovszk ostromát
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 19:16
Más módszert keresnek a város bevételére.
Nemzetközi Újabb kemény lépést tett Ukrajna – ez még Magyarországnak is nagyon fájhat
Wéber Balázs | 2025. január 14. 18:46
Az Északi Áramlat felrobbantása, a gáztranzit leállítása, támadás a Török Áramlat ellen – úgy tűnik, hogy Ukrajna próbálja teljesen ellehetetleníteni az Európába irányuló orosz gázszállításokat. Kijev célja az orosz háborús kassza megfúrása, lépéseivel ugyanakkor az orosz gáztól még függő európai államokat – köztük Magyarországot is – nehéz helyzetbe hozhatja. Nagyító alatt ezúttal az orosz-ukrán „gázháború”.
Nemzetközi Idő előtt megbukik Robert Fico?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 17:19
Négy parlamenti frakció összesen 71 képviselője bizalmatlansági indítványt terjeszt elő Robert Fico szlovák miniszterelnök kormánya ellen. Kevésen múlhat a parlamenti többség.
Nemzetközi Őket sejti a Kreml a Török Áramlatot ért támadás mögött
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:12
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok akarja működésképtelenné tenni a Török Áramlat gázvezetéket.
Nemzetközi Bődületes mennyiségű kriptopénzt loptak el az észak-koreaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:15
660 millió dollárnyi kriptoeszközt loptak el észak-koreai kiberbűnözők, Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok szerint ezzel finanszírozzák Phenjan fegyverkezését.
Nemzetközi Korrupció és privilégiumok az orosz börtönökben – egy botrány részletei
Elek Lenke | 2025. január 14. 14:49
Egy omszki börtönben kenőpénzzel vásárolhattak látogatási jogot és különleges bánásmódot a rabok családtagjai. Ilyen, amikor minden szinten jelen van a korrupció. 
Nemzetközi Kivégzés Moszkvában: fejbe lőhették az FSZB tisztjét
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 14:26
Az FSZB egyik tisztjének holttestére bukkantak a moszkvai védelmi minisztérium egyik épületében. A jelentések gyilkosságra utalnak.
Nemzetközi Súlyos beismerést tett egy miniszter
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 14:11
Az izraeli nemzetvédelmi miniszter elismerte, ő és pártja akadályozta a túszcsere-megállapodást a zsidó állam is a Hamász között.
Nemzetközi Van hozzá képe: a Krímhez és Novorosszijához hasonlította Grönlandot az orosz külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 13:23
A Kreml az amerikai terjeszkedési tervekre reagált.
Nemzetközi Budapesten lehet Trump-Putyin találkozó? A magyar főváros „a legesélyesebb helyszín” Európában a szakértő szerint
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 11:46
Erős érvek szólnak amellett, hogy Budapesten találkozzon az orosz és az amerikai elnök. De milyen más helyszínek jöhetnek szóba?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG