Elsőként az Európai Néppárt frakciója jön létre, szerdán következik a Zöldek/Európai Szabad Szövetség, majd a jövő és az azt követő héten alakul meg a többi képviselőcsoport, derül ki az EP közleményéből.
Mint írják, az EP eljárási szabályzata szerint egy képviselőcsoportnak legalább 23, legalább hét tagállamban megválasztott képviselőből kell állnia.
Egy frakció megalakulásához az EP elnökét értesíteni kell annak nevéről, tagjairól és elnökségi tagjairól, valamint politikai nyilatkozatáról, amely meghatározza a képviselőcsoport értékeit, fő politikai célkitűzéseit és leírja közös politikai irányultságát.
Az már biztos, hogy a legnagyobb frakciója ezúttal is a Néppártnak lesz, amely még erősödött is a legutóbbi, 2019-es választáshoz képest. Ehhez a képviselőcsoporthoz szeretne kapcsolódni a Tisza Párt mandátumot szerzett hét képviselője is.
Magyar Péter, a párt alelnöke múlt pénteken – miután Budapesten tárgyalt Manfred Weberrel, a Néppárt elnökével – azt közölte, hogy Manfred Weber „semmilyen feltételt nem támasztott” a képviselőknek a csatlakozáshoz, és „jövő kedden (tehát ma) Brüsszelben hivatalosan szavaz a felvételről a néppárti frakció”.
A Néppárt elnöke már több alkalommal jelezte, hogy „nyitva áll az ajtó” a Tisza Párt előtt.
Időközben kiderült, hogy Magyar Péter is EP-képviselő lesz. A NER-rel szembefordult politikus ugyanis híveire bízta a döntést – előzetesen számos érvet sorolt fel az "igen" mellett – , akiknek háromnegyede úgy voksolt, hogy vegye fel a mandátumát.
Magyar Péter már Brüsszelben tartózkodik. Ma Facebook-oldalán azt írta: "Megbeszélést folytatok az Európai Parlament elnökével, néppárti vezetőkkel, részt veszünk a néppárti frakció ülésén és találkozom a nemzetközi sajtó képviselőivel".