7p

Veszít-e népszerűségéből a Fidesz, meddig erősödik a Tisza, és mennyi párt küldhet képviselőket az EP-be? Előretör-e a radikális jobboldal az EU-ban vagy állják a sarat a centrista erők? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk ma, az európai parlamenti választások utolsó napján.

Európai parlamenti (EP) és önkormányzati választásokat tartanak ma Magyarországon. Az EP-választások keretében arról döntünk, hogy mely pártok vagy pártszövetségek delegálhatnak majd képviselőket az uniós parlamentbe.

Huszonegy hely a tét

Magyarországnak továbbra is 21 hely jut hely az EP-ben, amelynek létszáma 705-ről 720-ra fog növekedni. Pontosan ugyanennyi képviselőt delegálhat Csehország, Görögország, Portugália és Svédország is. Belgium eggyel többet, Ausztria eggyel kevesebbet. 

A legtöbb képviselőt egyébként Németország (96), Franciaország (81) és Olaszország (76), a legkevesebbet Ciprus, Luxemburg és Málta (egyenként hatot) küldheti. A megválasztott képviselők ugyanakkor természetesen nem országonként, hanem politikai hovatartozás szerint tömörülnek majd frakciókba.

Az Európai Parlament brüsszeli épülete – kiket küldünk majd Brüsszelbe és Strasbourgba?
Az Európai Parlament brüsszeli épülete – kiket küldünk majd Brüsszelbe és Strasbourgba?
Fotó: Európai Parlament

A választások hivatalosan június 6-től 9-ig tartanak uniós szinten – sőt, Észtországban már hétfőn megkezdődtek. A legkésőbb, vasárnap éjjel 11 órakor Olaszországban zárulnak majd az urnák, az első részeredményeket ezért – függetlenül attól, hogy azok számos országban már korábban rendelkezésre fognak állni – csak ezt követően lehet nyilvánosságra hozni. Ez Magyarországra is igaz.

Az EP lapunknak elküldött közleménye szerint az első előzetes választási eredmények várhatóan 23.15-23.30 körül lesznek elérhetők. Ezt megelőzően, az exit-pollok alapján az EP becsléseket már ki fog adni.

Mit mértek itthon a közvélemény-kutatók?

Ami a hazai esélyeket illeti, a választások előtti utolsó közvélemény-kutatást a Medián publikálta. Mérésük szerint a biztos szavazók körében a Fidesz a voksok 50 százalékát viheti el – ezzel toronymagasan nyerné a választást, ugyanakkor elmaradna a legutóbbi, 2019-es EP-választáson elért eredményétől (52,6 százalék).   

A második helyen a NER-rel szembefordult diplomata, jogász, Magyar Péter csapata, a de facto alig néhány hónapos Tisza Párt végezhet, amely szombati budapesti kampányzáró rendezvényén megtöltötte a Hősök terét, és rögtön a voksok 27 százalékát szerezheti meg.   

A mérés szerint Magyar Péter minden oldalról csábított el szavazókat: híveinek  63 százaléka az ellenzéki közös listás pártoktól, 9 százaléka a Fidesztől, 7-7 százaléka pedig a Mi Hazánktól és a Kutyapárttól érkezett.  

Hann Endre, a Medián ügyvezetője lapcsoportunk, a Klasszis Média rendezvényén, a Klasszis Klubban pedig azt is elmondta, hogy Magyar Péter negyedmillió olyan szavazót is szerzett, akik a 2022-es parlamenti választásokon nem vettek részt.             

A Tiszát – szintén jócskán leszakadva – a DK-MSZP-Párbeszéd követheti 9 százalékkal. Ez jelentős visszaesés ahhoz képest, hogy 2019-ben külön indulva még 16, illetve 6,6 százalékát – együttesen tehát 22,6 százalékát – szerezték meg a voksoknak.

Ez a három párt, illetve pártszövetség biztos bejutó. További két párt – a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutya Párt – az öt százalékos bejutási küszöb környékén mozog (öt, illetve négy százalékra mérték őket). A Momentum, amely 2019-ben még 9,9 százalékot kapott, most mindössze 3 százalékon áll, így kieshet az EP-ből.

A Medián mérése alapján a Fidesz-KDNP 11, a Tisza 6, a DK-MSZP-Párbeszéd 2, a Mi Hazánk és a Kutyapárt pedig 1-1 képviselőt delegálhat majd az uniós parlamentbe.     

A Publicus Intézet szintén pénteken publikált kutatása a Tisza Pártot hasonló erősségűnek (25 százalék) mérte, mint a Medián. A Fideszt ugyanakkor jóval gyengébbnek (43 százalék), a DK-MSZP-Párbeszédet viszont jóval erősebbnek (15 százalék) látja. A Mi Hazánk, a Kutya Párt és a Momentum a bejutási küszöbnél billeg.

A Publicus szerint a Fidesz-KDNP 11, a Tisza Párt 6, a DK-MSZP-Párbeszéd 3, a Mi Hazánk pedig 1 mandátumot szerezhet.       

A Závecz Research szerdán publikált kutatása szerint a Fidesz 45, a Tisza 27, a DK-MSZP-Párbeszéd 11 százalékon áll a biztos szavazókat tekintve, míg a Mi Hazánk 5, a Momentum 4, a Kutya Párt 3 százalékot kaphat. A mandátumokat tekintve a Fidesz-KDNP 11, a Tisza Párt 7, a DK-MSZP-Párbeszéd 2, a Mi Hazánk pedig 1 képviselőt küldhet az EP-be.

Az IDEA Intézet szintén szerdán közzétett mérése pedig 44 százalékra lőtte be a Fideszt, 26 százalékra a Tiszát, 12 százalékra az ellenzéki pártszövetséget és 5 százalékra a Mi Hazánkot.

Összegezve: a legfrissebb, ezen a héten publikált kutatások a Fidesz-KDNP-nek 43-50 százalékot (11 mandátum), a Tisza Pártnak 25-27 százalékot (6 vagy 7 mandátum), a DK-MSZP-Párbeszédnek 9-15 százalékot (2 vagy 3 mandátum) mértek a biztos szavazók körében.

Mellettük a  Mi Hazánknak, a Kutya Pártnak és a Momentumnak van még reális esélye elérni az 5 százalékos bejutási küszöböt. A Mi Hazánknak mindegyik kutatás szerint lesz egy képviselője, a Kutya Pártnak egy kutatás jósol egy helyet, a Momentum viszont mindegyik szerint kiesik az EP-ből.    

Tegyük persze hozzá, hogy semmi sincs kőbe vésve, jelentősnek tűnik a bizonytalansági faktor:

Hann Endre szerint a biztos szavazók 25 százaléka (!) nem tudta vagy nem akarta megmondani, melyik párt listájára fog szavazni.  További kérdés, hogy melyik pártnak sikerül inkább az utolsó pillanatban magához csábítania a bizonytalan szavazókat.      


Mi lesz uniós szinten? Miért fontos a választás?

Ami a nemzetközi fejleményeket illeti, előzetes felmérések szerint uniós szinten előretörhetnek a centrumról jobbra álló erők, a nemzeti-konzervatív pártoktól kezdve a szélsőjobbig. (Mindennek folyamatáról itt, okairól pedig itt írtunk.)          

A centrista pártok gyengülhetnek, ugyanakkor összességében még mindig többségben maradhatnak az EP-ben.  

A Politico legfrissebb összesítése szerint a centrista erők közül a néppárti frakció 173, a szociáldemokrata frakció 143, a liberális Renew pedig 75 fős lehet.

A radikális jobboldalon az Európai Konzervatívok és Reformerek 76, az Identitás és Demokrácia 67 képviselővel számolhat – azaz ha egyesítenék erőiket, a második-harmadik legnagyobb frakciójuk lehetne. A radikális baloldali frakció 32 helyet szerezhet, míg a Zöldek 41-et.

És hogy miért fontos az EP? Bár a hatalma még mindig kisebb az EU kormányaként emlegetett Európai Bizottságénál és a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsénál, jogkörei az elmúlt évtizedekben jelentősen kibővültek.

Az EP hagyja jóvá az uniós költségvetést, és ellenőrzi a pénz elköltését, megválasztja az Európai Bizottság elnökét, kinevezi a biztosokat és elszámoltatja őket – azaz korántsem mindegy, melyik frakciónak mekkora súlya lesz.

Mindemellett a választásoknak nyilván erős belpolitikai üzenetük is van.

Különösen igaz ez a jelenkori Magyarországra, ahol az elmúlt hónapokban számos olyan dolog történt – a kegyelmi ügy okozta bukásoktól kezdve a Tisza Párt berobbanásáig –, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt.

A fejleményekről napközben hírekben, este 7 órától pedig percről percre cikkben számolunk be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Magyarország kiléphet a Nemzetközi Büntető Bíróságból (ICC)
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:06
A Szabad Európa információi szerint a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a múlt héten tartott nagyköveti értekezleten beszélt erről a meghívott diplomatáknak Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
Nemzetközi A katonai együttműködés erősítésérről állapodott meg Szerbia és Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 17:33
A két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Nemzetközi Szijjártó Péter a komáromi Pingvinben az autóvámokról is egyeztetett
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 17:01
Szerinte Brüsszel durván elhibázta a vámpolitikai együttműködést is az Egyesült Államokkal.
Nemzetközi Trump tömeges elbocsátásokat kezdett az egészségügyi ügynökségeknél
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 16:31
A létszámcsökkentés a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központot (CDC), az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalt (FDA) és az Országos Egészségügyi Intézetet (NIH) érintette.
Nemzetközi Orosz-kínai csúcstalálkozó lesz májusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 16:03
A májusra tervezett orosz-kínai csúcstalálkozót készíti elő a jelenlegi külügyminiszteri tárgyalás – jelentette ki Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője, amikor kedden Moszkvában fogadta kínai hivatali partnerért, Vang Jit.
Nemzetközi Kína, Japán és Dél-Korea közösen reagál az amerikai vámokra – állítja a kínai állami média
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:10
Szöul azonban ezt „némi túlzásnak” nevezte, míg Tokió szerint ilyen megbeszélés nem történt.
Nemzetközi Putyin nyitott a Finnországhoz fűződő kapcsolatok normalizálására
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:21
Ha Helsinki újjá akarja építeni a kapcsolatokat – nyilatkozta a moszkvai vezetés.
Nemzetközi Dánia tombol, Putyin viszont támogatja Trump grönlandi tervét
Káncz Csaba | 2025. április 1. 09:32
A Signal-botrány, a vámok bejelentése és Grönland annektálása mind ugyanannak a politikának, a globális káosz politikájának a megerősítése. De miért támogatja Putyin Trumpot Grönland ügyében? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Meglepetés lehet a kanadai választásokon
Bózsó Péter | 2025. március 31. 19:29
Kanadában április 28-án előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Az az alapján felálló új kormány felveheti a harcot Donald Trump vámjaival és annektálási fenyegetéseivel.
Nemzetközi Elon Musk a Le Pen-botrányról: a radikális baloldal visszaél a jogrendszerrel
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:12
Megszólalt Donald Trump fontos embere.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG