6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közvélemény-kutatások szerint a centrista pártok többsége nem forog veszélyben az EP-választásokon, ugyanakkor a radikális, bevándorlásellenes jobboldal az egyik legnagyobb erővé nőheti ki magát. Magyarországon viszont a Fidesz gyengülhet 2019-hez képest, a Tisza Párt a DK-MSZP-Párbeszédet megelőzve a második legerősebb párt lehet, a Kétfarkú Kutyapárt, a Mi Hazánk és a Momentum pedig a bejutás határán billeg. Nagyító alatt ezúttal június 9.

Valójában már most zajlanak az európai parlamenti (EP) választások, amelyeket Magyarországon június 9-én, az EU egészében pedig hivatalosan június 6. és 9. között tartanak majd.

Észtországban ugyanis már hétfőn – tehát három nappal a hivatalos start előtt – megnyíltak a szavazóhelyiségek, ahol a helyiek arról döntenek majd, hogy melyik hét észt jelöltet juttatják az új, 720 tagú EP-be. A felmérések szerint Urmas Reinaslu korábbi külügyminiszter nemzeti-konzervatív pártja, az ellenzéki Isamaa (Haza) kapja majd a legtöbb szavazatot.

Mi lesz uniós szinten?

A nacionalista, bevándorlásellenes pártok EU-szerte előretörhetnek: a Politico összesítése szerint a két populista, radikális jobboldali frakció közül az Európia Konzervatívok és Reformerek (ECR) 75, az Identitás és Demokrácia (ID) 69 képviselőt küldhet az EP-be az előrejelzések szerint. Ez együttesen 144 képviselőt jelent, tehát egy esetleges ID-ECR frakció a második legnagyobb képviselőcsoport lehetne a parlamentben,

Az EP épülete Strasbourgban – jön-e vihar az EU-ban?
Az EP épülete Strasbourgban – jön-e vihar az EU-ban?
Fotó: Juhász Gábor

Azonban az ID és az ECR egyesülése, esetleg más pártokkal bővülése egyelőre csak elvi lehetőség, ugyanis ez a politikai oldal korántsem egységes, és komoly politikai különbségek hátráltatják az összefogást. (Erről itt írtunk részletesen.)

Ami a centrista pártokat illeti, a jobbközép néppárti frakciónak 170, a balközép szociáldemokratáknak 142, a liberális Renewnak 76 képviselője lehet az új EP-ben.

A centrumtól balra eső oldal jóval gyengébb náluk és a szélsőjobbnál is: a zöldpolitikát és a regionalizmust pártoló Zöldek/Európai Szabad Szövetség 42, míg a radikális Egyéges Európai Baloldal 32 képviselőt delegálhat az előrejelzések szerint. A többi, mintegy 100 hely pedig olyan pártoké lehet, amelyek jelenleg nem tartoznak egyik frakcióhoz sem vagy amelyek új erőként jelenhetnek meg az EP-ben.       

Összegezve: a radikális jobboldal valóban erősödhet, ugyanakkor ez a centrista pártok (néppártiak, szociáldemokraták, liberálisok) parlamenti többségét jelen állás szerint nem veszélyezteti. Utóbbi három párt összesen 388 képviselői helyet szerezhet, ami enyhe többséget jelent, ráadásul szükség esetén alighanem számíthatnak a Zöldek egy részének és egyes független képviselő támogatására is.  

Mi lesz itthon?

Ami a magyar vonatkozást illeti, közvéleménykutatások szerint a Fidesz-KDNP mellett a Tisza Párt és a DK-MSZP-Párbeszéd is szinte biztosan küldhet képviselőket az EP-be. A Kétfarkú Kutyapárt, a Mi Hazánk és a Momentum viszont az 5 százalékos bejutási küszöb határán billeg – így egyelőre megjósolhatatlan, hány párt vagy pártszövetség között oszlik majd meg a Magyarországnak járó 21 mandátum.  

Egy szintén brüsszeli hírportál, az Euractiv becslései szerint a Fidesz mandátumainak száma 12-ről 9-re csökken majd.

A kormánypárt képviselői az előző ciklust még a néppárti frakcióban kezdték, 2021-ben azonban távozniuk kellett a pártcsaládból és így a frakcióból is, ezért azóta függetlenként ülnek ott.

Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke már februárban bejelentette, hogy az ECR tagjai szeretnének lenni a választások után. Múlt héten pedig arra ösztönözte Marine Le Pent (Nemzeti Tömörülés, ID) és Giorgia Melonit (Olaszország Fivérei, ECR), hogy hozzanak létre egy közös, „szuverenista” frakciót a jobboldalon, aminek természetesen a Fidesz is tagja lenne.    

A második helyen az előrejelzések szerint a de facto alig pár hónapos Tisza Párt végezhet, amely az Euractiv szerint rögtön 6 képviselői helyet szerezhet.

Magyar Péter, a párt alelnöke már jelezte, hogy képviselőik a néppárti frakciót szeretnék bővíteni.

A DK-MSZP-Párbeszéd képviselői alighanem továbbra is a szociáldemokrata frakcióban foglalnak majd helyet – a brüsszeli lap előrejelzése szerint 4 helyet szerezhetnek, azaz eggyel kevesebbet 2019-hez képest (akkor külön indult a DK, illetve az MSZP-Párbeszéd).

Az Euractiv mellettük egy helyet jósol a KDNP-nek (a párt jelenlegi EP-képviselője, Hölvényi György a Fidesz kiválása után is maradt a néppárti frakcióban), valamint a Kétfarkú Kutyapártnak, amely a Zöldek/Európai Szabad Szövetséget célozhatja meg.

A Momentum eddig a Renew-t erősítette két delegálttal, és marad is ebben a képviselőcsoportban, ha sikerül átugrania a bejutási küszöböt. A Mi Hazánk pedig – ha bekerül – az ID-ből botrányai miatt nemrég kizárt német AfD-vel bútorozna össze az EP-ben.

A Závecz Research ma közzétett közvéleménykutatása pedig 11 képviselői helyet jósol a Fidesz-KDNP-nek, 7-et a Tisza Pártnak, 2-öt a DK-MSZP-Párbeszéd szövetségnek és 1-et a Mi Hazánknak.

Eszerint a Momentum és a Kutyapárt nem kerül be az európai parlamentbe.

Miért fontos az EP-választás?

Bár az EP hatalma még mindig kisebb az EU kormányaként emlegetett Európai Bizottságénál és a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsénál, jogkörei az elmúlt évtizedekben jelentősen kibővültek.

Az EP hagyja jóvá az uniós költségvetést, és ellenőrzi a pénz elköltését, megválasztja az Európai Bizottság elnökét, kinevezi a biztosokat és elszámoltatja őket – azaz korántsem mindegy, melyik frakciónak mekkora súlya lesz. Mindemellett a választásoknak nyilván erős belpolitikai üzenetük is van –  ez a megállapítás Magyarországra ez a jelenlegi, felbolydult politikai környezetben különösen igaz.  

Összességében a legnagyobb kérdésnek az tűnik, hogy mekkora előretörést képes elérni az elsősorban nacionalista jelszavakkal kampányoló, az illegális bevándorlás problémáját kiemelő populista jobboldal, illetve mennyire szorulnak vissza a centrista pártok. Utóbbiak közül egyébként már a Néppárt is „biztonságos határok, biztonságos Európa” jelszóval kampányol arra utalva, hogy – az ellenőrzött bevándorlási lehetőség biztosítása mellett – az illegális migrációnak gátat kell szabni.            

Igaz, az Eurobarometer című uniós kutatás szerint a választók a migrációt és a menekültkérdést csak a hetedik legfontosabb kampánytémának tartják. Az első helyre a szegénység és a szociális kirekesztés leküzdése, a másodikra az egészségügy, a haramadikra a gazdaság támogatása és új munkahelyek teremtése, valamint az EU védelme és biztonsága került – utóbbi téma fontossága nőtt az elmúlt években a választók szemében, különösen az orosz-ukrán háború kitörése miatt.        

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
Nemzetközi Amerikából cáfolják az interkontinentális rakéta kilövését?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:13
Egy tisztviselő azt mondta, nem úgy történt, ahogy az ukránok állítják, sima ballisztikus rakétát lőttek ki az oroszok.
Nemzetközi Megszólalt a Kreml a nukleáris háborúról: ne provokáljatok!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 11:44
Dmitrij Peszkov azután beszélt, hogy állítólag nukleáris csapásmérésre alkalmas rakétát lőttek ki Ukrajnára.
Nemzetközi Kezdődik? Interkontinentális ballisztikus rakétát lőhettek ki az oroszok Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:53
Először fordulhatott elő ilyen a háborúban, válaszul a nyugati fegyverek orosz célpontok elleni bevetésére.
Nemzetközi Két éve van Donald Trumpnak, a republikánusok ellen is harcol – Magyarics Tamást kérdeztük
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:37
Záporoznak Trump érdekes jelöltjei a fontos pozíciókba – vajon a republikánusok beállnak mögéjük? Két éve van Trumpnak, hogy megvalósítsa ígéreteit, aztán fordulhat a kocka. Deportálások, vámháború, a mélyállam mocsarának lecsapolása – mi sül ki ebből? Amerika érdekei Oroszországgal kapcsolatban változatlanok, az Orbán-kormány kaphat szép gesztusokat. Magyarics Tamás Amerika-szakértőt, az ELTE professzor emeritusát a Klasszis Podcast legújabb adásában kérdeztük a Trump-kormányzat várható lépéseiről és ezek hatásairól.
Nemzetközi Egészen elképesztő videó került elő Trump leendő oktatási miniszteréről
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:21
Színes, látványos oktatásban lehet része az amerikai gyerekeknek a második Trump-ciklus alatt?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG