6p

Közvélemény-kutatások szerint a centrista pártok többsége nem forog veszélyben az EP-választásokon, ugyanakkor a radikális, bevándorlásellenes jobboldal az egyik legnagyobb erővé nőheti ki magát. Magyarországon viszont a Fidesz gyengülhet 2019-hez képest, a Tisza Párt a DK-MSZP-Párbeszédet megelőzve a második legerősebb párt lehet, a Kétfarkú Kutyapárt, a Mi Hazánk és a Momentum pedig a bejutás határán billeg. Nagyító alatt ezúttal június 9.

Valójában már most zajlanak az európai parlamenti (EP) választások, amelyeket Magyarországon június 9-én, az EU egészében pedig hivatalosan június 6. és 9. között tartanak majd.

Észtországban ugyanis már hétfőn – tehát három nappal a hivatalos start előtt – megnyíltak a szavazóhelyiségek, ahol a helyiek arról döntenek majd, hogy melyik hét észt jelöltet juttatják az új, 720 tagú EP-be. A felmérések szerint Urmas Reinaslu korábbi külügyminiszter nemzeti-konzervatív pártja, az ellenzéki Isamaa (Haza) kapja majd a legtöbb szavazatot.

Mi lesz uniós szinten?

A nacionalista, bevándorlásellenes pártok EU-szerte előretörhetnek: a Politico összesítése szerint a két populista, radikális jobboldali frakció közül az Európia Konzervatívok és Reformerek (ECR) 75, az Identitás és Demokrácia (ID) 69 képviselőt küldhet az EP-be az előrejelzések szerint. Ez együttesen 144 képviselőt jelent, tehát egy esetleges ID-ECR frakció a második legnagyobb képviselőcsoport lehetne a parlamentben,

Az EP épülete Strasbourgban – jön-e vihar az EU-ban?
Az EP épülete Strasbourgban – jön-e vihar az EU-ban?
Fotó: Juhász Gábor

Azonban az ID és az ECR egyesülése, esetleg más pártokkal bővülése egyelőre csak elvi lehetőség, ugyanis ez a politikai oldal korántsem egységes, és komoly politikai különbségek hátráltatják az összefogást. (Erről itt írtunk részletesen.)

Ami a centrista pártokat illeti, a jobbközép néppárti frakciónak 170, a balközép szociáldemokratáknak 142, a liberális Renewnak 76 képviselője lehet az új EP-ben.

A centrumtól balra eső oldal jóval gyengébb náluk és a szélsőjobbnál is: a zöldpolitikát és a regionalizmust pártoló Zöldek/Európai Szabad Szövetség 42, míg a radikális Egyéges Európai Baloldal 32 képviselőt delegálhat az előrejelzések szerint. A többi, mintegy 100 hely pedig olyan pártoké lehet, amelyek jelenleg nem tartoznak egyik frakcióhoz sem vagy amelyek új erőként jelenhetnek meg az EP-ben.       

Összegezve: a radikális jobboldal valóban erősödhet, ugyanakkor ez a centrista pártok (néppártiak, szociáldemokraták, liberálisok) parlamenti többségét jelen állás szerint nem veszélyezteti. Utóbbi három párt összesen 388 képviselői helyet szerezhet, ami enyhe többséget jelent, ráadásul szükség esetén alighanem számíthatnak a Zöldek egy részének és egyes független képviselő támogatására is.  

Mi lesz itthon?

Ami a magyar vonatkozást illeti, közvéleménykutatások szerint a Fidesz-KDNP mellett a Tisza Párt és a DK-MSZP-Párbeszéd is szinte biztosan küldhet képviselőket az EP-be. A Kétfarkú Kutyapárt, a Mi Hazánk és a Momentum viszont az 5 százalékos bejutási küszöb határán billeg – így egyelőre megjósolhatatlan, hány párt vagy pártszövetség között oszlik majd meg a Magyarországnak járó 21 mandátum.  

Egy szintén brüsszeli hírportál, az Euractiv becslései szerint a Fidesz mandátumainak száma 12-ről 9-re csökken majd.

A kormánypárt képviselői az előző ciklust még a néppárti frakcióban kezdték, 2021-ben azonban távozniuk kellett a pártcsaládból és így a frakcióból is, ezért azóta függetlenként ülnek ott.

Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke már februárban bejelentette, hogy az ECR tagjai szeretnének lenni a választások után. Múlt héten pedig arra ösztönözte Marine Le Pent (Nemzeti Tömörülés, ID) és Giorgia Melonit (Olaszország Fivérei, ECR), hogy hozzanak létre egy közös, „szuverenista” frakciót a jobboldalon, aminek természetesen a Fidesz is tagja lenne.    

A második helyen az előrejelzések szerint a de facto alig pár hónapos Tisza Párt végezhet, amely az Euractiv szerint rögtön 6 képviselői helyet szerezhet.

Magyar Péter, a párt alelnöke már jelezte, hogy képviselőik a néppárti frakciót szeretnék bővíteni.

A DK-MSZP-Párbeszéd képviselői alighanem továbbra is a szociáldemokrata frakcióban foglalnak majd helyet – a brüsszeli lap előrejelzése szerint 4 helyet szerezhetnek, azaz eggyel kevesebbet 2019-hez képest (akkor külön indult a DK, illetve az MSZP-Párbeszéd).

Az Euractiv mellettük egy helyet jósol a KDNP-nek (a párt jelenlegi EP-képviselője, Hölvényi György a Fidesz kiválása után is maradt a néppárti frakcióban), valamint a Kétfarkú Kutyapártnak, amely a Zöldek/Európai Szabad Szövetséget célozhatja meg.

A Momentum eddig a Renew-t erősítette két delegálttal, és marad is ebben a képviselőcsoportban, ha sikerül átugrania a bejutási küszöböt. A Mi Hazánk pedig – ha bekerül – az ID-ből botrányai miatt nemrég kizárt német AfD-vel bútorozna össze az EP-ben.

A Závecz Research ma közzétett közvéleménykutatása pedig 11 képviselői helyet jósol a Fidesz-KDNP-nek, 7-et a Tisza Pártnak, 2-öt a DK-MSZP-Párbeszéd szövetségnek és 1-et a Mi Hazánknak.

Eszerint a Momentum és a Kutyapárt nem kerül be az európai parlamentbe.

Miért fontos az EP-választás?

Bár az EP hatalma még mindig kisebb az EU kormányaként emlegetett Európai Bizottságénál és a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsénál, jogkörei az elmúlt évtizedekben jelentősen kibővültek.

Az EP hagyja jóvá az uniós költségvetést, és ellenőrzi a pénz elköltését, megválasztja az Európai Bizottság elnökét, kinevezi a biztosokat és elszámoltatja őket – azaz korántsem mindegy, melyik frakciónak mekkora súlya lesz. Mindemellett a választásoknak nyilván erős belpolitikai üzenetük is van –  ez a megállapítás Magyarországra ez a jelenlegi, felbolydult politikai környezetben különösen igaz.  

Összességében a legnagyobb kérdésnek az tűnik, hogy mekkora előretörést képes elérni az elsősorban nacionalista jelszavakkal kampányoló, az illegális bevándorlás problémáját kiemelő populista jobboldal, illetve mennyire szorulnak vissza a centrista pártok. Utóbbiak közül egyébként már a Néppárt is „biztonságos határok, biztonságos Európa” jelszóval kampányol arra utalva, hogy – az ellenőrzött bevándorlási lehetőség biztosítása mellett – az illegális migrációnak gátat kell szabni.            

Igaz, az Eurobarometer című uniós kutatás szerint a választók a migrációt és a menekültkérdést csak a hetedik legfontosabb kampánytémának tartják. Az első helyre a szegénység és a szociális kirekesztés leküzdése, a másodikra az egészségügy, a haramadikra a gazdaság támogatása és új munkahelyek teremtése, valamint az EU védelme és biztonsága került – utóbbi téma fontossága nőtt az elmúlt években a választók szemében, különösen az orosz-ukrán háború kitörése miatt.        

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Semjén Zsolt szerint az oroszok szétlőnék Kárpátalját, ha a kormány megengedné a fegyverszállítást
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 19:16
Ez történt ma az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.
Nemzetközi Kit támogat majd Magyar Péter az amerikai választásokon? A hét videója
Izsó Márton – Mester Nándor – Wéber Balázs | 2024. július 26. 18:31
Joe Biden már régóta esedékes visszalépésével új fordulatot vett az amerikai elnökválasztási kampány: a demokratapártiak minden jel szerint Kamala Harrist küldik csatasorba a merényletkísérletből jól kijövő Donald Trumppal szemben. De fel lehet-e építeni esélyes kihívóvá egy eddig kimondottan népszerűtlen alelnököt négy hónap alatt? Mi várható Harristől a gazdaságban, a társadalompolitikában és a külpolitikában? Azt tudjuk, hogy Orbán Viktor kit támogat – de beáll-e Magyar Péter bármelyik jelölt mögé? Erről is beszélt a hét videójában Mester Nándor felelős szerkesztő és Wéber Balázs külpolitikai újságíró.
Nemzetközi A demokrácia miatt szeretjük leginkább az EU-t
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 16:46
Az európai polgárok 38, illetve 34 százaléka a demokráciát, az emberi jogok és a jogállamiság tiszteletben tartását, valamint a gazdasági, ipari és kereskedelmi hatékonyságot tartja az EU fő erősségének - derült ki az Európai Bizottság által pénteken Brüsszelben közzétett Eurobarométer-felmérésből.
Nemzetközi Drogháború dúl Hollandiában és Belgiumban, robbannak a droglaborok
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 15:46
Tíz holland meghalt és öten megsebesültek idén Hollandiában és Belgiumban kábítószer-előállító laboratóriumokban történt robbanásokban, illetve vegyianyag-szivárgások miatt - derül ki a holland rendőrség egy jelentéséből, amelyet a De Telegraaf című napilap ismertetett pénteken.
Nemzetközi Gesztust tett a román kormánynak Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 15:16
A magyar uniós elnökség napirendre veszi Románia schengeni csatlakozásának az ügyét.    
Nemzetközi Csökken a migránsok száma, ezért befogadóközpontokat zár be Szerbia
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:16
A Szerbiában tartózkodó és az országon áthaladó illegális bevándorlók számának csökkenése miatt az ország menekültügyi főbiztossága néhány befogadóközpontot végleg, míg másokat ideiglenesen bezárt.
Nemzetközi Másfél milliárd eurót utal ma Brüsszel Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 13:46
Az Európai Unió átutal pénteken másfél milliárd eurót Ukrajnának a befagyasztott orosz állami vagyonból származó bevételekből, védelmi és újjáépítési célokra - jelentette be az Európai Bizottság.
Nemzetközi Támadás érte a francia vonathálózatot - százezrek vannak bajban
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 12:48
Az olimpiai megnyitó napján összehangolt szabotázsakciót hajtottak végre a francia TGV-hálózat ellen, teljes a káosz.
Nemzetközi Michelle Obama lépett, de nem azt, amire sokan számítottak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:26
Michelle és Barack Obama közös nyilatkozatot tett közzé a demokrata elnökjelöltségi versenyről - Kamala Harris kezdheti hűteni a pezsgőt?
Nemzetközi Nyílt lázadás készülődik Ursula von der Leyen ellen - Orbán Viktor csak egy kávét kér?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:21
Várja a tagállamok javaslatait az uniós biztosok személyére az újraválasztott elnök, de egyelőre még senki nem volt hajlandó betartani a feltételeit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG