7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EP-választáson megtűrtből fajsúlyos erővé válhatnak a nacionalista, jobboldali populista pártok, és ezzel átszabhatják Európa politikai térképét. Kik ők, mit akarnak, és mi áll előretörésük mögött? A migrációs problémák, a megélhetési krízis vagy az alternatívák hiánya? A  Fidesz is ehhez a táborhoz tartozik, de kilóg a sorból: népszerűsége csökken, és veszélyes kihívója támadt.

„Az európai baloldal és az európai jobboldal évtizedekig harcolt a centrumért. Aztán, mint két, az ütésektől elkábult bokszoló, összeomlottak, és ezzel szabaddá vált az aréna az új kihívóknak” – ezzel a szemléletes hasonlattal jellemezte a Politico egyik aktuális cikke az Európában zajló politikai folyamatokat.

Tektonikus mozgások  

Bár az összeomlás – tesszük hozzá – talán túlzás, a megroggyanás tény: míg a 2004-es európai parlamernti (EP) választáson a néppárti és a szociáldemokrata erők összesen 468 helyet szereztek a 732 fős parlamentben, addig most csak 302-t fognak a 720 fősben az előrejelzések szerint.

Tehát a II. világháború utáni politikai életet domináló két pártcsalád által megszerzett parlamenti helyek részaránya 64 százalékról 42 százalékra zsugorodhat.

Ez még akkor is jelentős fejlemény, ha a centrista erőknek – a liberális és a Zöld frakció egy részét is beszámítva – minden bizonnyal továbbra is többségük lesz az EP-ben.

Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni olasz kormányfő megbeszélése Brüsszelben idén januárban –  Meloni nyugodt lehet, Orbán Viktor kevésbé
Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni olasz kormányfő megbeszélése Brüsszelben idén januárban – Meloni nyugodt lehet, Orbán Viktor kevésbé
Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

2019-ben még úgy tűnt, hogy az űrt a Zöldek vagy a liberálisok töltik be, amelyek anno jelentősen növelték képviselőik számát.

Most azonban mindkét frakció gyengébb eredményt érhet el öt évvel ezelőtthöz képest, helyettük pedig a populista vagy radikális jobboldal törhet előre – a Fideszt kivéve.

Minderről már korábban több cikkben is írtunk, most azt nézzük meg, hogy mi áll a jelenség mögött.

A történések hátteréhez hozzátartozik, hogy ez a tábor sem egységes: a nemzeti-konzervatívtól egészen a szélsőjobboldalig terjed. A mostani EP-ben is két külön frakcióba tömörültek – Identitás és Demokrácia (ID), valamint Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) –, de ehhez a táborhoz tartoznak a néppárti frakcióból kvázi kipenderített, azóta hivatalosan független fideszes EP-képviselők is.

Bár a közelmúltban Marine Le Pen a francia Nemzeti Tömörülésből és Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke is szorgalmazta, hogy hozzanak létre egy nagy frakciót a választások után, ennek realitása – éppen a különbözőségek miatt – erősen kérdéses.

„Az ECR-ben is vannak olyanok, akik megmondták, hogy ha Orbán van, akkor ők nincsenek. És van olyan az ID-ben, amivel egészen biztosan még a Fidesz is összeférhetetlen" – mondta lapunknak Ujhelyi István független EP-képviselő korábban.    

Nacionalizmus, megélhetés, migráció

De mi is jellemzi ezt a tábort? Elemzők általában nacionalista, jobboldali populista, keményvonalas, radikális vagy szélsőjobboldali, euroszkeptikus, antiglobalista és bevándorlásellenes jelzőkkel szokták illetni, bírálói autoriter hajlamúaknak és fasisztáknak is nevezik őket.

A Politico szerint közös bennük, hogy az etnikai alapú nemzetállamokat preferálják, ellenségesek a migránsokkal, különösen a muszlimokkal szemben, és szkeptikusok a nemzetek feletti szervezetekkel, például az EU-val, az ENSZ-szel és egyes esetekben még a NATO-val szemben is.

Egy részük gazdasági téren libertariánus, de támogatja az erős, védelmező államot.  

A radikális jobboldal egyre inkább kitör izoláltságából, és már nagyobb társadalmi csoportokat is megnyer magának: gazdálkodókat és munkásokat, akik az EU-t okolják megélhetési forrásaik elapadásáért, a bevándorlás és a hagyományos értékek eltűnése miatt panaszkodó középrétegeket, illetve egyre több olyan fiatalt, akik a megélhetési költségeik emelkedése miatt aggódnak vagy egyszerűen fogékonyak az új dolgokra.

Az egyik fő vonzerő a migrációellenesség –  különösen azokban az országokban, ahol a szinte kontroll nélküli migráció társadalmi feszültségekhez, gettók kialakulásához, a bűnözés növekedéséhez vezetett.

A választók egy részének vonzónak tűnhetnek a kultúrharcos témák (például az abortusz vagy az LMBTQ-jogok kérdése), és az egyéb alternatívák hiánya is a radikális tábor malmára hajtja a vizet.

Ami az öndefiníciót illeti, ezek a pártok általában konzervatívnak, szuverenistának, antiglobalistának és nem mellesleg demokratikusnak tekintik magukat.

„Európának abba kellene hagynia a szélsőjobboldalizást. Ha megnézik a politikánkat, ha megnézik, hány helyen vagyunk hatalmon, akkor az látszik, hogy már nem a politikai spektrum szélén vagyunk, hanem a jobbközépen”, mondta  Gerolf Annemans, a Flamand Érdek nevű nacionalista párt politikusa, az ID frakció elnökségi tagja a brüsszeli lapnak.

Oliver Kirchner, a német AfD politikusa egy magdeburgi pártrendezvényen arról beszélt, hogy valójában ők azok, akik „próbálják megmenteni a demokráciát” Németországban. Szerintük országuk kataklizma felé tart, mivel a politika elit kitárta a kapukat az illegális bevándorlók előtt, a német ipart leépítő zöld politikát valósít meg, ráadásul belerángathatja Németországot az orosz-ukrán háborúba.

Ami leginkább megosztja ezt a tábort, az a már említett orosz-ukrán háború, ezen belül is a viszony Oroszországhoz. Míg például az AfD-t és az osztrák Szabadságpártot kritikusai Putyin-fanoknak tartják, és hasonló vád merül fel a Fidesszel szemen is, addig az Olaszország Fivérei vagy éppen a lengyel Jog és Igazságosság Putyin ellenességéről ismert. Már csak ezért is tűnik nehéz feladatnak összeterelésük egyetlen EP-frakcióba.

Ezzel együtt tény, hogy a populista vagy radikális jobboldal már hét európai országban van kormányon (vagy támogatja kívülről a kormányt), például Magyarországon, Olaszországban, Svédországban és Csehországban is.

Hamarosan Hollandiával is bővülhet a sor, Ausztriában pedig – ahol idén tartanak parlamenti választásokat – a ma még ellenzéki Szabadságpárt vezeti a közvélemény-kutatásokat.

Alighanem a radikális jobboldal vitorlájából próbálja kifogni a szelet a Néppárt, amikor például nagy szigort ígér az illegális bevándorlással szemben, illetve a populista jobboldallal való összefogás lehetőségét pedzegeti (Ursula von der Leyen néppárti csúcsjelölt vetette fel ezt Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, az Olaszország Fivérei vezetőjének.)

Kilóg a sorból a Fidesz

Ami a magyar vonatkozást illeti, a Fidesz – bár továbbra is fölényesen vezet – lejtmenetben van a közvéleménykutatások szerint, szemben az európai párttársaival. Szívesen része lenne egy nagy, „szuverenista” frakciónak, befogadásuk ellen ugyanakkor már előzetesen tiltakozott néhány párt. A jobbszélen álló Mi Hazánk Mozgalom pedig az ID-ből kizárt AfD-vel állna össze, ha bejut az EP-be. 

Érdekesség, hogy a választásokon várhatóan berobbanó Tisza Párt képviselői a néppárti frakcióba kívánnak beülni, amely hajlandónak is mutatkozik a felvételükre.

Magyar Péter, a párt alelnöke a néppárti vezetőkhöz hasonlóan többször jelezte, hogy bevándorlás kérdésében a szigort pártolja, a határkerítéseket például nem bontaná le – azaz ő is próbálja kifogni a szelet a populisták, főleg a Fidesz vitorlájából, és ígéretei szerint szintén meggátolná az illegális migrációt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Donald Trump meghívta Orbán Viktort, a magyar miniszterelnök mégsem lesz ott a beiktatáson
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 16:52
Továbbra sem világos, hogy miért nem vesz részt Orbán Viktor az elnöki beiktatáson január 20-án Washingtonban.
Nemzetközi Joe Biden bekeményített: Kína dühöng, Elon Musk is kiakadt
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 16:31
Tiltással búcsúzik az elnökségtől a demokrata vezető.
Nemzetközi Joe Biden megírta a búcsúlevelét – itt a vége
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 15:37
Az amerikai elnök elköszönt.
Nemzetközi Gáz van Romániában – az oroszok tyúkszemére léphetnek
Bózsó Péter | 2025. január 15. 15:03
A múlt héten jelentették be, hogy a német Uniper is vásárol az új mezőről, sőt azeri cég is beszáll a fejlesztésbe. A magyar is MVM belépne a román piacra, ami nem talált lelkes fogadtatásra.
Nemzetközi Több mint 20 éve nem történt hasonló Németországban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 14:19
Németország bruttó hazai terméke (GDP) 0,2 százalékkal csökkent tavaly az előző évihez képest a német statisztikai hivatal, a Destatis szerdán közzétett előzetes számításai szerint. Egy évvel korábban, 2023-ban Németország GDP-je 0,3 százalékkal zsugorodott.
Nemzetközi Donald Trump csúnyán elbukta egyik legfontosabb ígéretét
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 13:51
A megválasztott elnök legfontosabb kampányígérete biztosan nem lesz betartva.
Nemzetközi Kiderült, mit csinál Orbán Viktor Donald Trump nagy napján
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 13:28
Nem lesz ott az elnöki beiktatáson.
Nemzetközi Újabb sokkoló hír jött a Közel-Keletről
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 10:35
Egy tényfeltáró elemzés szerint csaknem 100 esetben ért légicsapás úgynevezett biztonságos zónát a Gázai övezetben.
Nemzetközi Oroszország rakétatámadást indított Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 10:15
Légiriadót rendeltek el. 
Nemzetközi Európa beteg embere lett Franciaország
Káncz Csaba | 2025. január 15. 09:29
Macron elnök legitimációs válsággal néz szembe mind belföldön, mind külföldön. A közelmúltbeli, súlyos kudarcok után Párizs most egy „új korszakba” kíván lépni az afrikai országokkal való partnerségében, amely már egyenlőbb alapokon nyugszik. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG