Akármit is gondoljunk Izrael a 2023. októberi terrortámadás óta (vagy akár az előtt) követett politikájáról, azt nehéz lenne eltagadni, hogy a zsidó állam az elmúlt egy évben komoly erődemonstrációt tart. Ha a Hamász támadása súlyos kérdéseket is vetett fel az izraeli hírszerzés és a haderő teljesítménye kapcsán, az azóta történtek azért sokat tettek a megtépázott renomé helyreállítására.
Ha Gáza porig bombázása nem is tekinthető önmagában nagy fegyverténynek, azért a „csipogós” támadással, a Hamász és a Hezbollah vezetőinek módszeres levadászásával, a Libanon elleni hadműveletekkel vagy éppen az Irán ellen végrehajtott légicsapásokkal Izrael azért megmutatta, hogy még mindig egyértelműen ők az urak a Közel-Keleten.
Ebbe a sorba illeszkedik az az akció is, amelyet tavaly szeptember 8-án hajtottak végre az izraeli különleges erők Szíriában. A bevetésről akkor szűkszavú közleményben értesítette a világot az izraeli katonai vezetés, néhány napja azonban új részleteket, illetve az akcióról készült felvételeket is megosztottak a nyilvánossággal. Miért éppen most? Az egyik ok feltehetően az, hogy közben – váratlan gyorsasággal – összeomlott a szeptemberben még rendíthetetlennek tűnő Aszad-rezsim. A másik lehetséges okról majd később.
Mélyre mentek
Mi is történt tehát szeptember 8-án? A bevetést az izraeli légierő (IAF) hajtotta végre, közelebbről pedig a Saldag különleges egység, illetve a 669-es egység. A Saldag nagy távolságokban, ellenséges területen végrehajtott akciókra szakosodott, a 669-es egység pedig harctéri keresési és mentési feladatokra, utóbbi kulcsfontosságú elemét jelenti egy mélyen ellenséges területen kivitelezett bevetésnek.
A „Számos út” fedőnevet kapott hadművelet célpontja a szíriai Tudományos Tanulmányok és Kutatások Központ nevű szervezet egy föld alatti, a „Mély réteg” kódnevet kapott központja volt, amely az izraeli hírszerzés szerint valójában egy a Hezbollahot és a szír haderőt is rakétákkal ellátó üzemként működött, erőteljes iráni támogatással.
Fascinating, apparently the Masyaf site was an underground facility for producing and casting solid propellant rocket motors. First such site I have seen, apart from some more primitive Hamas ones. https://t.co/nQEtI75UQf pic.twitter.com/X62kY5rmMs
— Fabian Hinz (@fab_hinz) January 2, 2025
A szíriai északnyugati részén, Hamától nyugatra (az izraeli határtól nagyjából 200, a szír tengerparttól pedig körülbelül 40 kilométerre) található létesítményben a kikerült felvételek szerint is szilárd hajtóanyagú rakétákat, illetve az ehhez szükséges üzemanyagot és hajtóműveket állították elő, mégpedig sokkal „nagyüzemibb” körülmények között, mint a Hamász hasonló létesítményeiben. Igaz, a 2017-ben építeni kezdett létesítmény még messze nem működött teljes kapacitással, de az izraeli hírszerzés becslései szerint évente 100-300 rakéta készült volna itt.
Az üzemet – nyilván okulva az izraeli légierő korábbi akcióiból – gyakorlatilag támadhatatlanná tették légibombák számára. A patkó alaprajzú üzem mélyen benyúlt egy hegy oldalába, a lényegi részei nagyjából 70-130 méterrel a földfelszín alatt terültek el. Izraelnek tehát nem volt más lehetősége, mint katonákat küldeni a helyszínre, ha el akarta pusztítani.
És ez is történt szeptember 8-ának éjjelén, és a Saldag 100, illetve a 669-es egység 20 katonája végre is hajtotta a feladatot – de ezt eddig is tudtuk. Mi derül ki a most nyilvánosságra hozott felvételekből, itt-ott elcsepegtetett információkból?
Felkészültek voltak
A leginkább talán az döbbentheti meg az embert, hogy milyen elképesztő felkészülés előzhette meg ezt az akciót, és hogy – nyilván az előbbitől nem függetlenül – mennyire „kés a vajon” stílusban dolgoztak az izraeli kommandósok. Az egyik első képsoron látható az a – leginkább talán a NASA űrmissziónak irányítóközpontjára emlékeztető – terem, ahonnan az izraeli biztonsági szolgálatok és fegyveres erők több tucatnyi tagja figyelte és irányította az eseményeket.
Az akkori hírekben is szerepelt, hogy az izraeli légierő ezen az éjszakán rengeteg bevetésben támadott szír célpontokat szerte az országban, de most már azt is tudjuk, hogy ezek részben egyszerűen a figyelemelterelést szolgálták. A Mély réteg közelében is csapódtak be bombák, az IAF például csapásokat mért az üzemhez vezető utakra, hogy ne tudjanak a szír biztonsági és katonai erők erősítést küldeni a helyszínre. Újabb értesülések szerint az akcióban összesen 21 harci gép, 14 felderítőgép és öt drón is részt vett, valamint 30 további repülőgép várt bevetésre izraeli bázisokon arra az esetre, ha valami rosszul sülne el.
A közzétett, összevágott felvételen is látható, hogy az izraeli kommandósok égő autóroncsok közelében érkeznek meg a helyszínre. Azt is tudjuk, hogy a katonákat nagyon közel tette le az akcióhoz használt négy CH-53D helikopter, amelyeket két Apache harci helikopter kísérte az úton, majd a gépek egy közeli, biztonságosabbnak ítélt leszállóhelyre repültek át, hogy ott várják meg az akció végét. A 669-es egység katonái a gépeken maradtak, és ott várták, hogy szükség van-e rájuk sérültek kimentésében.
A helikopterek a tenger felől közelítették meg a helyszínt, és nagyon alacsonyan repültek, hogy a szír légvédelem ne fedezze fel őket abban a nagyjából 18 percben, amelyet a szír légtérben a levegőben töltöttek. Ne feledjük, ez még az Aszad-rezsim összeomlása előtt volt, és a létesítmény körül az izraeliek szerint majdnem olyan erős légvédelmet telepítettek, mint Damaszkusz környékén – igaz az eszközök egy részét már korábbi légicsapásokban kiiktatták.
Ami viszont nem látható a felvételeken, az komoly tűzharc. Persze a videó gondosan meg van vágva, tehát ez önmagában nem jelent semmit, de a képsorokon az is látható, ahogy a kommandósok megérkeznek a létesítmény bejáratához, és ott sem látjuk még nyomait sem nagyobb tűzpárbajnak. Az izraeli haderő közlése szerint katonáik 30 szír őrt és katonát öltek meg az akció során, a szír média pedig 14 halottról és 43 sebesültről számolt be – abban viszont egyetértenek, hogy egyetlen izraeli kommandós sem sebesült meg a mélyen ellenséges területen, egy jól védett létesítmény ellen végrehajtott bevetés során.
A kommandósok egyébként két csoportra oszlottak, ötvenen hatoltak be az üzembe, míg a másik ötven katona biztosította a terepet, egy részük egy közeli magaslatról figyelte, nem érkezik-e szír erősítés.
Az egyik legnagyobb kihívást a megerősített bejárati ajtók leküzdése volt, végül az akció kezdete után ötven perccel sikerült átjutni ezeken. Akik bejutottak a létesítménybe, azok között voltak, akik targoncavezető órákat vettek az akció előtt, ugyanis az izraeli hírszerzés tudta, hogy ilyeneket fognak találni a helyszínen, és hogy ezekkel gyorsan és hatékonyan lehet a további zárt ajtókon és kapukon áttörni az üzemen belül. A felvételeken az is jól látható, hogy a katonáknak volt idejük dokumentumok után is kutatni, illetve egy képsoron az egyik kommandós egy könyvet vagy füzetet is végiglapoz.
This mission was forklift-certified https://t.co/waDyGOty51 https://t.co/cyKXle2JX2 pic.twitter.com/CiuAA56fbt
— ELINT News (@ELINTNews) January 2, 2025
A kommandósok kutyákat is magukkal vittek – vélhetően a bujkáló vagy csapdát állító ellenséges fegyveresek megtalálásához –, valamint egy quadot is, ezt pedig arra használták, hogy a jókora komplexumban (a rakéták legalább 16 különböző helyiségben készültek, ezek mellett irodák és más kiszolgálóhelyiségek is helyet kaptak benne) elhelyezzék a robbanószerkezeteket, amelyeket aztán távirányítással hoztak működésbe, miközben a rajtaütésben résztvevő katonák már a helikopterekre szálltak fel.
A jelentések szerint az izraeli egységek összesen kicsivel több mint 2,5 órát töltöttek a terepen Szíriában, a küldetést pedig az izraeli hivatalos források teljes sikerként könyvelték el.
Üzenetet küldtek
„A katonák megsemmisítették a létesítményt és biztonságban visszatértek izraeli területre” – szólt az IDF közleménye.
„Tisztelgek hősies harcosaink előtt a mélyen Szíria területén végrehajtott merész és sikeres hadműveletért. Ez volt az egyik legfontosabb megelőző akció, amelyet az iráni tengely azon erőfeszítései ellenében tettünk, hogy felfegyverezze magát és megtámadjon minket; bátorságunkról és elhivatottságunkról tanúskodik, hogy mindenhol akcióba lépjünk, hogy megvédjük magunkat”
– mondta Benjamin Netanjahu a különleges műveletről.
Szavai már önmagukban is újabb erőteljes figyelmeztetést küldtek Irán felé, de maga az akció, illetve az a tény, hogy így néhány hónappal később az izraeliek megosztották a részleteket a nagyközönséggel is arról, pontosan mit és hogyan csináltak, még inkább üzenetértékűnek tekinthető. Mint tudjuk, Irán fegyverprogramjainak szenzitívebb elemeit, elsősorban a nukleáris és rakétaprogram legfontosabb helyszíneit a szíriaihoz hasonló, mélyen a föld alatti létesítményekbe helyezték el, pontosan az izraeli (esetleg amerikai) légicsapások elleni védelemként.
Izrael azzal, hogy megmutatta, hajlandó és képes ilyen létesítményeket akár katonák küldésével is megtámadni mélyen ellenséges területen, a szavaknál jóval erősebb figyelmeztetést küld Irán, illetve Irán megmaradt proxijai és szövetségesei felé a teljes közel-keleti térségben. Persze mondjuk iráni területen akár csak logisztikai szempontból is jóval bonyolultabb lenne egy hasonló akció végrehajtása, de Izrael nem először mutatta meg, hogy valóban hajlandó a nagy nyereségért nagy kockázatot vállalni, ha a biztonságáról van szó.
via Times of Israel, The War Zone