7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amerikát évtizedek óta emlegetik egy nagy olvasztótégelyként, amelyben megfér egymás mellett sok nemzetiség és kisebbség. Az elnökválasztás során ennek fényében nem meglepő, hogy az ő helyzetük is kulcstéma lesz, így cikksorozatunk legújabb részében azt szedtük össze, hogy mire számíthatnak a kisebbségek a lehetséges elnökök alatt.

Kamala Harris nehezen tagadhatná a származását, hiszen keresztneve rendkívül gyakori az indiai nők körében. És ez nem véletlen, hiszen a demokraták reménysége az első afroázsiai-amerikai fekete női elnökjelölt. Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, a Kamala név szimbolikus jelentése is segítheti a politikust, aki indiai édesanyjának köszönheti a nevét, ő ragaszkodott ahhoz, hogy a lányainak a hindu mitológiából adjon nevet.

Rendkívül diverz családi hátterét tekintve egyáltalán nem meglepetés, hogy Harris kampányában is központi szerepet kapott a terület, és tervei kritikus részekre fókuszálnak, így a választójogok védelmére, az egészségügy egyenlőségére, és az igazságszolgáltatás reformjára.

Az egészségügyi egyenlőség javítása érdekében Harris többek közt nagyobb figyelmet fordítana az olyan betegségekre, amelyek kifejezetten a fekete férfiakat érintik nagyobb arányban – ilyen például a sarlósejtes betegség, a cukorbetegség, a prosztatarák és a mentális betegségek –, ezt többek közt a szövetségi források bővítésével érné el.

Az egészségügyi tervek esetében nemcsak a kisebbségeket, hanem a teljes amerikai társadalmat is érintené, hogy egy jövőbeni Harris-adminisztráció a Medicare alá sorolná az otthoni egészségügyi szolgáltatásokat (így például a beteggondozókat), így biztosítva a jobb hozzáférést az idősek és a fogyatékkal élők számára. Ezenkívül 35 dollárban akarja maximalizálni az inzulin árát.

A megfizethető egészségügy törvényére (ACA) építve Harris támogatja a prémiumtámogatások állandóvá tételét, ami csökkentené az alacsony jövedelmű családok egészségügyi költségeit és növelné a kisebbségek egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését – áll a PolitiFact összefoglalójában.

Kamala Harris elnöksége könnyebb napokat hozhat a kisebbségek számára
Kamala Harris elnöksége könnyebb napokat hozhat a kisebbségek számára
Fotó: Depositphotos

A szavazati jogok védelme

Szintén Harris terveinek egyik alappillérét jelenti a szavazati jogok védelme, különösen a marginalizált közösségek esetében. A John Lewis választójogi törvény keretében ismét szövetségi szintre emelnék az egyes államok szavazási gyakorlatának felügyeletét, ezzel korlátoznák az egyes, különösen republikánus államokban meghozott olyan intézkedéseket, amelyek különösen nagy arányban érintik a bevándorlókat, a kisebbségeket és az alacsony jövedelmű választokat.

Harris emellett támogatja a korai szavazást, a levélben történő voksolást és az egynapos választói regisztrációt a szavazójoghoz való hozzáférés kiterjesztése érdekében. A mindezt magába foglaló Freedom to Vote Act emellett fellépne a választási körzetek olyan irányú felosztása ellen, amely manipulálhatja az eredményt, és átláthatóbbá tenné a kampánypénzek felhasználását.

Jogi reformok

Harris büntetőjogi programja a rendszerszintű diszkrimináció enyhítésére és a büntetett előéletű személyek számára igazságosabb lehetőségek megteremtésére összpontosít – mégha ez nagyrészt meg is egyezik azzal a tervezettel, amellyel alelnökként több éven keresztül sikertelenül próbálkozott.

A büntetésvégrehajtás rendszerében jellemzően felülreprezentált kisebbségekbe tartozók számára komoly előrelépést jelentene a társadalmi reintegrációban az, hogyha egy majdani Harris-adminisztráció valóban átvinné a „Ban-the-Box”-néven is emlegetett törekvést. Ez lényegében megakadályozná, hogy a munkáltatók a felvételi eljárás kezdeti szakaszában érdeklődjenek a jelentkezők büntetett előéletéről. Ez hozzásegíthetné a büntetett előéletű embereket ahhoz, hogy képzettségük alapján kapjanak állást, ahelyett, hogy előzetesen kizárnák őket.

Szintén a társadalom egészét, ám a kisebbségi közösségekbe tartozókat különösen érintené az, hogy megszüntetnék a minimálbér alatti béreket a borravalókkal dolgozók esetében. A túlzott borravalóadás régóta az amerikai munkakultúra rákfenéje, hiszen sok helyen annyira alulfizetik például a vendéglátóiparban dolgozókat, hogy a vendégektől 20-30 százalékos borravalót várnak el. Harris ezen terve illeszkedik a jövedelmi egyenlőtlenségek kezelésére irányuló szélesebb körű erőfeszítésekhez.

Milyen a megítélése?

Kamala Harris tervei rendkívül nagyívűek, ám gyakorlati végrehajtásuk már egyértelműen nem nyugszik ennyire biztos alapokon. Hiszen bárki is lesz az Egyesült Államok következő elnöke, az biztos, hogy rendkívül megosztott szenátussal és képviselőházzal kell majd egyezkednie minden intézkedés kivitelezéséről. Harris tervei közt szerepel például a könnyebb hitellehetőségek nyújtása is a kisebbségi tulajdonban álló cégeknek. Ám ez is egy olyan ígéret lehet, amely bár jól hangzik, megvalósítása komoly költségvetési kiadást jelentene, így minden bizonnyal nem jutna át a törvényhozáson.

Donald Trump, a keménykezű?

Míg Harris politikája nagyrészt pártja ideológiájának sarokköveit tükrözi, Donald Trump ’Agenda 47’ névre keresztelt programjából nagyon más jövőkép olvasható ki a kisebbségi csoportok helyzetét tekintve. Ahogy abban cikksorozatunk korábbi részében is írtunk, a republikánus elnökjelölt nagyon komoly szigorításokat tervez a migráció területén. Egyebek mellett:

  • megszüntetné az olyan programokat, mint az ideiglenes védetti státusz, valamint a Dreamereket, vagyis a 16 éves koruk előtt érkezett, legalább öt évet az Egyesült Államokban élő bevándorlókat védő DACA-programot;
  • megszüntetné a papírokkal nem rendelkező bevándorlók munkavállalási engedélyét, megnehezítve ezzel az Egyesült Államokban való megélhetésüket;
  • valamint ígéretet tett arra, hogy teljesen felfüggeszti az amerikai menekültprogramot, ami túlmutat a korábban végrehajtott drasztikus csökkentéseken.

Ezen intézkedések mindegyik erősen érintené a jelenleg az Egyesült Államokban élő, valamint a jövőben oda érkező bevándorlókat is.

Igazságszolgáltatás és közbiztoság

Trump programjában szerepel a keményebb fellépés a bűnözők ellen, így a bűnüldöző szervek fokozott jelenlétét és a szövetségi erők alkalmazását szorgalmazza a magas bűnözési rátával rendelkező városi területeken. Emellett felszólított az idegen ellenségekről szóló törvény alkalmazására a bandatagok és a kartellhez tartozó személyek kitoloncolása érdekében. Emellett támogatja a halálbüntetés kiszabását a kábítószer-előállítókra és -kereskedőkre. Polgárjogi aktivisták aggodalma szerint azonban ezek a tervek aránytalan rendőri fellépést és faji profilalkotást hozhatnak, ami különösen a fekete és latin közösségeknek árthat. A kiterjesztett rendőri jelenlét pedig fokozhatja a feszültséget a bűnüldöző szervek és a kisebbségek között azokban a városokban, ahol jelentős a nem fehér lakosság.

Szociális területek

Trump 2024-es terve nem összpontosít kifejezetten a hozzáférés bővítésére vagy az egészségügyi egyenlőtlenségek kezelésére, ellentétben a Biden-Harris-féle egészségügyi méltányossági kezdeményezésekkel. Ha Trump tervei a szociális programokra fordított szövetségi kiadások csökkentéséről megvalósulnak, a Medicaidre és más szövetségi segélyprogramokra támaszkodó egyes kisebbségi csoportok negatív hatásokat tapasztalhatnak.

Trump következetesen kétségbe vonta a választások integritását, és támogatta a választási törvények szigorítását. Kampánya igazodik a szigorúbb szavazóigazolvány-követelmények bevezetésére és a levélben történő voksolás korlátozására irányuló törekvésekhez, ami aránytalanul érintheti azokat, akik társadalmi-gazdasági kihívások miatt támaszkodnak ezekre a lehetőségekre.

Összességében a két elnökjelölt elképzelései mentén tehát nagyon élesen más jövő várna a kisebbségek tagjaira. Trump győzelme esetén különösen azok kerülhetnek rendkívül nehéz helyzetbe majd, akik nem rendelkeznek a megfelelő papírokkal.

Sorozatunk többi részét itt olvashatja vagy hallgathatja meg:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
Nemzetközi Amerikából cáfolják az interkontinentális rakéta kilövését?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:13
Egy tisztviselő azt mondta, nem úgy történt, ahogy az ukránok állítják, sima ballisztikus rakétát lőttek ki az oroszok.
Nemzetközi Megszólalt a Kreml a nukleáris háborúról: ne provokáljatok!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 11:44
Dmitrij Peszkov azután beszélt, hogy állítólag nukleáris csapásmérésre alkalmas rakétát lőttek ki Ukrajnára.
Nemzetközi Kezdődik? Interkontinentális ballisztikus rakétát lőhettek ki az oroszok Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:53
Először fordulhatott elő ilyen a háborúban, válaszul a nyugati fegyverek orosz célpontok elleni bevetésére.
Nemzetközi Két éve van Donald Trumpnak, a republikánusok ellen is harcol – Magyarics Tamást kérdeztük
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:37
Záporoznak Trump érdekes jelöltjei a fontos pozíciókba – vajon a republikánusok beállnak mögéjük? Két éve van Trumpnak, hogy megvalósítsa ígéreteit, aztán fordulhat a kocka. Deportálások, vámháború, a mélyállam mocsarának lecsapolása – mi sül ki ebből? Amerika érdekei Oroszországgal kapcsolatban változatlanok, az Orbán-kormány kaphat szép gesztusokat. Magyarics Tamás Amerika-szakértőt, az ELTE professzor emeritusát a Klasszis Podcast legújabb adásában kérdeztük a Trump-kormányzat várható lépéseiről és ezek hatásairól.
Nemzetközi Egészen elképesztő videó került elő Trump leendő oktatási miniszteréről
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:21
Színes, látványos oktatásban lehet része az amerikai gyerekeknek a második Trump-ciklus alatt?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG