6p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német fegyveres erők és a védelmi startupok a Bundeswehr gyors felfegyverzését szorgalmazzák műholdas konstellációkkal, kamerás drónokkal – beleértve a mesterséges intelligencia által vezérelteket is – és harci robotokkal. A német fegyverkezési startupok fellegvára München. Káncz Csaba jegyzete.

Az új német kormánynak a lehető leggyorsabban döntenie kell az új védelmi projektekről, különös tekintettel a csúcstechnológiai projektekre. A Bundeswehr és a védelmi ipar egy része, különösen a fiatal, katonai célú startup vállalkozások ezt erőteljesen szorgalmazzák.

AI kamikaze drónok

Az egyik első beszerzési projekt, amelyet az új német kormány finanszírozhat, a Bundeswehr harci drónokkal való felfegyverzése. A belső hírek szerint Berlin két müncheni startup, a Helsing és a Stark Defence drónjainak vásárlását tervezi.

A Stark Defence, amelyet 2024-ben Florian Seibel egykori katonai pilóta alapított, 100 kilométeres hatótávolságú harci drónokat gyárt. A cég saját bevallása szerint kizárólag német beszállítóktól származó alkatrészeket használ fel, azonban finanszírozza többek között a Sequoia amerikai kockázati tőkecég és az ultrajobboldali amerikai tech-milliárdos Peter Thiel, JD Vance amerikai alelnök mentora is.

A 2021-ben alapított, kezdetben harckocsik, tengeralattjárók és vadászgépek számára mesterséges intelligencia (AI) gyártására összpontosító Helsing viszont elsősorban úgynevezett kamikaze drónokat gyárt, amelyek robbanótöltetükkel a célpontba csapódnak, hogy azt megsemmisítsék. A „HX-2” típusú drónokat a mesterséges intelligencia autonóm módon irányítja, és képesek külső irányítás nélkül elérni egy akár 100 kilométerre lévő célpontot.

Első ránézésre nem gondolnánk Münchenről, mi mindennek ad helyet
Első ránézésre nem gondolnánk Münchenről, mi mindennek ad helyet
Fotó: Depositphotos

Ez teszi őket megállíthatatlanná a zavarók számára. A Helsing jelenleg havonta körülbelül 1000 darabot gyárt – Ukrajna 6000 darabot fog kapni.

Optimálisan hálózatba kötve

Helsing ambiciózus célokat tűzött ki a NATO keleti határán egy „drónfal” építésére irányuló jelenlegi tervek keretében is. A hírek szerint a cég 2024-ben 40 millió euróért kapott megbízást egy szenzorokkal és drónokkal felszerelt megfigyelőrendszer létrehozására a litván határon. 2024-ben a vállalat feltehetően az ebből nyert tapasztalatokat hasznosíthatja a „drónfal” építésénél, amelyről a Helsing társalapítója, Gundbert Scherf azt mondja, hogy a NATO külső határainak műholdakkal történő megfigyelésén kellene alapulnia, és felderítő drónokat, valamint nagyszámú kamikaze drónt is tartalmazna az esetleges betolakodók elleni védekezéshez.

Ez utóbbira a Helsing HX-2 jöhet szóba. A Helsing eddig pozitív médiavisszhangot kapott Németországban, de a Bloomberg amerikai ügynökség nemrégiben kritikával illette.

A jelentés szerint a Helsing termékeivel operáló ukrán katonai személyzet úgy ítéli meg, hogy a német drónok minőségben gyengébbek, mint egyes konkurens modellek, de emellett nagyon túlárazottnak is tartják őket.

A Helsinget nagyon jó kapcsolatokkal rendelkezőnek tartják: a társalapító Gundbert Scherf, a McKinsey korábbi alkalmazottja, a cég 2014 és 2016 között „stratégiai védelmi menedzsment képviselőként” Ursula von der Leyen védelmi minisztériumába volt kirendelve. Az akkoriban aktív McKinsey-hálózatokkal később a Bundestag vizsgálóbizottsága foglalkozott.

München, a katonai startup fellegvár

Más startupok, amelyek katonai célú robotokat vagy mesterséges intelligenciát gyártanak, a közeljövőben a védelmi minisztérium megrendeléseit remélik, köztük a drónok védelmére specializálódott Alpine Eagles és az autonóm földi rendszereket fejlesztő Arx Robotics, amely jelenleg Ukrajnában létesít telephelyet. A Helsinghez és a Stark Defence-hoz hasonlóan mindkettőnek München a székhelye.

Jakob Stöber, a McKinsey katonai szakértője kifejti, hogy a bajor légiközlekedési ipar közelsége, „a Müncheni Műszaki Egyetemhez és a Bundeswehr Egyetemhez hasonló intézményekből származó magasan képzett tehetségek”, valamint a „célzott startup támogatás” „különösen kedvez az ottani innovációknak ezen a területen”.

Az iparági bennfentesek dicsérik a müncheni Bundeswehr Egyetem Innovációs Központját is, amely saját bevallása szerint arra szolgál, hogy „a digitalizációs és technológiai kutatások eredményeit deep-tech spin-off-okba ültesse át”, és „korai fázisú startupokat ... inkubátor- és akcelerátorprogramokba, hogy felkészítse őket a piacra lépésre.”

A német vállalatok számára rendkívül előnyösnek bizonyul, hogy a védelmi startupok finanszírozása terén az EU és az USA között egyre kisebb a szakadék: míg 2017 és 2020 között Európa csak 310 millió USD támogatást kapott (az USA-ban 1,5 milliárd USD-t), addig 2014 és 2024 között ez az összeg Európában már 2,2 milliárd USD-re emelkedett (az USA-ban 5,4 milliárd USD-ra).

Műholdas konstellációk

A drónok, harci robotok és katonai célú mesterséges intelligencia beszerzése mellett a Bundeswehr új műholdak beszerzéséről is tárgyal. Az európai NATO-országok jelenleg csak 46 műholdat használnak katonai célokra, szemben az USA 171 műholdjával; a 46 európai műholdból tíz a Bundeswehr tulajdonában van, bár kettő – a brémai OHB két SARah felderítő műholdja, amelyeket csak 2023 végén szállítottak az űrbe – nem üzemképes.

A Handelsblatt beszámolója szerint most egy teljes műhold-konstellációt akarnak létrehozni: itt több száz egyedi műholdból álló hálózatról van szó, amelyeknek például kommunikációs vagy felderítő funkciókat kell ellátniuk. Egy műhold-konstelláció költségeit akár tízmilliárd euróra becsülik, és több konstelláció beszerzése sem kizárt.

Állítólag a projektet az új kormány megalakulása után rögzítik a költségvetésben, ami politikailag robbanásveszélyes, hogy feltehetően az IRIS2-től való eltávolodással függ össze, amely uniós projektet a Bizottság hivatalosan csak decemberben indította el, és amely szintén egy vagy több műhold-konstelláció űrben való állomásoztatását tűzte ki célul. A közös projektet most a nemzeti projekt válthatja fel.

A csótány-hadsereg

Miközben azt mondják, hogy egy nemzeti műhold-konstelláció lehetőséget kínál az egész német űripar számára – különösen az „új űrcégek” számára, amelyek jelenleg „gyenge kereskedelmi műholdüzletágban” szenvednek –, más példák azt mutatják, hogy a jövő high-tech hadviselése nem csak műholdakat, drónokat, robotokat és más, lényegében már ismert fegyverzetet tartalmaz majd. A kasseli Biotactics startup például állítólag egy csótány-hadsereg megépítését tervezi, amely szerint a csótányokat elektronikus impulzusok segítségével „játékautóként” távolról irányítanák.

A Pentagon állítólag évtizedek óta kutatja ezt, amely a rovarokban „apró elektromechanikus impulzusvevő rendszereket” valósít meg. A cél az, hogy megfigyelésre használják őket.

Tavaly Szingapúrban szakembereknek állítólag először sikerült „20 csótányból álló csoportot távolról irányítani a hátukra szíjazott apró számítógépek segítségével, és együtt manőverezni őket a zord terepen.” Bár a Biotactics még nem ért el áttörést, „a befektetők ... máris sorban állnak”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Robert Fico a NATO-csúcs előtt szlovák semlegességről beszél
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:59
A NATO-tag Szlovákia számára inkább előnyös lenne a semlegesség – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök kedden, első alkalommal kérdőjelezve meg a közép-európai ország tagságát abban a szövetségben, amely sietve próbálja megerősíteni elrettentő erejét Oroszországgal szemben.
Nemzetközi Trump tudja hol van az iráni vezető, de még nem kívánja megöletni
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:45
Donald Trump elnök kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok tudja, hol rejtőzik Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője, de „egyelőre” nem akarja megöletni.
Nemzetközi Már vadászgépeket is telepít Amerika a Közel-Keletre, miközben dúl az izraeli-iráni háború
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 19:15
Az amerikai hadsereg több vadászgépet telepít a Közel-Keletre, és kiterjeszti más harci repülőgépek telepítését, megerősítve az amerikai katonai erőket a régióban – közölte három amerikai tisztviselő.
Nemzetközi A nagy atomjátszma, avagy tényleg kell-e rettegni Irántól?
Wéber Balázs | 2025. június 17. 18:45
Izrael arra hivatkozva támadta meg Iránt, hogy az iszlám köztársaság karnyújtásnyira van az atombomba előállításától, amit bevethetne a zsidó állam ellen. De mennyire megalapozott ez az érvelés, valamint tud vagy akar-e Irán egyáltalán atombombát gyártani? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Panaszhullám Lengyelországban – a Legfelsőbb Bíróság dönt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:24
A lengyel elnökválasztáson vereséget szenvedett jelölt kampánycsapata panaszt nyújtott be az állítólagos szavazási szabálytalanságok miatt. Ez az akció a liberális Rafal Trzaskowski támogatói panaszhullámának részeként érkezett.
Nemzetközi Szijjártó Péter nagy nyugat-balkáni átverésről beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:32
A külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten tárgyalt a montenegrói miniszterelnök-helyettessel, Nik Gjeloshajjal.
Nemzetközi Az EU megkerüli majd a magyar vétót orosz gázügyben
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 13:02
Az Európai Bizottság kedden javaslatot tesz az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő importjának 2027 végéig történő tilalmára, jogi eszközökkel biztosítva, hogy a tervet az EU-tagállamok, Magyarország és Szlovákia ne tudják megakadályozni.
Nemzetközi Fico: Ukrajna jöhet az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 12:18
Robert Fico szerint Ukrajna EU-tagsága előnyös lehet Szlovákiának, de NATO-csatlakozását továbbra is elutasítja.
Nemzetközi Miközben mindenki Izraelre és Iránra figyel, Gázában megint több tucatnyi palesztint lőttek le a segélyosztó központoknál
Wéber Balázs | 2025. június 17. 11:21
Helyi közlések szerint összesen már több mint 300 palesztinnal végeztek izraeli erők a központok közelében azok megnyitása óta. Izrael vitatja a számokat, és önvédelemre hivatkozik.
Nemzetközi Trump készül: amerikai légi utántöltő gépek érkeznek Európába
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:05
A USS Nimitz pedig a Közel-Kelet felé tart.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG