Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy ki van tűzve a Gázai övezet és Egyiptom határán található Rafah városa elleni izraeli katonai akció időpontja, de ezt nem árulta el az újságíróknak.
A városba a becslések szerint jelenleg 1,5 millió palesztin, az övezet teljes lakosságának több mint fele zsúfolódott össze, akik a már izraeli kézen lévő területekről menekültek dél felé. A már most is rettenetes humanitárius helyzetet tovább súlyosbíthatja a meginduló újabb izraeli offenzíva.
Egy izraeli tisztviselő szerint országa 40 ezer sátrat vásárol arra a célra, hogy elhelyezze a Rafahból menekülni kényszerülő civileket. A Rafah elleni katonai akció tervét világszerte éles hangon elítélték, még az Egyesült Államok is önmérsékletre szólította fel Izraelt, már csak azért is, mert a Gázába jelenleg érkező segélyszállítmányok kizárólag a rafahi határátkelőn tudnak bejutni az övezet területére ellenőrzött keretek között.
Török korlátozások
Miután Izrael megtagadta, hogy Törökország is belépjen a Gázai övezetbe légi úton humanitárius segítséget küldő országok sorába, a török kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy 54 kategóriában vezet be korlátozásokat az Izraelbe irányuló export területén.
"A döntés addig marad érvényben, amíg Izrael nem hirdet tűzszünetet, és nem engedi a humanitárius segítség elégséges és zavarás nélküli eljuttatását Gázába"
- fogalmaz a minisztérium közleménye. Az Egyesült Államok és más országok márciusban kezdtek repülőről segélycsomagokat ledobni az ostromlott övezet területére, bár a segítségnyújtásnak ezt a módját a szakértők meglehetősen kevéssé hatékonynak tartják.