7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt években Európában egyre több országban váltak meghatározóvá a szélsőjobboldali pártok, amelyek pozíciói folyamatosan erősödnek. Endre Borbáth politológus szerint ezek a pártok a bevándorlásellenességre és az európai integrációval szembeni szkepticizmusra építve növelik a befolyásukat. Egy interjúban mondta el, hogy mit hozhat a jövő. 

Az utóbbi évtizedekben Európa egyre több országában nyernek teret a radikális jobboldali pártok, és egyes elemzők szerint ez a tendencia csak erősödni fog. Borbáth Endre, a Heidelbergi Egyetem politológiai intézetének oktatója, valamint a berlini Társadalomkutatási Központ vendégkutatója az osztrák Kuriernak adott interjújában elemezte a jelenséget. A beszélgetésben kitértek Magarország helyzetére és Orbán Viktor miniszterelnök szerepére is. 

„Az 1990-es évek óta folyamatosan nő a szélsőjobboldali pártok szavazataránya Európában” – kezdte elemzését Borbáth. „Részben a globalizáció folyamata magyarázza ezt a tendenciát. A gazdaságok, amelyek korábban inkább nemzeti alapokon szerveződtek, megnyitották a termelési és szállítási láncaikat a globális kereskedelem számára. Néhányan veszítettek ezen, mások nyertek” Elemzése szerint a radikális jobboldali pártok azoknak a politikai képviselőin, akik vesztettek az átalakulásban, a „győztes-vesztes” dinamika egyértelműen visszatükröződik.

Az EU az utolsó kontrollmechanizmus Orbán Viktor hatalmával szemben
Az EU az utolsó kontrollmechanizmus Orbán Viktor hatalmával szemben
Fotó: Facebook

Ezek a pártok különböző országokban eltérő politikai környezetben működnek, de van néhány közös vonásuk. „A szélsőjobboldali pártok egyik fő közös jellemzője az erős bevándorlásellenesség, illetve az európai integrációval szembeni szkepticizmus. Az utóbbi időben pedig két újabb témát is felvettek a repertoárjukba: a gender- és LGBTQI-jogokat, valamint a klímaváltozás elleni küzdelem iránti szkepticizmust” – mondta a szakértő.

Ausztriában például a Szabadságpárt (FPÖ) jelenleg a szavazatok csaknem 30 százalékát birtokolja. „Hosszú ideig azt hitték, hogy ezek a pártok maximum 10 százalékos szavazatarányig juthatnak el. Aztán 20 százalékig. „Ma már az FPÖ 28,8 százaléka az egyik legmagasabb arány, amit valaha is elért egy jobboldali populista párt Nyugat-Európában” – magyarázta Borbáth. „De minél inkább normalizálódnak az ilyen pozíciók – mint a bevándorlás-ellenesség vagy az európai integrációval szembeni szkepticizmus –, annál sikeresebbek lesznek ezek a pártok. Nincs olyan szabály, amely szerint nem válhatnának még erősebbé” – magyarázta a szakember.

Sok ország próbálja kívül tartani a szélsőjobboldalt egyfajta „tűzfallal”, de fenntartása egyre nehezebb, ahogy ezek a pártok egyre jobban beépülnek a politikai rendszerbe – tette hozzá Borbáth Endre.

Orbán Viktor, a prototípus 

A populista vezetők prototípusaként bizonyos értelemben Orbán Viktort említette, aki egyedülálló politikai stratégiát épített ki Magyarországon.

„De azt is figyelembe kell venni, hogy Magyarország egy viszonylag fiatal demokrácia, amely 1989-ben jött létre. Nem forradalom eredményeként, hanem a régi és új elit közötti tárgyalások révén alakult ki az új rendszer. Ekkor jött egy olyan, tehetséges politikus, mint Orbán, és sikerült a rendszert a saját elképzelései szerint átalakítania. Az olyan idősebb demokráciákban, mint Ausztria vagy Németország, amelyek hosszabb demokratikus hagyománnyal redelkeznek, az intézmények erősebbek. Nehezebb elérni ugyanazt, mint amit Orbán tett, de ez nem jelenti azt, hogy ne kellene tartani attól, amit Magyarországon véghez vitt” – fogalmazott. 

Az „illiberális demokráciával” kapcsolatban Borbáth külön kitért Orbán politikai filozófiájára. „Orbántól hallottuk ezt a kifejezést, és komolyan kell vennünk őt. Valóban egy illiberális demokráciafelfogást képvisel, amelyben a többségi akarat mindenek felett áll. Nincs olyan kisebbségi jog, ami ezt felülírhatná” – magyarázta. „Ha a többség úgy dönt, hogy nem akar bevándorlókat, akkor nincsenek olyan emberi jogok vagy menedékjogok, amelyek ezt megakadályozhatnák. Orbán és más populista vezetők úgy tekintik a választási győzelmre, mint egy felhatalmazásra a szinte korlátlan hatalom gyakorlására” – magyarázta a szakember, aki úgy látja: ez az oka annak, hogy az olyan politikusok, mint Orbán Viktor vagy éppen Donald Trump összeütközésekbe kerülnek az állami intézményekkel, amelyet megpróbálnak uralmuk alá hajtani céljaik elérése érdekében. „A fékek és ellensúlyok számukra keveset jelentenek” – tette hozzá. 

EU-s kontextusban Borbáth kiemelte, hogy a közösség strukturális keretei fontos szerepet játszanak abban, hogy megakadályozzák Orbán teljes hatalomátvételét.

„Az Európai Unió az utolsó kontrollmechanizmus Orbán hatalmával szemben. Az EU-nak köszönhetően vannak bizonyos strukturális akadályok, amelyekkel szembe kell néznie, és amelyeket nem tud egyszerűen áthidalni. Ha Magyarország nem lenne tagja az EU-nak, a helyzet sokkal rosszabb lenne” – magyarázta. 

„Látjuk, hogy más európai országokban, például Hollandiában is nehézségekbe ütközik a bevándorlási törvények megváltoztatása, mert az EU-s jogszabályok korlátozzák a nemzeti kormányok lehetőségeit” – tette hozzá a politikatudós. 

Alig van migráns, mégis...

A populista pártok növekvő támogatottságával kapcsolatban Borbáth Endre a migráció témájára is kitért. „Érdekes módon a bevándorlás valós számai és a közvélemény percepciója nem mindig esnek egybe. Gyakran azok a leginkább bevándorlásellenesek, akik olyan régiókban élnek, ahol alig van bevándorló. Azok, akik ténylegesen kapcsolatba kerülnek bevándorlókkal, általában kevésbé szkeptikusak, mert a személyes tapasztalataikra támaszkodhatnak” – magyarázta. Példaként Magyarországot hozta fel: „Magyarországon a bevándorlók száma sokkal alacsonyabb, mint bármelyik nyugat-európai országban, de a migráció még mindig központi téma a magyar politikában.”

„Van egy másik összefüggés is: ha a migráció kevesebb figyelmet kap a médiában és a politikai pártrendszerben, a radikális jobboldali pártok támogatottsága csökken” – tette hozzá.

Borbáth szerint nincs olyan ország Európában, amely teljesen immunis lenne a radikális jobboldali pártokra. Ilyen pártok mindenhol felbukkannak, ahol a bevándorlás vagy más kulturális kérdések terítéken vannak. Még olyan helyeken is, ahol a migráció nem központi kérdés – mint például Írországban –, nehéz fenntartani a radikális jobboldali pártok kívül tartását.

Mit jelenthet ez a fajta jobbratolódás az Európai Unió számára: Borbáth Endre szerint „hasonló dinamika alakul ki, mint a nemzeti politikában.” Még mindig van egy erős többsége az intézményesült pártoknak, amelyek megpróbálnak hatalmon maradni és fenntartani a status quót, de vannak kihívóik is. Így például a Patrióták, amelyhez az FPÖ és a Fidesz is tartozik, amely Európa harmadik legerősebb pártcsaládja. „Eddig sikerült őket távol tartani a fontos pozícióktól az Európai Parlamentben, de ez a jövőben nehezebb lesz, ha folytatódik a jelenlegi trend” – vetítette előre.

Az európai politikai jövővel kapcsolatban Borbáth pesszimista képet festett. Szerinte ez a korszak nem a „közép” politikai erőinek oldalán áll. Ahogy a radikális jobboldali pártok erősödnek, úgy válik egyre nehezebbé a velük szembeni védőfal fenntartása. A jövőben valószínűleg ezek a pártok a kormánykoalíciók részévé válnak, ahogy azt Ausztriában is történt – zárta gondolatait Borbáth Endre.

A Klasszis Médiához tartozó Mforon írt Orbán Viktor uniós politikájának gazdasági vetületeiről Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke, elemzését itt olvashatja el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor egykori segítője lesz Donald Trump egyik főigazgatója
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 11:01
Donald Trump megválasztott amerikai elnök Gorka Sebestyént nevezi ki terrorizmus elleni főigazgatóvá és elnöki tanácsadóvá.
Nemzetközi Japán is a tettek mezejére lépett
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 10:14
A japán kormány hozzákezdett a hadiipari komplexum fejlesztési stratégiájának a kidolgozásához.
Nemzetközi Putyin újabb ballisztikus rakétát tervez kilőni Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 09:58
Vlagyimir Putyin megfogadta, hogy újabb csapásokat indít egy kísérleti, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával, mivel Ukrajna „nemzetközi bûnnek” minősítette a nukleáris fegyverek élesben való kipróbálását.
Nemzetközi Izrael újabb csapást mért Bejrútra
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 09:11
Izrael csapást mért a Hezbollah Bejrút központjában feltételezett épületére, halottak
Nemzetközi Ő lesz Donald Trump pénzügyminisztere
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:44
Scott Bessent befektetési szakember lehet a Trump-adminisztráció pénzügyminisztere; egyik feladata az amerikai vámpolitika szigorításának kidolgozása lesz – jelentette be a leendő elnök pénteken.
Nemzetközi Új országban jelent meg a majomhimlő
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:29
A kanadai közegészségügyi hivatal (PHAC) pénteken megerősítette, hogy Kanadában elsőként egy Manitoba tartománybeli embernél mutatták ki az mpox, leánykori nevén majomhimlő fertőzést.
Nemzetközi Berlin még jól elgondolkodik, hogy letartóztatná-e Benjámin Netanjahut
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 19:55
A német kormány alaposan megvizsgálja a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát, amelyet Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és volt védelmi főnöke ellen adott, de nem tesz további lépéseket addig, amíg ők nemterveznek németországi látogatást.
Nemzetközi Dmitrij Medvegyev kifakadt és kioktatta a NATO-országokat
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 19:18
A nyugatot eszkalációval fenyegette, ha szerinte nem értik meg a helyzetet.
Nemzetközi A Gazprombank-szankció kivételezettje: az ország, amely mindent megtesz az orosz gázért
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 18:15
Az Egyesült Államok új szankciókat vezetett be csütörtökön az orosz Gazprombankkal szemben.
Nemzetközi Újabb csapásra készül Moszkva az új orosz szuperrakétával
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:43
A fő üzenete Vlagyimir Putyin elnöknek az volt, hogy a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos meggondolatlan lépéseit Moszkva nem hagyhatja reagálás nélkül – jelentette ki pénteken újságíróknak Dmitrij Peszkov.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG