6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Palantir egy fő alapítója – egyben Trump bizalmasa –, Peter Thiel befektető abban a Carbyne nevű cégben is, amelynek tulajdonosai között találjuk az izraeli politika és hírszerzői közösség prominens tagjait. A Palantir már eddig is megjelent botrányok szereplőjeként, kiemelten az állítólagos részvétele a Cambridge Analytica műveletben, ahol részt vett a 2016-os amerikai elnökválasztás és a Brexit népszavazás befolyásolásában. Káncz Csaba jegyzete.

Az amerikai védelmi ipar, amelyet hagyományosan az olyan nagy múltú vállalatok, mint a Lockheed Martin, a Raytheon és a Boeing uraltak, a csúcstechnológiai forradalom által vezérelt mélyreható átalakuláson megy keresztül. Évtizedeken át ezek a bevett szereplők alakították a katonai beszerzések színterét, olyan hatalmas hardverprojektekre összpontosítva, mint a fejlett vadászrepülőgépek, harckocsik és rakétavédelmi rendszerek.

Ezt a hagyományos megközelítést azonban egyre gyakrabban vizsgálják felül a magas költségek, a lassú fejlesztési ciklusok és a modern hadviselés változó természetéhez való gyors alkalmazkodásra való képtelenség miatt. Ebben az összefüggésben a Szilícium-völgyi székhelyű vállalatok felemelkedése paradigmaváltást vezetett be, és a hagyományos vállalkozók dominanciáját olyan innovatív megközelítésekkel kérdőjelezi meg, amelyek az agilitást, a költséghatékonyságot és a csúcstechnológiákat helyezik előtérbe.

A Palantir Technologies alapítója a befolyásos Peter Thiel
A Palantir Technologies alapítója a befolyásos Peter Thiel
Fotó: Palantir

Az amerikai hadiipar fejlődése

Az olyan vállalatok, mint az Anduril, a Palantir, a SpaceX és az OpenAI kulcsszereplőkké váltak ebben az átalakulásban, és a mesterséges intelligencia, az autonómia és az adatvezérelt megoldások terén szerzett szakértelmüket felhasználva a mai katonai műveletek igényeinek kielégítésére törekednek. Az elmozdulás tükrözi a globális konfliktusok szélesebb körű tendenciáit, ahol a digitális képességek, a pilóta nélküli rendszerek és a valós idejű adatelemzés döntő tényezőkké válnak a csatatéren.

Ez az átalakulás nem elszigetelten zajlik, hanem a geopolitikai nyomás alakítja, beleértve a Kínával és Oroszországgal fennálló feszültségeket, az Ukrajnában zajló háborút, valamint az Egyesült Államok azon igényét, hogy megőrizze technológiai fölényét a feltörekvő ellenfelekkel szemben. A csúcstechnológiai vállalatok szerepe a védelemben nem pusztán kiegészítő jellegű; a katonai hatalom koncepciójának és bevetésének alapvető újragondolását jelenti.

Ezt az átállást az a növekvő felismerés vezérli, hogy a hagyományos rendszerek – bár a múltbeli konfliktusokban hatékonyak voltak – nem alkalmasak a 21. század kihívásaira, amelyek nemcsak fejlett fegyverzetet igényelnek, hanem a hatalmas mennyiségű adat valós idejű integrálására, elemzésére és kezelésére való képességet is. Mivel a csúcstechnológia továbbra is átalakítja a védelmi tájképet, hatásuk túlmutat az Egyesült Államokon, és tanulságokkal szolgálnak a szövetséges nemzetek, például Ukrajna számára. Az a kérdés, hogy utánozzák-e ezt az új modellt, vagy egyedi utat alakítanak ki, meghatározza majd, hogy a nemzetek hogyan pozicionálják magukat a fejlődő globális védelmi ökoszisztémában, kiemelve a stratégiai összehangolás és az innováció szükségességét a felmerülő fenyegetések hatékony kezeléséhez.

Az amerikai védelmi ipar átalakulását több olyan kulcsfontosságú trend támasztja alá, amelyek újradefiniálják a működési és technológiai kereteket. Az egyik legjelentősebb trend a hagyományos hardverdomináns rendszerekről a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás által vezérelt szoftvervezérelt platformokra való áttérés.

Az olyan csúcstechnológiai vállalatok, mint a Palantir és az Anduril, úttörő szerepet játszanak ebben az eltolódásban a moduláris és adaptív technológiák bevezetésével, amelyek lehetővé teszik a gyors frissítést és integrációt. Ez az átmenet a sebesség és a rugalmasság egyre nagyobb hangsúlyt kap, mivel a több évtizedes életciklusokra tervezett, elavult rendszerek egyre inkább túl lassúnak tűnnek a modern hadviselés gyorsan változó dinamikájának kezeléséhez.

A hírszerzési szál

A Palantir egy fő alapítója, Peter Thiel – Donald Trump bizalmasa – befektető abban a Carbyne nevű cégben is, amelynek tulajdonosai között találjuk az izrael politika és hírszerzői közösség prominens tagjait. A Carbyne szorosan együttműködik az izraeli katonai hírszerzés híres-hírhedt ’8200-as Egységével’, amely a kibervédelem mellett a palesztin civilek után is kutat „nyomásgyakorlási céllal”, valamint szemmel tartja az amerikai palesztinokat az amerikai társszervvel (NSA) történt kétoldalú megállapodás alapján.

A Carbyne megfigyelő rendszere 2018-ban kapta meg az első amerikai megrendelését, ugyanabban az évben, amikor Kína szinte ugyanolyan jellegű tömeges megfigyelő programja életbe lépett. 

A Palantir és a Carbyne között szervezetté 2013-ban vált a kapcsolat, amikor az előbbi K+F központot nyitott Izraelben. A központ jelenlegi vezetője az a Hamutal Meridor, aki korábban a 8200-as Egységgel szoros kapcsolatban álló Verint igazgatójaként szolgált. A Verint-et korábban az amerikai elektronikus hírszerzés is felbérelte, hogy ’backdoor (hátsóajtó) programot’ rakjanak az amerikai távközlési rendszerekre és népszerű applikációkra.

Az amerikai katonák Afganisztánban sok mindennel próbálkoztak
Az amerikai katonák Afganisztánban sok mindennel próbálkoztak
Fotó: Depositphotos

Botrányok szereplője

A Palantir prediktív analitikai rendszerét már használják az amerikai polgári bűnüldözésben, de katonai célokra már bevetették Afganisztánban és Irakban is. Európában a dánok voltak az elsők, aki láttak fantáziát a Palantir elemzéseiben. A dán rendőrség és a hírszerzés 2016-ban 7 évre kötött megállapodást arra, hogy bevetik az amerikai cég prediktív analitikáját a terrorizmus elleni harcban.

De a szoftvert sötétebb politikai célokra is fel lehet használni, így a kisebbségek, avagy az ellenzék vezetőinek megfigyelésére. A Palantir már eddig is megjelent botrányok szereplőjeként, kiemelten az állítólagos részvétele a Cambridge Analytica műveletben, ahol részt vettek az amerikai elnökválasztás és a Brexit népszavazás befolyásolásában.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Államtitkok a chaten: dagad a botrány Trump egyik legfontosabb minisztere körül
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 13:36
Nem csak egy chaten osztotta meg a jemeni támadás részleteit, köztük egy újságíróval: egy másik online beszélgetésben felesége és testvére is ott volt, amikor kiszivárogtatta a szigorúan titkos részleteket.
Nemzetközi Tovább mélyül a válság, Kína újabb szankciókat jelentett be
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 12:03
Kína szankciókat vezet be amerikai kongresszusi képviselőkkel, kormánytisztviselőkkel és civil szervezetek vezetőivel szembe.
Nemzetközi Elon Musk védené meg Amerikát a nukleáris pusztulástól is – egy szerény előfizetési díjért cserébe?
Litván Dániel | 2025. április 21. 11:33
Kiszivárgott információk szerint Elon Musk SpaceX-je kulcsszerepet játszhat az új, áthatolhatatlannak tervezett amerikai rakétavédelmi pajzs megépítésében. De van néhány nem is olyan apró probléma ezzel.
Nemzetközi Hiába a tűzszünet és a húsvét: folytatódtak a borzalmak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 09:46
Már az állítólagos a tűzszünet sem volt az igazi – aztán miután véget ért, szinte azonnal megszólaltak a szirénák Ukrajnában.
Nemzetközi Külföldi bankárok tűntek fel Moszkvában, Putyin visszacsalogatná a nyugati cégeket
Wéber Balázs | 2025. április 21. 06:04
A Kreml már dolgozik azon, hogy visszacsábítsa Oroszországba az Ukrajna elleni katonai agresszió miatt kivonult nyugati vállalatokat. Egy olasz cég már vissza is kapta a korábban lefoglalt orosz érdekeltségét, és nemrég Moszkvában látták néhány nemzetközi befektetési bank és árukereskedő cég képviselőit is. Érdemi visszatérési hullám ugyanakkor a háború végéig aligha várható.
Nemzetközi Jó hír Ferenc pápáról – még Trump alelnökével is összefutott
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 16:38
A katolikus egyházfő áldást osztott.
Nemzetközi Tilosban járó orosz gépeket fogtak el
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:48
A brit légierő (RAF) vadászgépei elfogtak két orosz repülőgépet, amelyek a Balti-tenger felett a NATO légterének közelében repültek.
Nemzetközi Folytatódik a gázai pokol: Netanjahu kemény kijelentést tett
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 13:21
Az izraeli miniszterelnök szerint országának nincsen más lehetősége.
Nemzetközi Összeomolhatott a Putyin által bedobott tűzszünet
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 12:32
A húsvéti tűzszünet végrehajtásával vannak gondok az ukrán elnök szerint, míg az oroszok Ukrajnát vádolták annak megsértésével.
Nemzetközi Itt van, mit üzent Zelenszkij húsvét alkalmából
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:07
Volodimir Zelenszkij elnök húsvét alkalmából köszöntötte az ukránokat, és kijelentette, hogy előbb-utóbb a gonosz visszahúzódik, és az élet győzedelmeskedik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG